
Německo končí s protijadernou politikou, přichází pragmatický obrat
Německo zásadně přehodnocuje svůj postoj k jaderné energetice. Nová vláda kancléře Friedricha Merze se odklání od dosavadní protijaderné politiky a signalizuje ochotu spolupracovat s Francií, tradičním zastáncem jaderné energie, na společné evropské energetické politice.
Podle německých i francouzských činitelů Berlín nově nebude blokovat snahy Paříže prosadit v legislativě EU rovnocenné postavení jaderné energie vedle obnovitelných zdrojů.
"Němci nám říkají, že v otázce jádra budou velmi pragmatičtí," uvedl jeden z vysoce postavených francouzských diplomatů pro Financial Times. Berlín podle něj ustoupí od předsudků, které v evropských textech dlouhodobě komplikovaly status jaderné energetiky.
Obrat přichází v době, kdy Merz hledá způsoby, jak posílit německou bezpečnost – mimo jiné i prostřednictvím možné účasti na francouzském jaderném odstrašení v kontextu rostoucích hrozeb z Ruska. "Nyní jsme skutečně konečně otevřeni jednání s Francií o jaderném odstrašení pro Evropu. Lepší pozdě než nikdy," zaznívá z německé strany.
Změna postoje zároveň odstraňuje jednu z hlavních překážek pro rozhodování EU v oblasti energetiky. Spojenectví mezi Berlínem a Paříží bylo v minulosti opakovaně považováno za motor evropské integrace.
"Když se Francie a Německo dohodnou, je pro Evropu mnohem snazší jít vpřed," zmínil ekonom Lars-Hendrik Röller, svého času hlavní ekonomický poradce bývalé kancléřky Angely Merkelové.
Merz kritizoval rozhodnutí bývalé kancléřky i jejího nástupce Olafa Scholze odstavit jaderné elektrárny v době energetické krize. Neplánuje jejich znovuspuštění, ale slibuje investice do nových technologií – například malých modulárních reaktorů či jaderné fúze.
Změna postoje Německa přichází v době, kdy v EU sílí podpora pro jadernou energii. Rakousko zůstává jediným zásadním odpůrcem. Naopak dvanáct členských států ve společném dopise Komisi vyzvalo k uznání "doplňkové povahy" jádra a obnovitelných zdrojů, včetně podpory vodíku vyrobeného z jaderné energie. Takzvaný růžový vodík by měl být nově považován za rovnocenný s vodíkem zeleným, tedy z větru či slunce, což je další symbol evropského sbližování v energetice.
Mohlo by vás zajímat:
"Berlín podle něj ustoupí od předsudků, které v evropských textech dlouhodobě komplikovaly status jaderné energetiky."
Tak to je dnes další skvělá zpráva. Představuji si to jako srovnání podmínek pro výstavbu OZE a JE na stejnou úroveň. Třeba investiční dotace na OZE a JE v jednotné a přijatelné výši 25 %, zrušení všech provozních dotací a pod.
A co kompenzace OZE v podobě síťových poplatků? Ty taky zrušíme?
Aktuální stav je že OZE dnes mohou dodávat kdy chtějí a dobu kdy nedodávají (ale je spotřeba) se kompenzuje síťovými poplatky.
Pane Valento, 1) tak zrušení provozních dotací samozřejmě nutné, pro fotovoltaiku i jádro. Ať je to formou fixní výkupní ceny fotovoltaikynebo CfD pro jádro.
2) A i ty investiční dotace by měly přestat, třeba od 2027 (aby se mohlo dát ještě těch 25% investiční dotace na jádro).
Ale to znamená: stát dá 50 miliard ČEZu na nový reaktor, ale už nic, zbytek ať si ČEZ nebo další investoři, které sežene, platí ze svých investičních peněz, které si vydělá nebo si komerčně půjčí.
To by opravdu bylo řešení, zamezilo by se tak tomu, že budeme 35-40 let doplácet (daňoví poplatníci) ten rozdíl mezi hodnotou CfD pro Dukovany 2 a nižší tržní cenou na burze (v době dostavení Dukovan 2 už bude na trhu 2-3 krát více (=velký "nadbytek") FVE a VtE a dostatek bateriové akumulace.
Pokud by dostala dostavba Dukovan stejnou investiční dotaci a bezúročný úvěr, jako OZE, vůbec by nebyla potřeba žádná smlouva o CFD (forma provozní podpory, ale ne tak výhodné, jako mají OZE).
Milan Vaněček 21. květen 2025, 17:18
"(v době dostavení Dukovan 2 už bude na trhu 2-3 krát více (=velký "nadbytek") FVE a VtE a dostatek bateriové akumulace."
1/ Větrníky se tu bez velikých investičních a provozních dotací kvůli špatným přírodním podmínkám nepostaví.
2/ Dle tvrzení pana Svobody jsou zde před zprovozněním desítky GWh baterií a jen "zlý" ČEZ tomu brání. A pak najdu, že stát na baterie vypsal také dotace, a pokud letos vypíše dotace 2 x 2 mld. Kč, tak tu budeme mít necelé 2 GWh/rok. Proč by to stát vyhazoval peníze z dotace, když by před zprovozněním byly desítky GWh baterií ?
Jaderné odstrašení a jaderná energetika jsou dvě velmi odlišné věci. Němci hledají podmínky, za jakých se budou smět věrohodně schovat pod francouzský deštník, to je všechno.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se