Domů
Jaderné elektrárny
Pozadí příprav pro vypouštění přečištěné vody z jaderné elektrárny Fukušima Daiči
Fukushima
Zdroj: Shutterstock

Pozadí příprav pro vypouštění přečištěné vody z jaderné elektrárny Fukušima Daiči

Japonská vláda požádala 22. srpna 2023 společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) o zahájení příprav na vypuštění přečištěné vody do oceánu. Voda je dosud skladována v areálu poškozené jaderné elektrárny Fukušima Daiči. Dne 24. srpna 2023, bylo vypouštění přečištěné vody z JE Fukušima Daiči zahájeno.

V areálu elektrárny Fukušima Daiči je kontaminovaná voda, používaná částečně k chlazení roztaveného jaderného paliva, zpracovávána pomocí systému ALPS (Advanced Liquid Processing System). Tento systém odstraní většinu radioaktivních látek s výjimkou tritia. Tato přečištěná voda je nyní uložena ve více než 1000 vodních nádržích uvnitř areálu elektrárny. Celková kapacita nádrží je přibližně 1,37 milionu kubických metrů, a předpokládá se, že všechny nádrže budou plné na konci roku 2023 nebo na začátku roku 2024.

Plán vypuštění vody

Japonsko oznámilo v dubnu 2021, že plánuje postupně v průběhu zhruba 30 let vypouštět přečištěnou vodu uloženou v areálu do moře. Na úterním zasedání meziministerské rady, vláda oznámila, že rozhodla o zahájení vypouštění vody přečištěné systémem ALPS do moře.

Exkurze z Jižní Koreje na elektrárně Fukušima Daiči byla z pochopitelných důvodů zaměřena na zacházení s radioaktivní vodou. Zdroj: TEPCO

"Nemůžeme již déle odkládat úkol, který je nezbytný pro obnovu běžného života ve fukušimské oblasti a postupnou likvidaci poškozených reaktorů v jaderné elektrárně Fukušima Daiči," uvedl premiér Fumio Kišida na tiskové konferenci po zasedání uvedl.

Upozornil, že nahromaděná voda zabírá velkou část dostupného prostoru v areálu.

"Nemáme dostatek místa, které je potřeba k dalšímu stabilnímu postupu v procesu likvidace elektrárny Fukušima Daiči. Abychom vyřešili tuto situaci, nemůžeme se vyhnout vypuštění vody přečištěné systémem ALPS, což je jedna z podmínek pro další postup."

Postup společnosti TEPCO

TEPCO uvedlo, že rychle začne s přípravami na vypuštění vody s maximální opatrností v souladu se schváleným plánem. V první fázi vypuštění bude uvolněno jen velmi malé množství vody, a to dvoufázovým procesem.

Nejprve bude malé množství vody přečištěné systémem ALPS naředěno mořskou vodou a uloženo ve vertikální vypouštěcí šachtě za účelem ověření, že voda je řádně naředěna. Po odběru vzorků této vody a změření koncentrace tritia se přikročí k druhé fázi, což je nepřetržité vypouštění do moře, které začíná 24. srpna.

Návštěva účastníků World Nuclear University v jaderné elektrárně Fukušima Daiči. Zdroj: WNU

Tepco zdůraznilo, že s pevným odhodláním zabránit poškození své pověsti v této fázi věnuje všechny své zdroje k zajištění bezpečnosti a kvality provozu zařízení. Společnost se zaměří na rychlé získávání monitorovacích výsledků a jejich přesnou a srozumitelnou komunikaci pro zajištění transparentnosti prostřednictvím Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA).

Mezinárodní reakce

Když Japonsko oznámilo svůj plán v roce 2021, požádalo Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (IAEA), aby přezkoumala jeho soulad s bezpečnostními standardy IAEA. Za tímto účelem byla vytvořena pracovní skupina IAEA, jež má za úkol poskytnout Japonsku pomoc a poradenství od mezinárodně uznávaných expertů.

IAEA v úterý oznámila, že během posledních dvou let provedla podrobné hodnocení bezpečnostních aspektů nakládání s vodou přečištěnou systémem ALPS a dne 4. července 2023 vydala komplexní zprávu, která konstatuje, že postup je v souladu s mezinárodními bezpečnostními standardy a bude mít zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí.

Model úložiště nízkoaktivních odpadů z oblasti Fukušima.

IAEA minulý měsíc otevřela kancelář v elektrárně Fukušima Daiči, kde její zaměstnanci monitorují a hodnotí aktivity související s vypuštěním vody, aby zajistili jejich soulad s bezpečnostními standardy, jak v den zahájení vypuštění, tak i poté.

IAEA uvedla, že zveřejní dostupná data pro globální komunitu, včetně poskytnutí dat monitorování v reálném čase. Některé sousední země vyjádřily znepokojení nad plánem Japonska, ale IAEA je ujistila, že úroveň tritia ve vodě bude hluboko pod národními regulačními limity a standardy Světové zdravotnické organizace pro pitnou vodu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se