Pellegrini: Rakousko v otázce atomové energie pracuje více s emocemi než fakty

DomůJaderné elektrárnyPellegrini: Rakousko v otázce atomové energie pracuje více s emocemi než fakty

Slovenský premiér Peter Pellegrini dnes kritizoval rakouského kancléře Sebastiana Kurze za jeho víkendové vyjádření, že chce zabránit dostavbě třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce na jihu Slovenska. Podle předsedy slovenské vlády Kurz zasahuje do suverénních pravomocí Slovenska.

„Nemyslím si, že je normální a správné, aby představitel jiné země oznamoval, že jde udělat všechno pro to, aby se investice zastavila. Se zneklidněním sleduji jeho (Kurzovy) aktivity, byť jsme zvyklí, že Rakousko vyhlásilo svatou válku atomovým elektrárnám ve všech sousedních zemích,“ řekl Pellegrini novinářům.

Kurz na twitteru uvedl, že v rozhovoru s Pellegrinim dal najevo bezpečnostní obavy Rakouska a snažil se ho odradit od dostavby elektrárny.

„Odmítám, aby nám rakouský kancléř posílal vzkazy přes sociální sítě. Chápu, že musí reagovat na nálady rakouských občanů. Na druhé straně je mou povinností bránit zájmy Slovenské republiky a nedovolit, aby se příslušník jiného státu takto tvrdě pokoušel zasáhnout do našich autonomních rozhodnutí,“ uvedl slovenský premiér.

Dodal, že Vídeň v otázce atomové energie pracuje více s emocemi než s fakty.

Pellegrini prostřednictvím médií pozval Kurze na návštěvu rozestavěných bloků elektrárny Mochovce. Zároveň slíbil, že Bratislava nedovolí jejich uvedení do provozu, pokud by měla jakékoliv pochybnosti o bezpečnosti jaderných bloků.

Dostavba elektrárny v Mochovcích, kterou má na starosti společnost Slovenské elektrárne (SE), se proti původním plánům prodražuje a prodlužuje. SE v dubnu odhadly další navýšení rozpočtu dokončení dvou bloků elektrárny o 270 milionů eur (6,9 miliardy korun) na 5,67 miliardy eur (145,7 miliardy korun).

Třetí blok elektrárny bude spuštěn nejdříve v listopadu, v případě pesimistického scénáře se spuštění posune na březen příštího roku, uvedl generální ředitel Slovenských elektráren Branislav Strýček na jednání parlamentního výboru pro hospodářské záležitosti.

„Náš předpoklad je březen 2020, optimističtější varianta je listopad 2019. To v případě, že nedojde k napadení prvoinstančního rozhodnutí Úřadu jaderného dozoru,“ prohlásil Strýček, podle kterého bude blok připravený k zavážení paliva začátkem léta.

Ilustrační foto

Dnes kancléř Kurz uvítal odklad termínu uvedení do provozu 3. a 4. bloku elektrárny Mochovce, kterou Rakousko kritizuje.

„Je to první krok správným směrem. Nebudeme však ustupovat, dokud nebudou rozptýleny naše pochybnosti ohledně bezpečnosti,“ zdůraznil kancléř podle agentury APA.

Elektřina z jádra není udržitelná, nýbrž nebezpečná forma získávání energie, dodal Kurz.

„Požadujeme plnou transparentnost a přístup pro mezinárodní inspektory. O tom budu také jednat ve čtvrtek v Sibiu se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim,“ řekl Kurz.

První dva bloky elektrárny v Mochovcích byly uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999 a už 20 let pracují bez poruchy.

tes abl Adrian Bobok šeb