Domů
Jaderné elektrárny
Německo po více než 60 letech provozu vypíná poslední jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna

Německo po více než 60 letech provozu vypíná poslední jaderné elektrárny

Německo po více než 60 letech provozu vypíná poslední jaderné elektrárny. Za emotivní okamžik pro zaměstnance označil dnešní odstavení elektrárny Isar 2 v Bavorsku předseda představenstva vlastnické firmy PreussenElektra Guido Knott. Němci o půlnoci odpojí od sítě tři poslední jaderné elektrárny, kromě Isaru také Emsland v Dolním Sasku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku. První jaderný reaktor byl v Německu spuštěn v roce 1961.

Který z reaktorů bude odpojen jako úplně poslední, to zatím není jasné. Knott ale řekl, že chce být u toho, až bude večerní směna elektrárnu vypínat. „Bude to velmi emotivní akt. Představa, že už nebude zpátky v provozu, je těžká,“ řekl agentuře DPA.

Poslední jaderné elektrárny v Německu měly původně ukončit provoz už na konci loňského roku, ale kvůli dopadům invaze ruských vojsk na Ukrajinu a následnému zhoršení energetické krize se německá vláda rozhodla nechat tři elektrárny v provozu ještě přes zimu. Na základě příslušného zákona musejí být definitivně vypnuty dnes. V nadcházejících letech chce Německo přejít výhradně na obnovitelné a ekologické zdroje energie.

Ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda varoval, že konec jádra v Německu může nakonec zdražit elektřinu českým odběratelům. Upozornil, že Česká republika z energetického hlediska představuje ‚sedmnáctou spolkovou zemi Německa‘, protože je vysoce integrována do německého energetického trhu.

„Pokud budou muset Němci elektřinu dovážet, značí to, že jí sami nemají dostatek, což kvůli provázanosti trhů vyvolá tlak na růst burzovních cen elektřiny také v Česku. Od těchto burzovních cen se pak odvíjí cena elektřiny pro české domácnosti a firmy,“ uvedl Kovanda.

Poslední tři jaderné elektrárny se v prvním letošním čtvrtletí podílely na výrobě elektřiny v Německu jen asi pěti procenty. Loni se jaderná energie podílela na výrobě elektřiny v zemi šesti procenty, obnovitelné zdroje 44 procenty.

Průzkum institutu Forsa z tohoto týdne ukázal, že dvě třetiny Němců podporují prodloužení životnosti reaktorů nebo připojení starých elektráren zpět do sítě. Pouze 28 procent podporuje jejich odstavení.

Zastánci jaderné energie tvrdí, že Německo se nakonec bude muse k jádru vrátit, pokud chce postupně opustit fosilní paliva a stát se do roku 2045 ve všech odvětvích uhlíkově neutrální, protože větrné a solární elektrárny nepokryjí poptávku.

Rusko napadlo Ukrajinu loni v únoru, Evropská unie pak v odvetě zavedla sérii protiruských sankcí a přestala odmítat ruské suroviny. Výsledkem byl další prudký růst cen elektřiny a plynu na evropském trhu. Ceny se ale začaly citelně zvyšovat už v roce 2021 v reakci na energetickou politiku Evropské unie, která podle části analytiků tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Pravoslav Motyčka
15. duben 2023, 20:05

Dopad do cen může být diskutabilní v každém případě 6% bezemisní stabilní výroby je pryč. Náhradou za ní budou aktuálně elektrárny na uhlí a plyn.

Ivan Švančara
15. duben 2023, 21:51

Dobry napad opat zvitazil nad zdravym rozumom.

Petr
16. duben 2023, 01:26

A v horizontu několika let zelený vodík.

Jenyk
16. duben 2023, 06:53

Širší využití vodíku, "zeleného" zvláště, je ekonomicky i technicky zcela nereálné. Je to jen další černá díra, v jejímž centru sedí ti "šikovnější".

Petr
16. duben 2023, 09:50

Zkuste argumentovat. Tak nějak se se svými prognózami lišíte od mainstreamu průmyslníků.

Pravoslav Motyčka
16. duben 2023, 11:08

Tak průmyslníci budou rádi za dotace vyrábět vodík.... podnikání bez rizika to je sen každého fabrikanta a noční můra těch co mají tyto nesmysly platit

Pravoslav Motyčka
16. duben 2023, 23:19

zelený vodík je výplod zelené ideologie. 75 % energie při jeho výrobě a skladování je zmařeno = 400% zdražení energie + náklady s tímto systémem. Celý je to energetický nesmysl a vždycky bude.

Petr Turek
15. duben 2023, 21:50

Kdyby blbost nadnášela, tak spolkoví politici létají po Bundestagu jak holubičky....

Škoda, rozhodně toto rozhodnutí nezlepší životní prostředí, jen zvýší závislost na zemním plynu a o tom to asi ve skutečnosti vždy bylo...

Petr
16. duben 2023, 01:26

Správné rozhodnutí. Jádro do energetiky budoucnosti nepatří.

Karel Zeman
16. duben 2023, 02:20

Do budoucnosti možná ne, ale pokud za posledních dvanáct měsíců má Německo 25% elektřiny z uhlí a 11 % z plynu, tak tam být mohlo…. No nic, zelenáči nám určitě vymyslí něco co to dožene…..

Pravoslav Motyčka
16. duben 2023, 12:35

Jasně do budoucnosti patří jen OZE cestování vlakem a vegetariánská strava....

Zdeves Pavel
16. duben 2023, 19:06

Zdá se že základní Einsteinův zákon ekvivalence hmoty a energie je pro vás španělská vesnice.

energetik
16. duben 2023, 21:14

Tak a teď jsou na řadě ti o trochu méně škodlivější - čmoudi.

Blahopřejeme Německu za úspěšný krok správným směrem. Dle některých "našich energetiků" dokázali nemožné.

Milan Vaněček
16. duben 2023, 21:19

Že budou všechny v současnosti existující jaderné elektrárny někdy vypnuty a pak pracně a draze zlikvidovány, je jistota.

Ale každé předčasné vyřazení jakýchkoliv existujících elektráren přináší zvýšení ceny elektřiny, to je taky jistota.

A nezáleží na tom, zda to vyřazení je následek politických rozhodnutí, havarií či zanedbané údržby, to je taky jistota.

Z druhé strany, je neustále třeba budovat nové zdroje výroby elektřiny. V současnosti jsou otevřeny nové možnosti výroby elektřiny v terawattové škále, nejen ty tradiční, důležité je, aby tato elektřina byla levná, dostupná i v zemích s menším peněžním příjmem na obyvatele, než mají lidé žijící v zemích G7.

To je oč tu běží: vyrábět a prodávat elektřinu levně. To dokáže Čína či USA, EU se v Bruselu místo toho rozhodla "zachránit svět".

Na elektřinu čistou, bezpečnou, bez nebezpečných emisí a odpadů a současně levnou, si ještě nějakou dobu počkáme. Ale už víme, jak ji realizovat.

Milan Vaněček
16. duben 2023, 21:56

Jak to vidí celosvětově fotovoltaická komunita můžete nalézt v nejnovějším článku ze Science zde:

ise.fraunhofer.de/en/publications/featured-publications/science-vol-380.html

klikněte dole na Read Article.

Baton David
16. duben 2023, 23:22

Oze energetiku nespasí, vždy je potřeba mít baseload neovlivnitelný počasím, nejlépe se na to hodí jádro, vodní elektrárny, geotermální zdroje, pak máme v mixu oze s výhodou absence paliva a personálu a pak by to chtělo akumulaci, nebo zdroje schopné rychlého náběhu, uvažuje se využívat tepelné elektrárny spalující vodík. A všechny tyto zdroje musí být vyladěné výroba x spotřeba. Sem zvědav jak to budou řešit v Německu až jim zakážou zdroje na uhlí a plyn

Slavomil Vinkler
17. duben 2023, 08:53

No to je hezká pravda, ovšem bez čísel. OZE energetiku spasí za předpokladu:

-ovčané se smíří s 10 násobnou cenou

-ovčané se smíří s OZE (občasné zdroje energie) a budou mít někdy proud zdarma, někdy drahý a někdy vůbec ne.

-vypnou se všechny fosilní a jaderné zdroje

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se