Domů
Jaderné elektrárny
Německá vláda schválila zákon na odškodnění za předčasné uzavření jaderných elektráren
Německá jaderná elektrárna Philippsburg. Zdroj: EnBW
Německá jaderná elektrárna Philippsburg. Zdroj: EnBW

Německá vláda schválila zákon na odškodnění za předčasné uzavření jaderných elektráren

Berlín 24. března (zpravodaj ČTK) – Německá vláda dnes schválila návrh zákona o finančním vyrovnání za předčasné uzavření jaderných elektráren. Provozovatelé dostanou 2,428 miliardy eur (63,8 miliardy Kč). Návrh ještě musí potvrdit parlament. Úprava, která by měla vstoupit v platnost na konci října, ukončí dlouholeté právní spory o podobu odškodnění. Vláda se rozhodla pozastavit produkci energie z jádra v roce 2011 po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima.

„Kabinet schválil odškodnění,“ uvedla vláda v prohlášení.

„Producenti energie jsou výměnou za to povinni ukončit všechny právní spory a také správní řízení, která s dohodnutým odchodem od jaderné energetiky souvisejí,“ dodal kabinet.

Německý ústavní soud loni na podzim po stížnosti energetických firem rozhodl, že předchozí nabídka vlády nebyla dostatečná. Vyzval k rychlému urovnání sporu, ve kterém se angažovala hlavně společnost Vattenfall. Ta získá i nejvyšší odškodnění, a to 1,425 miliardy eur. Společnost RWE dostane 880 milionů eur, zatímco E.ON obdrží 42,5 milionu eur a EnBW 80 milionů eur.

Soud už v roce 2016 také rozhodl, že odstavení jaderných elektráren z provozu je legální, je však nutné lépe odškodnit provozovatele za ztrátu produkce.

Kabinet dnes opět ujistil, že Německo nadále plánuje produkci energie z jádra zastavit nejpozději do konce roku 2022. „Spolková vláda nijak neuvažuje o tom, že by životnost zbývajících jaderných elektráren prodloužila, a to ani z důvodů ochrany klimatu,“ dodává vládní prohlášení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
ijn
24. březen 2021, 20:47

na odškodnění JE má SRN zdroje, na reparační doplatek cca 16 000 mld.Kč v úrovni měn r.2020 Kč/Euro zatím SRN na platby zdroje nenalezla?!? Nebo za ČR nikdo platby nenárokuje, a naši vlast MZV nehájí!!! Reparace by zaplatily až 100 jaderných bloků a ČR by mohla být největším jaderným energetikem světa!!!

Omega
24. březen 2021, 21:37

Tohle beru jako špatný vtip.

1GW jaderné elektrárna má výrobu 7.5TWh elektřiny ročně. To je v cenách 40EUR/MWh silové elektřiny (to je běžná dlouhodobá prodejní cena, smlouvy jsou na roky dopředu) příjem 300 000 000, zisk 240 milionu eur za rok. Za 10 let od 2011 se bavíme o 2.4 milliardy eur ušlého zisku na 1GW výkonu odstavené JE.

Odškodnění 2.4 Mld - to není ani ztráta za jeden rok. Být akcionář Vatenfall/RWE/E.ON atd... tak bych částku kompenzace počítal od zbytku plánované prodloužené životnosti JE a požadoval asi tak 50 Miliard Eur.

Michal
25. březen 2021, 10:15

To se na to díváte jen z jedné strany.

Z druhé strany je potřeba připomenout, že Zelení už v roce 2000 prosadili v tehdejší vládě konec jaderné energetiky a v roce 2001 spolková vláda a elektrárenské společnosti podepsaly smlouvu u tom, že jaderná energetika v Německu do roku 2022 skončí.

Čili vysoudit kompenzace, ačkoliv o konci věděli s předstihem 22 let, to je docela velký úspěch. Vždyť i čeští solární baroni dostali jistotu vysokých výkupních cen "jen" na 20 let dopředu.

JD
25. březen 2021, 12:08

Přesně tak. Protijaderné nálady se začaly v Německu objevovat už v sedmdesátých letech 20. století (tedy zhruba před 50 lety). Postoj společnosti se začal měnit po Černobylu a během devadesátých let. Na konci devadesátých let se rozhodlo o odchodu od jádra do roku 2022. Podíl jádra v německém mixu nikdy nepřesáhl 25 %. Kancléřka Merkelová se naopak snažila prodloužit provoz až do roku 2036. Jenže po Fukušimě byla tato pozice neudržitelná. Takže odklon od jádra není pro Němce nic nového. Kompenzace v Německu jsou naopak velkých ústupkem, který si může dovolit bohatá země.

Emil
25. březen 2021, 12:56

Kompenzace nejsou žádným ústupkem ale povinností, stanovenou německým ústavním soudem. Jinou možnost než platit německá vláda ani nemá.

JD
25. březen 2021, 15:11

Rozhodnutí soudu je nutné respektovat a německá vláda nakonec dosáhla dohody. Ale za vyšší cenu, kterou si mohou dovolit. Na druhou stranu, mohou to považovat to za vyřízenou záležitost a nemusí očekávat další právní spory apod., jak je uvedeno v článku.

Je to ve své podstatě obchod.

Něco takového si ovšem chudší země v takové výši dovolit nemohou.

Jde o to, jak moc opakovat podobné zádrhele (ne nutně chyby) u odklonu od uhlí.

https://euractiv.cz/section/energetika/interview/kompenzace-pro-uhelne-elektrarny-jsou-drahe-trh-by-vyradil-uhli-rychleji-a-levneji-rika-nemecky-europoslanec/

Pro nás jako chudší zemi bude toto velmi důležité při stanovování konkrétního plánu odklonu od uhlí a je třeba se poučit zkušenostmi odjinud.

Jde o to, jak měkkým způsobem to provést pokud možno bez obou extrémů (nechat uhlí zkrachovat, protože v horizontu 10 - 15 tržně skončí beztak, nebo v jaké výši to kompenzovat). Německé možnosti nemáme.

pr
26. březen 2021, 07:26

kompenzovat a plánovat pouze sociální projekty pro rekvalifikaci a umístění nezaměstnaných na trhu práce. A to včas, ne až podnikavci zavřou neproduktivní provozy. O odklonu od huhlí se ví od devadesátých let kdy byly stanoveny limity těžby s tím, že do roku 2035 a 2050 u nás huhlí prakticky dojde. Tedy podnikavci při pořizování si zdrojů od státu (ČEZ) jasně věděli že šlus je neodvratný a dnes už z trhu vědí kdy k tomu dojde. Pokud ve společnosti vyvolávají pocit, že by měli být odškodněni i oni je pouze manipulace davem a vzbuzování soucitu a falešného pocitu solidarity.

Jan Veselý
25. březen 2021, 12:17

O tuhle dohodu nejde. Jde o jinou dohodu, kterou uzavřela s majiteli JE na podzim roku 2010 Angela Merkel, která jim umožňovala delší provoz. Po průseru ve Fukušimě ovšem ta samá vláda s okamžitou platností smetla tuhle dohodu ze stolu a vynutila si návrat k původní smlouvě, bez dohody s provozovateli JE. Oni teď dostanou zaplaceno za tohle. Angela Merkel tehdy měla na výběr, buď udělá tohle nebo to udělá její nástupce. Jiná možnost při tehdejší náladě ve společnosti nebyla.

Michal
25. březen 2021, 13:05

Takže je to kompenzace za roční koketování (2010 dohoda, 2011 Fukušima) s myšlenkou na prodloužením provozu elektráren.

Jan Veselý
25. březen 2021, 14:46

Ano, je to cena za nedodržení smlouvy. To se tak občas stane a je v pořádku, že vláda za to má zaplatit.

pr
26. březen 2021, 07:30

Obávám se, že vláda to platit nebude. Bude to platit daňový poplatník. Také bych byl rád pokud by to platila vláda.

petr
24. březen 2021, 23:29

Odstavení JE v SRN je ukázka největší hlouposti, jakou může vzdělaný národ učinit.

Zavřít se měly hnědouhelné elektrárny jako první a dále produkovat cca 120 TWh z JE a ne šíleně pálit hnědé uhlí...

Prostě když politika převýší zdravý rozum a neb potřebuji hlasy z Hesenska...

Miloslav Černý
25. březen 2021, 10:41

Já bych to tak nehrotil. Schválení odškodnění se nemusí za každou cenu rovnat jejich odstavení.

JD
25. březen 2021, 12:33

Celospolečenský konsenzus se zohledněním více aspektů a pohledů na problematiku je něco jiného než jednostranná lobistická pozice a sebestředná představa o nadřazenosti vlastních zájmů a názorů.

V tom je rozdíl mezi politiky - lobisty (představitelé omezené skupiny zájmů) a politiky - státníky (lidé schopni dosáhnout takového konsenzu s ohledem především na věci veřejné).

Energiewende není záležitost pouze energetiky, je to interdisciplinární téma s přesahem do sociální sféry, bezpečnosti apod. Nemůžete odstavovat pouze uhlí a teprve pak ostatní zdroje. Musíte to vhodně rozprostřít tak, aby byly zabezpečeny dodávky energií, aby rychlé odstavování uhlí nevyvolalo sociální otřesy, abyste zároveň adresoval společenskou objednávku na odchod od jádra a zároveň snižoval emise atd. atd. Být lídrem v podobné záležitosti věru není jednoduchá věc a je jedno jak se tomu ostatní posmívají (zvlášť když sami takovým lídrem nejsou).

Jan Veselý
25. březen 2021, 14:47

Za tenhle text palec nahoru. To ovšem technokrati nepochodí.

Jan Veselý
25. březen 2021, 14:48

nepochopí.

petr
25. březen 2021, 18:43

Dobrý večer ta formulace "společenská objednávka na odchod od jádra a zároveň snižovat emise"

Kde jste tuto formulaci proboha vzal, ukrutně mi to připomíná úvodník Rudého práva tak z roku 1982, tam se také tak hezky psalo a všechny nás to pěkně sra.o...

Trochu mi to připomíná heslo budeme "Bojavat za Mír" a proto ČSLA měla 3500 tanků...

JD
25. březen 2021, 21:58

"společenská objednávka na odchod od jádra"

70 % - 80 % Němců si nepřeje jadernou energetiku. A to už zhruba 30 let. Takže německá energetická politika je tím do značné míry určena. Některé demokratické principy u nás evidentně ještě nebyly plně pochopeny, ale obecně v zastupitelské demokracii politici zastupují příslušné zájmy. Většinový zájem německého lidu je odchod od jaderné energetiky. Stejně jako v Rakousku nebo Itálii. A člověk, který se v demokratickém zřízení dostane k moci, by měl vůli lidu respektovat (protože díky ní se dostal k moci a tuto vůli zastupuje). Většina Němců prostě jádro nechce. Společenská objednávka je stanovena celkem jasně.

"zároveň snižovat emise"

Německo ale samozřejmě musí plnit svoje klimatické cíle a limity emisí. A to jde částečně proti odstavování jaderných zdrojů.

A zároveň máte určitý počet lidí, kteří kvůli odklonu od uhlí přijdou o práci.

Zároveň to postihne celé regiony a vyvolá strukturální změny v hodnotových řetězcích a ve značné části hospodářství.

A mezi všemi těmito zájmy musíte najít celkový společný směr a posunovat se kupředu.

Pointa je, že to není tak jednoduché rozhodování.

St
25. březen 2021, 18:19

Svatou pravdu Bratře díš. Bohužel v tomto ohledu máte smutnou pravdu. Měl jsem Němce za inteligentní národ, ale co v poslední době předvádějí mám strach o Evropu.

Karásek
25. březen 2021, 21:31

Posuzovat Inteligenci druhých by měl ten, kdo je sám inteligentní. Je inteligentním i ten, kdo si plete i a y?

Emil
25. březen 2021, 21:51

S vyšší pravděpodobností než ten, kdo dává do souvislosti inteligenci s dysortografií...

St
26. březen 2021, 14:20

Děkuji Vám pane Emile, že jste se mě zastal. Přeji Vám i všem Vašim blízkým pevné zdraví a nízké účty za energie :-)

Vinkler
25. březen 2021, 07:05

Vzdělaný národ není chráněn od velkých chyb. Spíše naopak. Poslechněte si p. Bárty v přednášce z hvězdárny Kraví hora.

St
25. březen 2021, 07:27

Svatá prostoto. A odkud pak chtějí brát EE? Zvláště pokud by se nedostavěl NS2. Myslím, že nejen Němce čekají "veselé" zítřky.

Tady je krásně vidět jak hloupost a ideologie vítězí nad zdravým rozumem.

Jaroslav
25. březen 2021, 08:35

ať chcete nebo ne, považuju jádro za součást energetického mixu....někdo tu Německou pitomost hurá OZ vyrovnat musí ale i tak, proč by jsme měli Němcům a Rakušákům tahat trn z paty, podle toho, jak zrovna fouká vítr?

v budoucnosti by jsme měli mít na území i několik jaderných kotlů pro stabilizaci sítě...megalomanství Dukovan a Temelína už bude dinosaurus

A.O
25. březen 2021, 08:47

SMR jsou fajn, jejich jediný problém je, že zatím žádný není certifikován k provozu.

Proto je zatím důležité postavit EDU II jako náhradu za EDU I a dostavět Temelín na plné 4 bloky. Zároveň by se měl co možná nejvíc podpořit český projekt SMR, který bychom měli pak stavět spíše, než ty zahraniční, teda pokud bude úspěšný a konkurence schopný... ale jeho podporou se musíme začít zabývat více, než projektů zahraničních.

Jan Veselý
25. březen 2021, 12:24

... "několik jaderných kotlů na stabilizaci sítě"? :-) Tohle má tři chyby, je moc drahé, moc nepraktické a nedá se to koupit. Zároveň jsou sočasné jaderné technologie naprosto nevhodné na "tahání něčích trnů z paty, když přestane foukat".

Vinkler
25. březen 2021, 13:22

Pane Veselý jádro je regulovatelné i když ne 0-100%. Každé technické zařízení jak víte má navíc: bod optimálního chodu s max. účinností a bod maximálního dovoleného výkonu v přetížení. Obvykle je to o 10-15% více.

Jan Veselý
25. březen 2021, 15:50

Na stabilizaci sítě je to moc investičně drahé, má to malý rozsah regulace a nejde to dle libosti vypínat. Když tedy pominu onu jejich neexistenci.

Navíc mám pocit, že ani nevíte co vlastně stabilita sítě je.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se