Domů
Jaderné elektrárny
Plány na rozšiřování Temelína budí obavy na bavorské a rakouské straně hranice
Jaderná elektrárna Temelín

Plány na rozšiřování Temelína budí obavy na bavorské a rakouské straně hranice

České plány na stavbu malého modulárního reaktoru v prostorách jaderné elektrárny Temelín budí obavy na bavorské a rakouské straně hranice. Místní úřady si stěžují, že s nimi Praha věc předem nekonzultovala, a pochybnosti mají také o bezpečnosti. Některé zvažují demonstrace a blokádu hraničních přechodů. Česká vláda v září oznámila, že v jaderné elektrárně Temelín by do roku 2032 mohl vzniknout malý modulární reaktor. Půjde o pilotní projekt v zemi. Stavba podle ní posílí bezpečnost a nezávislost české energetiky, ohroženou válkou na Ukrajině. Mezinárodní agentura pro jadernou energii (MAAE) definuje malý modulární reaktor jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů elektrických. Podle MAAE pracuje nyní na těchto zařízeních 50 zemí. Tyto reaktory mají být podle MAAE při výrobě energie pružnější a bezpečnější.

„Postavit sousedy před hotovou věc bez jakékoliv diskuse není dobrý styl. V Evropě musíme konečně více spolupracovat v energetických otázkách,“ uvedl podle deníku Die Welt Florian Siekmann, stranický expert německých Zelených pro záležitosti Evropské unie v bavorském zemském sněmu.
Příhraniční oblast se podle něj nesmí stát „zkušební laboratoří pro neodzkoušenou reaktorovou techniku“. Bavorské ministerstvo hospodářství a ministerstvo životního prostředí vyjádřily „naprosté pochopení“ pro to, že oznámení o rozšíření kapacit jaderné elektrárny v blízkosti hranic vyvolává mezi obyvatelstvem potřebu diskuse. Starosta bavorského příhraničního města Freyung Olaf Heinrich míní, že k bezpečnosti malých modulárních reaktorů chybí dostatek informací.
„Temelín je od centra naší obce vzdálen jen asi 50 kilometrů. A z některých návrší v obci jsou reaktory vidět pouhým okem. Prostě se o něčem uvažuje nebo rozhoduje, aniž bychom byli informováni,“ uvedla podle stanice ORF Anita Gstöttenmayrová, starostka obce Leopoldschlag v rakouském příhraničním regionu Mühlviertel.
Starosta nedalekého Rainbachu Günther Lorenz se obává také toho, že česká strana nakonec rozhodne o ukládání vyhořelého paliva v blízkosti rakouských hranic. Gstöttenmayrová nevyloučila, že obyvatelé příhraničních rakouských obcí budou za své zájmy podobně jako v minulých letech muset demonstrovat, například blokádou hraničního přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště. „Zní to hloupě, ale budeme muset opět vyjít do ulic, abychom na sebe upozornili a něčeho dosáhli. V dnešních časech je smutné, že nemůžete najít jiné způsoby komunikace,“ dodala.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Emil
7. listopad 2022, 13:02

Nějak už si nevzpomínám, jak přesně probíhala ta diskuse se sousedy v roce 2011, než se Němci definitivně rozhodli s jadernými elektrárnami skončit? Nebyli jsme tenkrát náhodou také postaveni před hotovou věc a pan zelený "expert" tedy vyžaduje dodržování dvojitých standardů? Ptal se nás někdo z Německa, jestli je vhodné uprostřed energetické krize odstavovat domácí, čistý a spolehlivý zdroj elektřiny, který by téměř pokryl celou spotřebu ČR? Pokud tedy zelený expert vyžaduje spolupráci v energetických otázkách, měl by si v první řadě zamést ten svinčík před vlastním prahem a pak teprve koukat, jak mají uklizeno u sousedů.

Až se dozví, že to co se plánuje stavět v Temelíně zdaleka není jen malý modulární reaktor, to asi dostane psotník...

Martin P
7. listopad 2022, 19:38

Snad se ta předpověď nenaplní, ale...Do roku 2050 budou mít alpské země jednu energetickou výhodu buďto velmi zmenšenou a nebo jim úplně zmizí - vodní zásoby a z toho vyplývající vodní energetiku. Jsem zvědavý na energetický mix Rakouska tou dobou .

Na chvíli budu idealista: V r. 2050 jaderná energetika v Česku může mít v Dukovanech až 3 bloky po 1GWE, v Temelíně 4 bloky po 1GWe a v dalších lokalitách menší rychlé množivé reaktory po 100-200MWe blocích namísto uhelných zdrojů (Tetov není daleko od Chvaletic - chlazen Labem, Opatovice n.L. jsou zase vetknuté mezi HK a Pardubice a teplo by necestovalo daleko. . To vše v synergii se starými a novými PVE na Vysočině, Jeseníkách, Krušných horách... Přitom vedle toho může paralelně běžet komunitní energetika s FVT a bateriemi na nejrůznější chemické bázi jako řešení částečné decentralizace. Šlo by to, jen nesmíme přešlapovat na místě a jen koukat kde co v zahraničí dělají a jen my jsme se stále ještě nerozhodli.

Lukáš
8. listopad 2022, 09:52

Ono ani nie tak rok 2050, už teraz sú problémy. Pre nezvyčajne vysoké teploty sa rušia lyžiarske závody a to v oblastiach ako je Solden alebo Lech - Zurs. To sú vysoko položené lyžiarske strediska a takto pred pár rokmi sa tam občas už lyžovalo.

Mnohé priehrady na zachytávanie vody zo snehu sú poloprázdne, áno je pred zimou lenže ony boli poloprázdne už na jar, škoda že tu nemôžem pridať aj fotky. Veľmi nepekný pohľad. Mnohé tieto priehrady sú napojené aj na prečerpávací systém a fungovali len obmedzene, lebo nebolo čo prečerpávať.

Na ORF, Krone alebo aj v rádiu sú často diskusie o tom, že rok čo rok sa zmenšujú ľadovce, ubúda mrazivých dní a častokrát v dobe kedy už malo snežiť tak prší a táto voda odteká a neuklada sa v podobe snehu. Taktiež na jar sa snehová zásoba skôr topí ako pred 10-20 rokmi a je to o týždne a týždne skôr.

Tento rok museli v Rakúsku aj vo Švajčiarsku nosiť helikoptérami vodu na hory pre dobytok pretože potoky a pramene vyschli pre extrémne sucho. Komerčné firmy nestíhali tak musela pomáhať armáda. Je o tom dokonca natočený krátky dokument.

Stačí do ytb napísať

Wasserknappheit in der Schweiz – Wie steht es um unsere Wasserreserven?

Mnohý asi neviete po nemecky ale stačí sa len pozerať.

Zbyněk Poisl
7. listopad 2022, 13:56

Jen je nechte, ať se bojí.

Pravoslav Motyčka
7. listopad 2022, 16:04

Čím více protestů ze zahraničí , tím větší podporu bude mít JE tady.

Roman Čejka
7. listopad 2022, 23:33

Malý modulární nesmysl. Cílem je tak maximálně podojit peníze na dokumentaci.

Každý, který někdy řídil nějaký projekt pochopí, že schvalovat jaderné cokoliv s sebou nese mnoho odpůrců. V zemi kde povolení na bytový dům trvá tři roky, dálnici 13 let, budeme povolovat malý modulární reaktor úplně stejně dlouho, jako 1200MW. Tyhle jihočeské Kuboviny je třeba hodit včas do koše a snažit se tvořit skutečnou energetiku.

Milan Horak
8. listopad 2022, 12:27

To skutečnou energetikou myslíte co? Slunečníky a větrníky?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se