Domů
Jaderné elektrárny
Bavorsko požaduje mandát na pokračující provoz své jaderné elektrárny
jaderná elektrárna Isar Německo
Zdroj: E.ON Kernkraft GmbH / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Bavorsko požaduje mandát na pokračující provoz své jaderné elektrárny

Markus Söder, bavorský ministerský předseda, bojuje za to, aby bylo v Německu povoleno využívání jaderné energie i po zákonem stanoveném termínu pro odstavení jaderných elektráren. O víkendu řekl deníku Bild, že požaduje, aby spolkové země dostaly možnost nadále provozovat jaderné elektrárny v rámci své odpovědnosti.

Söder prohlásil, že Bavorsko chce v budoucnu elektrárnu Isar 2 provozovat samostatně a udržet ji v provozu až do konce desetiletí. Söder má v tomto podporu své strany, bavorské Křesťanské sociální unie (CSU), a předseda sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz je této myšlence otevřený, když návrh označil za "otevřený k diskusi".

Bavorský ministerský předseda Markus Söder. Zdroj: Wikimedia Commons, Gerd Seidel (Rob Irgendwer)

Z ostatních stran zavládla kritika, a realizace tohoto požadavku se tak zdá být prakticky nemožná. Je nepravděpodobné, že by se ve Spolkovém sněmu našla většina pro potřebnou změnu atomového zákona. Britta Haßelmannová, šéfka parlamentní skupiny Zelených ve Spolkovém sněmu, uvedla, že atomový zákon již od roku 2017 vyžaduje okamžitou demontáž jaderných elektráren.

"Pokud chce nyní Söder zabránit demontáži jaderné elektrárny nebo ji oddálit, je třeba prozkoumat, zda to nevyvolá nároky na odpovědnost vůči bavorskému ministerstvu životního prostředí," uvedla Haßelmannová.

Söderův požadavek přichází v době, kdy byly odstaveny poslední tři provozované německé jaderné reaktory.  Provozovatelé elektráren kolem sobotní půlnoci oznámily, že reaktory Emsland, Neckarwestheim 2 a Isar 2 podle plánu odstavily a odpojily od elektrické sítě.

Bavorsko zasaženo odstavením svého posledního jaderného bloku

Premiérův požadavek se shoduje s přesvědčením jeho strany a je pravděpodobně dán i předvolební kampaní. V říjnu se totiž bude v Bavorsku volit nový zemský parlament.

Bavorská jaderná elektrárna Isar 2 měla být podle původních plánů odstavena ke konci roku. Zdroj: PreussenElektra

Kromě toho hraje významnou roli fakt, že Bavorsko, které je jedním z průmyslových center Německa, je odstavením své poslední jaderné elektrárny obzvláště zasaženo. Blok Isar 2 vyráběl ročně přes 11 TWh elektrické energie, zhruba 12 % celkové spotřeby elektřiny v Bavorsku.

Páteřní linka přenosového vedení SuedLink, která má průmyslový jih spojit s obnovitelnými zdroji na severu země čelí zpoždění. Původně měla být hotova současně s odstavením posledních jaderných bloků v roce 2022. Podle nynějšího plánu má být vedení SuedLink v roce 2028.

Söder je pod velkým tlakem bavorských podnikatelů. Krátce před odstavením požadoval bavorský podnikatelský svaz (vbw) pokračující provoz tří reaktorů. Sdružení také trvá na rychlejším rozšiřování sítí a obnovitelných zdrojů energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Karásek
18. duben 2023, 20:11

Kdy přijde ten slibovaný blackout kterým nás před zastavením JE v Německu strašili jaderní ozářenci. Už mám doma kamion svíček a vyhlížím z okna, kdy ten blackout přijde, ale pořád nejde a nejde. To je k uzoufání.

Emil
18. duben 2023, 20:46

Kdy, kde a kdo konkrétně sliboval v souvislosti se zastavením JE v Německu nějaký blackout? Když něco tvrdíte, tak to dokažte, jak tak rád požadujete po ostatních, vy "ozářenče".

Karásek
19. duben 2023, 11:16

Například tím strašila paní Danuška a taky dezinformační weby .

Emil
19. duben 2023, 11:35

Podle očekávání tedy žádné konkrétní tvrzení nemáte a to co tvrdíte vůbec schopen dokázat nejste, jak rád požadujete po ostatních.

Karásek
19. duben 2023, 21:44

Tak tady je Emlie jedno žvanění o blackoutu.

https://youtu.be/X3CoLQLcrpo

Další, co je přímo z dezinformačního webu AC 24 sem dávat nabudu.

Karásek
19. duben 2023, 21:45

Adninistrátor mě zatím odkaz o blackoutech nevzal, tak uvidíme.

Emil
20. duben 2023, 08:18

Neplatný pokus, Karásku. Tam se nikde nic neříká o blackoutu v souvislosti se zastavením JE v Německu. To jste si vymyslel sám, abyste tu mohl stavět ty své slaměné panáky.

Jiří Syn
19. duben 2023, 19:02

Dezinformační weby - to jsou ty stejné co tvrdily že JE jsou časovaná bomba a každým okamžikem vybuchnou, a tedy je musíme OKAMŽITĚ vypnout?? Ono totiž vypnutí již postavených (proinvestovaných, dokonce i CO2 (při stavbě) vyprodukovaných) bloků je xtrémní příklad politického rozhodnutí. No a že se do toho připletla Ukrajina tak je to dvojnásobná kravina.

Mimochodem, krásný příklad s tím Suedlinkem, zdá se že NEJEN jaderné bloky mají při stavbě 5 a víc let zpoždění, copakto, v pokrokovém Německu??

Antonín Mikeš
18. duben 2023, 21:09

Já zas čekám to tsunami v Německu, které způsobí stejnou havárii jako v Japonsku, ale myslím, že to dřív přijde ten blackout..

Omega
18. duben 2023, 22:59

Omezený blackout přijde - za komunismu jsme tomu říkali energetické stupňě a hlásili je v rádiu.

Pravoslav Motyčka
18. duben 2023, 23:24

Blackout patrně nepřijde jen elektřina zdražila 3x. A to díky takovým jako jsou vy co prosazují věci proti zdravému rozumu. Jestli čekáte pokles ceny energie pak nezapomeňte, že stát dotuje platby za OZE a distribuci s tím bude od roku 24 konec.

Petr prochaska
19. duben 2023, 09:52

Pokles cen elektřiny nastat nemůže, protože se elektřina stále vyrábí z uhlí a na uhlí je drahá emisní povolenka. Na každou MWh je jen emisní povolenka 80 EUR, k tomu je potřeba připočítat cenu uhlí a odpisy a provoz elektrárny.

koumák
19. duben 2023, 10:10

No vidíte, a teď mi vysvětlete, proč Němci odstavili tři JE, na které emisní povolenky nepotřebovali? A nahrazují je uhlím a plynem. To je zelené šílenství, ideologická zaslepenost! Bohužel, to odskáčeme díky propojenosti trhů hlavně my chudší ze Střední Evropy. ..

Petr prochaska
19. duben 2023, 11:38

A kdo říká, že EU chce nízké ceny elektřiny? Kdyby nebyly emisní povolenky, tak je cena elektřiny nízká a nevyplatilo by se lidem instalovat soláry.

Jiri Zima
19. duben 2023, 00:04

Zatím Němci topí pod kotly uhelných elektráren, takže to přežívají. Blackout přijde nejpozději až si zelení šílenci došlápnou i na ně. Není ovšem vyloučeno, že nastane dříve paradoxně kvůli náhlému nekontrolovanému vzrůstu výroby z větrníků když nad Severním mořem zavane. Bude tím pravděpodobnější čím méně stabilních zdrojů v síti bude.

Martin Prokš
19. duben 2023, 07:01

Dobrý den,

O blackoutu jsem opakovaně mluvil např. i já a opravdu jsem překvapen, že letos v zimě a na jaře to Německo ustálo. Nastartovaly všechny možné zakonzervované rezervy v uhlí a plynu co měli a čekal jsem, že se jim někde něco nečekaně sesype a bude vymalováno. No nestalo se, chybně jsem prorokoval, klobouk dolů před nasazením německých síťařů a energetiků aby to ustáli. A také byla klika na mírně nadprůměrně teplou zimu.

Nicméně již po novém roce jsem si v datech z Agora webu a Energy-charts všiml, že křivka spotřeby Německa se chová nějak divně. Když fouká tak spotřeba odpovídá více méně několikaletým průměrům, ale když nefouká, tak spotřeba ve všední dny je o několik málo jednotek GW nižší než jiné roky. Podle mě Německo dlouhodobě řídí spotřebu a omezuje průmysl. Nevím zda podle regulačních stupňů, nebo pro to že podniky z významné části nakupují na spotu a pak dle ceny sami omezují spotřebu? O problémech DeutcheBahn a jejich pár dní stojících vlacích v únoru kvůli nedostatku elektrické energie se obecně ví.

Prostě jsem i nadále pesimista. Sice tuto zimu Německo (a s ním jednotná evropská elektrická síť) ustálo, ale není všem dnům konec. Stále se kloním k názoru, že to není otázka zda, ale kdy a v jakém rozsahu...

Heil Gréta!

Dalibor Fišer
19. duben 2023, 10:42

musim priznat, ze jsem take prorokoval nejaky kolaps site analezite jsem se pripravil dle heslastesti preje pripravenym. Stim poklesem spotreby, ze kdyz nefouka klesa spotreba muze byt souvislost narust cen EE a omezeni nakupu na spotu. Dale to muze byt zapricineno ze klesaji energeticke ztraty budov. Klesa soucinitel prestupu tepla konvenci a ztrata tepla infiltraci oken a dveri.

Petr prochaska
19. duben 2023, 11:44

Energetickou ztrátou budov to nebude, když se jedná o stav:

fouká v Německu = větší spotřeba, nefouká = menší spotřeba

Takže asi nějaká energeticky náročná výroba, která v době kdy nefouká, tak neběží.

Baton David
19. duben 2023, 12:10

kdysi před pár lety sem viděl takovou studii budoucího vývoje Evropy, prakticky to byl sofistikovaný algoritmus který nakrmili daty a on kreslil vývoj státních hranic od 2010 do 2110, a něco z těch jeho malůvek se dalo i předpokládat, Rusko ukusovalo Ukrajinu i pobaltí, pak co sem nečekal - Slovensko zaniká a území si dělí Polsko s Maďarskem, pak se se ještě pár balkánských státu spojovalo ve větší celky a pak co sem vůbec nečekal a koukal na to jak puk - Bavorsko (nebo spíš jeho část) se oddělilo od Německa a přidalo se k České Republice, a já sem si drbal hlavu a kladl si otázku JAK? a teď si spíš kladu jinou otázku - jak ten algoritmus v r 2010 věděl že Němci budou páchat takovouhle ekosebevraždu? teda jestli už to bylo 2011 tak mohl nasát algoritmus data o německém konečném rozhodnutí po havárii ve Fukušimě

Josef
19. duben 2023, 19:37

Tedy pane Batone, pohádkou : "Jak sofistikovaný algoritmus který nakrmili daty a on kreslil", jste se zařadil na úroveň placatozemců. Dejte pozor na konci světa není zábradlí, ať nespadnete.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se