Domů
Jaderné elektrárny
Německo ponechá dvě jaderné elektrárny v rezervě
jaderná elektrárna Isar Německo
Zdroj: E.ON Kernkraft GmbH / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Německo ponechá dvě jaderné elektrárny v rezervě

Německo chce ponechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren do poloviny dubna 2023 v rezervě, třetí podle plánů ke konci letošního roku odstaví. Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes večer řekl, že zátěžové testy prokázaly, že atomové elektrárny Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Isar 2 v Bavorsku mohou během zimy vzhledem k nejistým dodávkám plynu z Ruska přispět k energetické bezpečnosti Německa. Podle Habecka ponechání dvou elektráren v rezervě zároveň znamená, že Německo podle dlouhodobého plánu letos v prosinci všechny reaktory odpojí od sítě.

„Obě atomové elektrárny Isar 2 a Neckarwestheim by měly do poloviny dubna 2023 ještě zůstat k dispozici, aby v případě potřeby mohly během zimy poskytnout v jižním Německu dodatečný příspěvek do energetické sítě,“ uvedl v prohlášení Habeck.

„Zároveň to znamená, že všechny tři jaderné elektrárny, které jsou v Německu ještě připojeny k síti, budou podle plánu na konci roku 2022 řádně ze sítě odpojeny,“ dodal.

Třetí jaderné elektrárna, kterou je Emsland v Dolním Sasku, do dočasné síťové rezervy zahrnuta nebude, počítá se tak s jejím trvalým odstavením ke konci letošního roku.

Na tiskové konferenci Habeck zdůraznil, že Německo má k dispozici dostatek energie a že má silnou energetickou soustavu, aby zimu dokázalo překonat. „Elektřinu dodáváme i našim sousedům,“ řekl.

O ukončení provozu jaderných elektráren v Německu rozhodla už předchozí vláda konzervativní kancléřky Angely Merkelové. Popudem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011. Ponechání jaderných elektráren v provozu je kontroverzní téma pro Zelené, kteří jsou jedním z koaličních partnerů sociálních demokratů (SPD) současného kancléře Olafa Scholze. Členem Zelených je i ministr hospodářství Habeck. Součástí koalice jsou liberální svobodní demokraté (FDP), kteří naopak prodloužení životnosti jaderných elektráren podporují.

Místopředseda FDP Johannes Vogel už na twitteru napsal, že zařazení dvou jaderných elektráren do rezervy je nedostatečné a že strana je nadále pro zachování chodu všech tří provozů.

Jaderná elektrárna Isar 2. Zdroj: PreussenElektra

Scholz v srpnu řekl, že vláda se o dalším chodu jaderných elektráren rozhodne podle výsledků zátěžového testu. Zohledněny v testu byly mimo jiné dopady války na Ukrajině, nejisté zásobování plynem, sucha a možnost lodní dopravy uhlí, dostatek vody k chlazení reaktorů, výpadky chodu francouzských jaderných elektráren. Smyslem testu bylo zjistit, zda bude mít Německo přes zimu při různých možnostech vývoje dostatek energie.

Různé scénáře ukázaly, že situace s energetickým zásobováním může být v Evropě v nadcházejícím zimním období velmi napjatá. Ve dvou nejkritičtějších scénářích mohou výpadky postihnout i Německo. Nejhorší vývoj naznačuje, že by to mohlo být celkem až 91 hodin. V takovém případě, pokud by nebylo možné energii zajistit, by bylo nutné některé odběratele odpojit. To by mohlo postihnout i miliony lidí. Pomoci v takovém případě mohou jaderné reaktory, které mohou předejít i přetížení energetické soustavy.

Habeck rovněž řekl, že během zimní sezony 2023/2024 bude Německo ve zcela jiné situaci než nyní.

Německá média a také politici k možnému prodloužení chodu jaderných elektráren uváděli, že bude potřebný souhlas parlamentu, neboť odklon od nukleární energetiky je v Německu stanoven zákonem. Podle Habecka nyní odborníci na právo prověřují, jaké zákonné úpravy budou potřebné. Ministr počítá mimo jiné i s provozními výjimkami. Dodal, že reaktory nadále považuje za vysoce riziková zařízení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Maly Jarda
5. září 2022, 22:13

Wow, chovanec Jedličkova ústavu si po 20 letech snažení konečně dokázal zavázat tkaničky

... neboli Němci konečně po 20 ti letech udělali rozhodnutí které není totálně stupidní

JVr
6. září 2022, 07:45

Je stupidní, protože místo toho, aby je nechali v provozu odpojují je, jen aby byl "plán naplněn". Nemá to smysl riziko spojené s jejich havárií to spíše zvyšuje, než snižuje, peníze to bude stát a budou muset spalovat ty mrtě plynu a uhlí, a až teprve jim dojde, tak si řeknou, hmm, ale my máme ty JE v záloze a pak je budou 2 dny připojovat do soustavy...

Neznám ale situaci s palivem, možná je to vynucené nedostatkem paliva.

JS
6. září 2022, 09:04

Zdá se, že v Německu dokázali na papíře udělat z jaderky špičkový zdroj. Zřejmě je důležitější udržet v provozu tamní vládní koalici než elektrizační soustavu.

Martin P
6. září 2022, 12:53

Německá strana Zelených je nebezpečná svým nekritickým přístupem k neevropské migraci a i lehkovážná v energetice. Obojí je pro Evropu fatální. A Němci opět něco tlačí přes svoji kupní sílu. Ani bych se nedivil, pokud rozhodnutí o ponechání JE v pohotovosti, ale mimo provoz, padlo po oznámení francouzské ministryně, že JE ve Francii nakopnou už v rámci této topné sezóny.

richie
8. září 2022, 10:51

chore .. fungujuce nizkoemisne zdroje chcu papierovo preklasifikovat na zalozne a popri tom opetovne obnovili/restartovali 27 uholnych elektrarni .. ekologia a ekonomia par excellence

richie
8. září 2022, 11:17

"Germany's economy ministry said the reintroduction of coal plants could boost production by 10 gigawatts. This would boost the country's use of coal for electricity generation by up to a third, according to the Financial Times."

teda radsej o 30% navysia palenie uhlia a investuju do obnovenia prevadzky uholnych elektrarni nez ponechat existujuce uz bezemisne JE .. a za rovnake peniaze by mozno mohli obnovit aj prevadzu tych posledne odstavenych, este stale sa tam neukoncil proces odstavky ..

Ivan Novák
6. září 2022, 10:48

Včera analýzu krizových scénářů zpracovanou provozovateli německých přenosovek zpřístupnili: https://www.netztransparenz.de/Weitere-Veroeffentlichungen/Sonderanalysen-Winter-2022-2023

Opatrnické, ministr Habeck přidává "odpojení" JE k 31.12.2022, což v podkladu, dobře-li vidím, není. Jistě za tím je důkladný rozbor, např. co do schopnosti "odpojených" JE poskytovat frekvenční podporu (dostupný výkon je tam od ledna do března snižován patrně realisticky). Počítají také např. s možností brát v nouzi z Rakouska proud nad plán, což, odhaduji, by proběhlo kruhovým tokem (DE VTE)-ČR-AT-DE, jenž ovšem zmíněn není.

richie
8. září 2022, 10:26

nuz minister za stranu zelenych, co vlastne "vyrastol" na protijadrovej retorike sa snazi co najviac blokovat/fabulovat/ovplyvnovat ci zahmlievat .. ved by ho "zozrali" vlastny ..

a na to jeho vyjadrenie, ze JE "odpoja"/daju do "zalohy" uz sa vyjadrili prevadzkovatelia, ze je to nejaky blud a asi nepochopenie zo strany vlady ako funguje JE .. nuz socialisticky politici - to uz pozname "..poroucime vetru desti..."

vie ze juh nemecka ma najvacsi problem (aj z dovodu chybajucich kapacit prenosovky zo severu, ktore riesa uz desatricia), tak sa to snazi nejak "obicyklovat" a kalkuluje, ze uz mozno budu dostatocne kapacity/zdroje na LNG .. a na treti severny reaktor povedal, ze sever ak bude mat problem s elektrinou, tak moze ju vyrabat aj z ropy! .. teda zeleny presadzuju fosilne zdroje miesto umoznenia prevadzky existujucich klimaticky neutralnych a v podstate uz bezemisnych JE ..

zvratene myslenie zelenych ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se