Německá jaderná elektrárna Krümmel získala povolení k demontáži, ta potrvá 15 let
Odstavená německá jaderná elektrárna Krümmel obdržela od spolkového úřadu povolení k demontáži. Jednobloková elektrárna o výkonu 1400 MW v Šlesvicko-Holštýnsku ukončila provoz v roce 2011, po jaderné havárii v japonské Fukušimě. Provozovatel a poloviční spoluvlastník, společnost Vattenfall očekává, že práce na demontáži potrvají dalších 15 let.
Německý jaderný regulátor ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko vydal povolení k úplnému vyřazení z provozu a demontáži jaderné elektrárny Krümmel. Elektrárna s jedním varným reaktorem (BWR) o výkonu 1400 MW (brutto) zahájila svůj provoz v roce 1983. Před svým odstavením v roce 2011, které bylo reakcí na havárii v japonské Fukušimě, byl blok několikrát dlouhodobě mimo provoz kvůli závadě transformátoru.
„Postupné vyřazování jaderné elektrárny Krümmel pokračuje. S uděleným povolením vstupuje kdysi největší varný reaktor na světě do fáze demontáže. Provozující společnost Vattenfall přistoupila k procesu bezpečně a konstruktivně. Právě tento přístup zajistí bezpečnou demontáž jaderné elektrárny. Přeji svým kolegům bezpečné a úspěšné demontážní práce. Poskytujete lidem v naší zemi důležitou službu," uvedl Tobias Goldschmidt, ministr pro energetickou transformaci, ochranu klimatu, životní prostředí a přírodu.
Elektrárna byla provozována společností Vattenfall, která má na starosti i její demontáž. Vlastníkem elektrárny Krümmel je pak kromě Vattenfallu (50 %) také společnost E.ON (50 %). Za dobu své existence dodala elektrárna do sítě okolo 201 TWh elektřiny.
Demontáž potrvá zhruba 15 let
Vattenfall podala žádost o vyřazení z provozu a demontáž elektrárny v severoněmecké spolkové zemi v roce 2015. V rámci poprovozní fáze technici z bloku odstranili palivové články - poslední roce 2017. Do dnešního dne již elektrárnu opustilo zhruba 99 % radioaktivního materiálu. V další fázi nyní mohou pracovníci zahájit demontáž vnitřku reaktorové nádoby, která obsahuje většinu zbývajícího radioaktivního materiálu.
"Jedná se o důležitý milník na cestě přeměny areálu elektrárny na "zelenou louku." Při demontážních pracích můžeme čerpat ze zkušeností, které jsme získali v jaderné elektrárně Brunsbüttel. Tam jsme zahájili demontáž v roce 2019," uvedl Ingo Neuhaus, generální ředitel divize jaderné energetiky společnosti Vattenfall v Německu.
Celkem musí být v elektrárně demontováno okolo 540 000 tun materiálu. Náklady na demontáž společnosti odhadují na 1 miliardu EUR (zhruba 25 miliard Kč). Celý proces pak má podle Vattenfallu zabrat zhruba 15 let.
Po celém Německu probíhají demontáže již několika jaderných reaktorů (například Neckarwestheim 2, Isar 2, Grafenrheinfeld a Grohnde). Poslední německý jaderný blok ukončil výrobu v dubnu loňského roku.
Mohlo by vás zajímat:
jaderná elektrárna která mohla být dalších 30 let v provozu, a to se vyplatí
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se