
Ministryně hospodářství vyloučila, že by se Německo vrátilo k jaderné energetice
Berlín 9. května (zpravodaj ČTK) - Nová německá ministryně hospodářství a energetiky Katherina Reicheová dnes vyloučila, že by se Německo mohlo vrátit k výrobě elektřiny z jádra. Návrat by podle ní vyžadoval příliš mnoho peněz a není pro něj ani shoda ve společnosti. Jaderná energetika podle ní patří k evropskému energetickému mixu, ne už ale k německému. Důraz chce Reicheová klást na budování plynových elektráren, informovala agentura DPA.
O ukončení výroby elektrické energie z jádra v Německu původně rozhodla už v květnu 2011 vláda kancléřky Angely Merkelové z Křesťanskodemokratické unie (CDU), jejímiž členy jsou Reicheová i kancléř Friedrich Merz. Podnětem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě z téhož roku.
Konzervativní unie CDU/CSU před únorovými předčasnými volbami do Spolkového sněmu opakovaně říkala, že v současnosti považuje konec výroby jaderné elektřiny v Německu za chybu. Velkým zastáncem jaderné energetiky je mimo jiné předseda bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder, který loni na návštěvě Prahy podpořil spolupráci s Českem v této oblasti.
Podle Reicheové, která dnes hovořila na konferenci v jižním Německu, byl ale odklon od jaderné energetiky v zemi dokonán a obrat by stál příliš mnoho peněz. Poslední tři jaderné elektrárny odpojilo Německo od sítě v roce 2023, energii z jádra tak přestalo vyrábět po více než 60 letech. Ministryně hospodářství také uvedla, že kromě peněz by chyběla pro návrat k jádru i potřebná důvěra podnikatelů, kteří by se procesu účastnili, a společenská shoda, že se jedná o správný krok.
Zatímco v Německu už do energetického mixu jádro patřit nebude, v jiných zemích Evropské unie tomu tak není, upozornila Reicheová. Mezi státy v EU, které počítají ve svém energetickém mixu s jádrem, patří i Česko.
Reicheová vyzvala k urychlení výstavby nových plynových elektráren. "Potřebujeme flexibilní plynové elektrárny, které by dodávaly proud, když nebude foukat vítr a svítit slunce," uvedla. Jak důležité jsou takové plynové elektrárny, podle ministryně ukázal nedávný rozsáhlý výpadek dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově, jehož příčina je ovšem stále nejasná.
Obnovitelné zdroje se v loňském roce podílely na výrobě elektřiny v Německu z téměř 60 procent. Reicheová v této souvislosti řekla, že Německo se v současnosti na ochranu klimatu soustředí "skoro až příliš". Obnovitelné zdroje je podle ní třeba využívat, ale "vždy musíme dbát na náklady".
K nastartování německého hospodářství, které v posledních dvou letech vykázalo pokles a v letošním roce by mělo podle odhadů stagnovat, je podle ministryně třeba snížit ceny energií. Reicheová před nástupem do vlády působila ve vedení dceřiné společnosti energetické firmy innogy.
Mohlo by vás zajímat:
Myslím si, že cieľ ministerky vyriešiť doma v Nemecku stabilitu elektrickej siete výstavbou plynových elektrární, ktoré keď v Nemecku nefúka a nesvieti nabehnú flexibilne do prevádzky je v rozpore s cieľom znížiť cenu elektriny, keď vieme, že popri vysokých cenách emisných povoleniek na cenu elektriny vplýva aj cena plynu. V súčasnosti podľa mňa to je možné len pri výraznom znížení ceny LNG z USA aj ceny emisných povoleniek. Inú alternatívu ponechám na iné komentáre.
Bylo by vhodné Němce v jejich odhodlání nepoužívat "jadernou" elektřinu podpořit.
A protože nelze oddělit českou "jadernou" elektřinu od nejaderné", měli bychom se solidárně řídit heslem "Ani watt do Německa!"...
@Vítězslav Novák 9. květen 2025, 16:17
To by se ovšem našim obchodníkům asi moc nelíbilo:-)
Slyšel jsem, že existují oddělovače jaderných a nejaderných elektronů. Neměly by se v česku vyrábět a prodávat němcům, rakušanům, španělům...
Jsem PRO ! Vsemi deseti !
Nechci hatit vaše úderné nadšení, ale ČR už dnes dováží více elektřiny z německých VTE a FVE než Německo jaderné elektřiny z ČR. A tato negativní bilance se bude každý další rok jen prohlubovat. Z jistotou můžeme už dnes konstatovat, že za několik let by bez německých přebytků z VTE a FVE byla v ČR nastala po velkou část roku tma.
ad Pavel Svoboda 9. květen 2025, 20:40
"..Nechci hatit vaše úderné nadšení, ale ČR už dnes dováží více elektřiny z německých VTE a FVE než Německo jaderné elektřiny z ČR. A tato negativní bilance se bude každý další rok jen prohlubovat. Z jistotou můžeme už dnes konstatovat, že za několik let by bez německých přebytků z VTE a FVE byla v ČR nastala po velkou část roku tma..."
tak teraz neviem ci tomuto nezmyslu aj verite, alebo je to vedoma demagogia .. po vsetkych tych debatach na tomto fore sa ale obavam, ze moznost B je spravna
pretoze problem je prave opacny, Nemecko vyvaza jedine vtedy, ak ma vhodne podmienky pre nahodne zdroje a vtedy to tlaci susedom kolko sa da (a samozrejem sposobuje problemy v sustavach vsetkym naokolo) a o par hodin to prepnu do druheho extremu a zacinaju masivne dovazat a znova zatazuju/zneuzivaju vsetkych susedov (a takto exportuju ako naklady na udrziavanie siete, tak emisie k susedom) .. a tento scenar sa opakuje takmer pravidelne 2x denne .. ak by Nemecko nemalo take dobre prepojenie na vsetky okolite krajiny, tak pravidelne zhasnu ako Spanielsko pred tyzdnom ..
Nic takového konstatovat nemůžeme, natož s jistotou, je to totiž pěkný nesmysl.
To, že je to nesmysl, ovšem neznamená, že by to nebylo možné konstatovat...
Hlavně v noci by byla tma. To jedou v Německu FvE naplno :-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se