Domů
Jaderné elektrárny
Z odstavené ruské jaderné elektrárny Leningrad 1 bylo vyvezeno palivo
Zdroj: Rosatom

Z odstavené ruské jaderné elektrárny Leningrad 1 bylo vyvezeno palivo

Vyřazování z provozu ruské jaderné elektrárny Leningrad 1 má za sebou další důležitý milník. Pracovníci z bloku typu RBMK vyvezli veškeré jaderné palivo. Část paliva plánuje Rosenergoatom využít v dosud fungujících blocích elektrárny. První blok elektrárny Leningrad přestal vyrábět elektřinu v prosinci 2018.

Z ruské jaderné elektrárny Leningrad 1 bylo úspěšně vyvezeno palivo v rámci procesu vyřazování bloku z provozu. Společnost Rosenergoatom začala s vyvážkou z reaktoru do skladovacích bazénů zhruba po roce od odstavení bloku. První blok typu RMBK elektrárny Leningrad byl v prosinci 2018 odstaven po 45 letech provozu.

Rosenergoatom plánuje znovu použít část palivových souborů, u nichž zbývá více než polovina jejich návrhového „vyhoření,“ v třetím a čtvrtém bloku elektrárny. Společnosti to ušetří nákup zhruba 500 čerstvých palivových souborů a zároveň sníží objem použitého paliva, kterého se musí v rámci vyřazování z provozu zbavit.

Provozovatel elektrárny plánuje, že do konce roku 2023 bude z Leningradu 1 vyvezeno veškeré palivo do hlavního skladu vyhořelého paliva. V dlouhodobém horizontu počítá Rusko s centrálním zařízením pro skladování, přepracování a recyklaci paliva RBMK v Zheleznogorsku.

Elektrárny Leningrad I a II zásobují město Petrohrad a vysoce industrializovanou oblast Leningradu, jejich spotřebu pokrývají asi z 55 %. V návaznosti na odstavení prvních dvou bloků ze čtyř v letech 2018 a 2020 v Leningrad I, začala výstavba nových bloků typu VVER-1200 v Leningradu II. Šedesátiletá životnost nových bloků by měla zaručit dodávky energie v regionu až do 80. let 21. století.

Komentáře

(7)

Jaromír

15. srpen 2021, 19:06

1Zatímco Rusko ve velkém nahrazuje, staví a modernizuje, my se po vzoru západních sousedů pomalu dostaneme do energetické krize, která tady ještě nebyla. Místo odbourání nesmyslné a přebujelé byrokracie a vyřazení nejlepšího adepta na dodávku spolehlivých bloků nové generace, které mají nakrouceno nejvíce v provozu, tu zakázku dáme raději západním firmám, které nám teprve předvedou chaotické a předražené řešení se spoustou quality issues. Nové bloky v lokalitě Sosnovyj Bor jim můžeme závidět, původní bloky RBMK zde spoustu let vyráběly elektřinu bez výraznějších problémů (až na prasklý palivový kanál na prvním bloku v r. 1975).

PK

15. srpen 2021, 20:31

Akorát, že největším průšvihem jaderné energetiky byl Černobyl, taky reaktor RBMK.

Carlos

15. srpen 2021, 21:27

Adept, který je státní firmou státu, který si tu hraje zpravodajské hry a jehož akce nepřímo vedly k tisícům mrtvých v posledních dvou letech, značným ekonomickým škodám a který si tu dělá špionské operace, tu nemá co stavět zařízení z pohledu státu natolik strategická že se kvůli tomu vymýšlí psí kusy, speciální zákony a nevím co ještě. Až se Rusko začne chovat jenom z poloviny jako moderní Evropský stát, tak možná pak se dá uvažovat o nějakém obchodu s nimi, do té doby ne.

Petr

15. srpen 2021, 21:37

Stačí se podívat na mapu, jakou částí je Rusko Evropský stát :-)

Carlos

15. srpen 2021, 22:42

A jak je to s populací? ;) Ale území tak nějak není to hlavní, královna Viktorie taky nepobíhala po Buckinghamském paláci v sárí jenom protože byla císařovnou Indickou a Indie je větší než Anglie. A to pokud vím ani při návštěvě pavilonu jejího strýčka - amatérského architekta a bnovivána - v Brightonu.

Josef

15. srpen 2021, 22:55

A jak se chovají moderní Evropské státy - Zničení Libye nebo 20 letá okupace Afganistánu z kterého teď jako krysy utíkají. To jsou ty moderní evropské státy z kterých si Rusko má brát příklad ?

Martin P

17. srpen 2021, 08:16

Z mnoha důvodů není dobré upínat se na Západ. Z mnoha důvodů ale také není dobré upínat se Východ. Podle mého by si střední Evropa měla více budovat svoji vlastní regionálnost , bohužel Maďarsko a Polsko tomu moc šancí také nedávají.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.