
Německo končí s protijadernou politikou, přichází pragmatický obrat
Německo zásadně přehodnocuje svůj postoj k jaderné energetice. Nová vláda kancléře Friedricha Merze se odklání od dosavadní protijaderné politiky a signalizuje ochotu spolupracovat s Francií, tradičním zastáncem jaderné energie, na společné evropské energetické politice.
Podle německých i francouzských činitelů Berlín nově nebude blokovat snahy Paříže prosadit v legislativě EU rovnocenné postavení jaderné energie vedle obnovitelných zdrojů.
"Němci nám říkají, že v otázce jádra budou velmi pragmatičtí," uvedl jeden z vysoce postavených francouzských diplomatů pro Financial Times. Berlín podle něj ustoupí od předsudků, které v evropských textech dlouhodobě komplikovaly status jaderné energetiky.
Obrat přichází v době, kdy Merz hledá způsoby, jak posílit německou bezpečnost – mimo jiné i prostřednictvím možné účasti na francouzském jaderném odstrašení v kontextu rostoucích hrozeb z Ruska. "Nyní jsme skutečně konečně otevřeni jednání s Francií o jaderném odstrašení pro Evropu. Lepší pozdě než nikdy," zaznívá z německé strany.
Změna postoje zároveň odstraňuje jednu z hlavních překážek pro rozhodování EU v oblasti energetiky. Spojenectví mezi Berlínem a Paříží bylo v minulosti opakovaně považováno za motor evropské integrace.
"Když se Francie a Německo dohodnou, je pro Evropu mnohem snazší jít vpřed," zmínil ekonom Lars-Hendrik Röller, svého času hlavní ekonomický poradce bývalé kancléřky Angely Merkelové.
Merz kritizoval rozhodnutí bývalé kancléřky i jejího nástupce Olafa Scholze odstavit jaderné elektrárny v době energetické krize. Neplánuje jejich znovuspuštění, ale slibuje investice do nových technologií – například malých modulárních reaktorů či jaderné fúze.
Změna postoje Německa přichází v době, kdy v EU sílí podpora pro jadernou energii. Rakousko zůstává jediným zásadním odpůrcem. Naopak dvanáct členských států ve společném dopise Komisi vyzvalo k uznání "doplňkové povahy" jádra a obnovitelných zdrojů, včetně podpory vodíku vyrobeného z jaderné energie. Takzvaný růžový vodík by měl být nově považován za rovnocenný s vodíkem zeleným, tedy z větru či slunce, což je další symbol evropského sbližování v energetice.
Mohlo by vás zajímat:
"Berlín podle něj ustoupí od předsudků, které v evropských textech dlouhodobě komplikovaly status jaderné energetiky."
Tak to je dnes další skvělá zpráva. Představuji si to jako srovnání podmínek pro výstavbu OZE a JE na stejnou úroveň. Třeba investiční dotace na OZE a JE v jednotné a přijatelné výši 25 %, zrušení všech provozních dotací a pod.
A co kompenzace OZE v podobě síťových poplatků? Ty taky zrušíme?
Aktuální stav je že OZE dnes mohou dodávat kdy chtějí a dobu kdy nedodávají (ale je spotřeba) se kompenzuje síťovými poplatky.
Pane Valento, 1) tak zrušení provozních dotací samozřejmě nutné, pro fotovoltaiku i jádro. Ať je to formou fixní výkupní ceny fotovoltaikynebo CfD pro jádro.
2) A i ty investiční dotace by měly přestat, třeba od 2027 (aby se mohlo dát ještě těch 25% investiční dotace na jádro).
Ale to znamená: stát dá 50 miliard ČEZu na nový reaktor, ale už nic, zbytek ať si ČEZ nebo další investoři, které sežene, platí ze svých investičních peněz, které si vydělá nebo si komerčně půjčí.
To by opravdu bylo řešení, zamezilo by se tak tomu, že budeme 35-40 let doplácet (daňoví poplatníci) ten rozdíl mezi hodnotou CfD pro Dukovany 2 a nižší tržní cenou na burze (v době dostavení Dukovan 2 už bude na trhu 2-3 krát více (=velký "nadbytek") FVE a VtE a dostatek bateriové akumulace.
Pokud by dostala dostavba Dukovan stejnou investiční dotaci a bezúročný úvěr, jako OZE, vůbec by nebyla potřeba žádná smlouva o CFD (forma provozní podpory, ale ne tak výhodné, jako mají OZE).
@Bob 21. květen 2025, 17:45
Tak když bude JE stačit úvěr na 36 měsíců jako u OZE, tak ať ho klidně dostanou:-D
Milan Vaněček 21. květen 2025, 17:18
"(v době dostavení Dukovan 2 už bude na trhu 2-3 krát více (=velký "nadbytek") FVE a VtE a dostatek bateriové akumulace."
1/ Větrníky se tu bez velikých investičních a provozních dotací kvůli špatným přírodním podmínkám nepostaví.
2/ Dle tvrzení pana Svobody jsou zde před zprovozněním desítky GWh baterií a jen "zlý" ČEZ tomu brání. A pak najdu, že stát na baterie vypsal také dotace, a pokud letos vypíše dotace 2 x 2 mld. Kč, tak tu budeme mít necelé 2 GWh/rok. Proč by to stát vyhazoval peníze z dotace, když by před zprovozněním byly desítky GWh baterií ?
No jsem rád, že už jste se názorově posunul k tomu zrušit dotace.
Bohužel jste se ještě nepropracoval k tomu jak zajistit celoročně fungující řešení s nejnižší cenou pro zákazníka.
A ty sny o nadbytku FVE a VTE a baterií - ty bez dotací nenastanou. Trh je natolik poškozen, že bez dotací se nestaví vůbec a i s dotacemi je to problém (viz německé, britské, nizozemské aukce)
Plus současný stav technologií neumožňuje snížit cenu FVE/VTE(výrobci už začínají krachovat, protože marže jsou nulové/záporné, prodává se za cenu materiálu) takže do budoucna ty investiční náklady porostou.
ad Omega a další skeptici:
1) ke zrušení dotací jsem se názorově posunul už v 2010, když jsem viděl, co všechno dělali ti všehoschopní, aby se solární tunel začatý v 2009 co nejdéle prodloužili ("povedlo" se jim to)
2) k tomu jsem se posunul později, když jsem na základě studia vědeckých seriozních publikací a diskusí s klimavědci, kteří z toho mají živobytí poznal, že to co hlásá IPCC o globálním oteplování je politický fejk. Naprostá spekulace, z politických důvodů, modely dávají to, co si přeje ten, co platí, a tentokrát to bylo se správnou nálepkou "klimatická změna", ta probíhá celou historií Země, byla, i bez člověka je i za 4. průmyslové revoluce a bude dál, Slunce a pohyb planet jsou dominující činitelé a voda ve všech fázích vytváří ty nejdůležitější stabilizující zpětné vazby pro stabilitu klimatu . Za život na Zemi vděčíme vodě a CO2.
Takže řešení na celý rok pro 50. rovnoběžku: nelikvidovat staré zdroje, jen je dělat stále čistší (to se děje s uhlím) a stále méně nebezpečné (o to se snaží nové předpisy po jaderných havariích). A jako nové čisté bezpečné zdroje PŘIDÁVAT jen ty čisté, bezpečné obnovitelné zdroje na rostoucí spotřebu LEVNÉ elektřiny
3) Nadbytek FVE už nastal, Čína to dokázala, chrlit neustále každý rok více a více FV panelů ve svých továrnách 4. průmyslové revoluce (většinou plně robotizované).
Vždyť nyní již výrobní kapacity v Číně překračují půl terawatt výkonu FV panelů/rok a stále rostou výrobní kapacity v Indii, zbytku Asie a nyní i v USA.
Proto (a díky obrovkému výzkumu a vývoji) jejich cena stále klesá, nejen v cenách justovaných na inflaci, ale i v běžných každoročních cenách. A podobní vývoj, jen o x let zpožděný, vidíme i u baterií pro automotive i pro energetiku.
4) V tom posledním bodu se mýlíte, neznáte fakta, nejste insider. Nevíte kde jsou ještě velké materiálové rezervy, část toho zlevňovacího procesu probíhá právě díky využívání levnějších materiálů.
U fotovoltaiky jsou tři velké zdroje zlevňování, které budou pokračovat i v budoucnu: a) robotizace výroby b) používání levnějších materiálů, resp. menšího množství materiálů c) růst účinnosti (bývalo to pod 15%, teď se to blíží 25% a půjde to až ke 40%, i více ve speciálních aplikacích
A termofotovoltaika půjde k účinnosti přes 80%.
Doufám, že jsem Vás touto kompletní informací uspokojil a jdu se věnovat užitečnějším věcem
ad 1) Mluvíte (píšete), jak se Vám to zrovna hodí. Dotace do FVE (zvláště ty provozní) jsou tak "provařené", že není naděje je u nás znovu zavést a opouští je i ostatní (ale ty nyní schválené se budou stejně platit ještě 15-20 let).
Takže klidně ve verbálně zatracujete. Ale pokud je možnost, tak byste je hned schválil. Viz. docela nedávno provozní dotace do agrivoltaiky, kde jste to pak sám přiznal.
ad 2) Je to teorie obecně přijímaná většinou vědeckých kapacit, včetně významného lidského faktoru. Ostatně na to nemusím být ani vědec, abych pochopil, že spálením fosilních paliv z uhlíku ukládaného po miliony až miliardy let za cca posledních 200 let vliv na planetu bude mít.
Co se týká Vašeho tak oblíbeného uhlí, tak zdaleka nejde jen o CO2, ale také SO2, oxidy dusíku, popílek, škváru, Hg, Cd, ale i radioaktivní prvky. A zdaleka ne všechno je zachyceno při odsíření a odprášení. Významné jsou i zásahy do krajiny při těžbě hnědého uhlí.
Ty škodlivé vlivy spalování uhlí lze vyčíslit i počty mrtvých, které jsou mimochodem na jednotku vyrobené elektřiny u uhlí řádově větší, než u energie jaderné i se započítáním jejich havárií.
Shodou okolností byla právě zastavena práce na úseku D11 kvůli zvýšené radioaktivitě v popílku ze spalování uhlí.
"Podle starosty Trutnova Michala Rosy (ODS) pochází zvýšená radioaktivita z hald popílku z uhlí, které se dříve spalovalo v trutnovské elektrárně Poříčí....
Mluvčí ŘSD Jan Rýdl doplnil, že u některých vzorků zeminy jsou hodnoty radioaktivity až patnáctkrát vyšší proti běžným hodnotám."
Jaderné odstrašení a jaderná energetika jsou dvě velmi odlišné věci. Němci hledají podmínky, za jakých se budou smět věrohodně schovat pod francouzský deštník, to je všechno.
Dohodnou se s čezem a zaplatí pro ně 2 bloky v temelíně.
6 bloků bude stačit.
Hloupá protijaderná energetická politika naplno ukazuje , jak škodlivá je negramotnost v politiků , své chabé mentální schopnosti infantilní elity nahrazují propagandou , přes neziskovky , podplacené media a novináře, manipulují skutečnost , likvidují svobodu slova a nálepkují , kriminalizují oponenty , páchají astronomické škody ekonomické ale i ekologické , o poničené demokracii nemluvě
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se