Domů
Jaderné elektrárny
PGE: Polsko nepostaví svůj první jaderný reaktor před rokem 2030
jaderná elektrárna

PGE: Polsko nepostaví svůj první jaderný reaktor před rokem 2030

Výkonný ředitel největší polské energetické společnosti PGE (Polska Grupa Energetyczna), která má být investorem do polských jaderných elektráren, Henryk Baranowski v úterý řekl, že PGE plány na výstavbu prvního jaderného bloku v Polsku nevzdává, ale že blok nebude zprovozněn před rokem 2030. PGE se bude dále spoléhat na uhelné elektrárny. 

Polsko opět odsouvá předpokládaný termín zprovoznění svého prvního jaderného bloku. Ještě koncem roku 2015 přitom PGE ohlásilo očekávané vyhlášení tendru a mluvilo se o zprovoznění prvního bloku do roku 2025. V lednu následně polská vláda připustila posunutí termínu zprovoznění z důvodu vysokých investičních nákladů.

Výkonný ředitel PGE Henryk Baranowski v úterý posunutí projektu potvrdil.

„Jaderná energie bude v naší strategii, ale nejbližší termín výstavby bude po roce 2030 a možná v pozměněné podobě. Nekončíme s pracemi na projektu. Pokračujeme v analýzách a v diskuzi s vládou. Až budeme připraveni, učiníme další krok. Existuje šance, že to bude letos,“ řekl v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita Baranowski.

PGE podle zahraničního serveru Platts v únoru oznámilo, že vybralo dvě potenciální lokality pro výstavbu první jaderné elektrárny a že bude pokračovat v průzkumu těchto lokalit. Má se jednat o oblasti Lubiatowo-Kopalino a Zarnowiec nacházející se na severu Polska poblíž Baltského moře. PGE dále oznámilo, že preferovanou lokalitu vybere do konce roku 2017.

Problémy s financováním

Baranowski podle Platts v rozhovoru blíže nespecifikoval očekávané úpravy v projektu, ale polská média spekulují nad požadavky vlády na zmenšení výkonu plánovaných bloků za účelem snížení investičních nákladů.

Baranowski v souvislosti s financováním podotkl, že PGE hledá vhodný způsob financování projektu po tom, co polská vláda, která se ujala moci v listopadu 2015, odmítla podporu projektu formou contract for difference.

„Jisté je to, že jaderná elektrárna nemůže být v dnešní době postavena na bázi trhu. Nalezení optimální metody financování bude vyžadovat hlubší dialog. Výsledek bude muset být kompromisem mezi požadavky investorů a potřebami spotřebitelů,“ řekl Baranowski.

Uhlí i nadále zdrojem číslo jedna, potenciál v offshore větru

Výkonný ředitel PGE v rozhovoru dále řekl, že černé a hnědé uhlí zůstane i nadále základním využívaným palivem pro následujících dvacet let. Baranowski dodal, že hnědouhelná elektrárna Belchatow, která patří mezi největší světové uhelné elektrárny, má zásoby hnědého uhlí do roku 2040. Další hnědouhelná elektrárna Turow má dostatek uhlí do roku 2045.

Pokud jde o OZE, PGE se bude dále zajímat o oblast offshore větrné energetiky, a to konkrétně o výstavbu parků v Baltském moři.

„Zajímavou technologií je offshore větrná energetika. Budeme pokračovat v přípravě projektů v Baltském moři navzdory vysokým nákladům. Nyní počítáme výnosnost těchto investic a analyzujeme možné modely financování,“ řekl Baranowski.

Nové investice se naopak dají pouze stěží očekávat v oblasti onshore větrných elektráren po té, co polský Sejm v květnu schválil kontroverzní zákon, který značně omezuje výstavbu větrných elektráren a navíc zavádí zvýšené daně a povinné audity pro provozovatele těchto zdrojů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
14. červenec 2016, 13:30

Velmi levné a rychlejší řešení problému, jak dostat elektřinu na sever Polska bych viděl položení HVDC linky nebo dvou ze Švédska. Země v Nordpoolu mají ukrutně levnou silovou elektřinu a přebytky kapacit, včetně vodních elektráren.

Ale chápu, že nejvyšší prioritu mají Kompanie Wenglowe.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se