Z odstavené ruské jaderné elektrárny Leningrad 1 bylo vyvezeno palivo
Vyřazování z provozu ruské jaderné elektrárny Leningrad 1 má za sebou další důležitý milník. Pracovníci z bloku typu RBMK vyvezli veškeré jaderné palivo. Část paliva plánuje Rosenergoatom využít v dosud fungujících blocích elektrárny. První blok elektrárny Leningrad přestal vyrábět elektřinu v prosinci 2018.
Z ruské jaderné elektrárny Leningrad 1 bylo úspěšně vyvezeno palivo v rámci procesu vyřazování bloku z provozu. Společnost Rosenergoatom začala s vyvážkou z reaktoru do skladovacích bazénů zhruba po roce od odstavení bloku. První blok typu RMBK elektrárny Leningrad byl v prosinci 2018 odstaven po 45 letech provozu.
Rosenergoatom plánuje znovu použít část palivových souborů, u nichž zbývá více než polovina jejich návrhového „vyhoření,“ v třetím a čtvrtém bloku elektrárny. Společnosti to ušetří nákup zhruba 500 čerstvých palivových souborů a zároveň sníží objem použitého paliva, kterého se musí v rámci vyřazování z provozu zbavit.
Provozovatel elektrárny plánuje, že do konce roku 2023 bude z Leningradu 1 vyvezeno veškeré palivo do hlavního skladu vyhořelého paliva. V dlouhodobém horizontu počítá Rusko s centrálním zařízením pro skladování, přepracování a recyklaci paliva RBMK v Zheleznogorsku.
Elektrárny Leningrad I a II zásobují město Petrohrad a vysoce industrializovanou oblast Leningradu, jejich spotřebu pokrývají asi z 55 %. V návaznosti na odstavení prvních dvou bloků ze čtyř v letech 2018 a 2020 v Leningrad I, začala výstavba nových bloků typu VVER-1200 v Leningradu II. Šedesátiletá životnost nových bloků by měla zaručit dodávky energie v regionu až do 80. let 21. století.
Mohlo by vás zajímat:
1Zatímco Rusko ve velkém nahrazuje, staví a modernizuje, my se po vzoru západních sousedů pomalu dostaneme do energetické krize, která tady ještě nebyla. Místo odbourání nesmyslné a přebujelé byrokracie a vyřazení nejlepšího adepta na dodávku spolehlivých bloků nové generace, které mají nakrouceno nejvíce v provozu, tu zakázku dáme raději západním firmám, které nám teprve předvedou chaotické a předražené řešení se spoustou quality issues. Nové bloky v lokalitě Sosnovyj Bor jim můžeme závidět, původní bloky RBMK zde spoustu let vyráběly elektřinu bez výraznějších problémů (až na prasklý palivový kanál na prvním bloku v r. 1975).
Akorát, že největším průšvihem jaderné energetiky byl Černobyl, taky reaktor RBMK.
Adept, který je státní firmou státu, který si tu hraje zpravodajské hry a jehož akce nepřímo vedly k tisícům mrtvých v posledních dvou letech, značným ekonomickým škodám a který si tu dělá špionské operace, tu nemá co stavět zařízení z pohledu státu natolik strategická že se kvůli tomu vymýšlí psí kusy, speciální zákony a nevím co ještě. Až se Rusko začne chovat jenom z poloviny jako moderní Evropský stát, tak možná pak se dá uvažovat o nějakém obchodu s nimi, do té doby ne.
Stačí se podívat na mapu, jakou částí je Rusko Evropský stát :-)
A jak je to s populací? ;) Ale území tak nějak není to hlavní, královna Viktorie taky nepobíhala po Buckinghamském paláci v sárí jenom protože byla císařovnou Indickou a Indie je větší než Anglie. A to pokud vím ani při návštěvě pavilonu jejího strýčka - amatérského architekta a bnovivána - v Brightonu.
A jak se chovají moderní Evropské státy - Zničení Libye nebo 20 letá okupace Afganistánu z kterého teď jako krysy utíkají. To jsou ty moderní evropské státy z kterých si Rusko má brát příklad ?
Z mnoha důvodů není dobré upínat se na Západ. Z mnoha důvodů ale také není dobré upínat se Východ. Podle mého by si střední Evropa měla více budovat svoji vlastní regionálnost , bohužel Maďarsko a Polsko tomu moc šancí také nedávají.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se