Domů
Jaderné elektrárny
Práce na obnově kanadské jaderné elektrárny Bruce začnou v roce 2020

Práce na obnově kanadské jaderné elektrárny Bruce začnou v roce 2020

Kanadská společnost Independent Electricity System Operator (IESO), provozovatel elektrické sítě v provincii Ontario, potvrdila konečný odhad nákladů společnosti Bruce Power na renovaci prvního ze šesti reaktorů v jaderné elektrárně Bruce. IESO zároveň potvrdil, že cena za reaktorem vyrobenou elektrickou energii bude nižší, než bylo původně předvídáno. Souhlas IESO znamená, že projekt „Nahrazení hlavních součástí“ (MCR) v 6. bloku JE Bruce může začít dle plánu v lednu 2020.

Jaderná elektrárna Bruce je z hlediska instalovaného výkonu druhou největší jadernou elektrárnou na světě (větší je pouze japonská JE Kashiwazaki-Kariwa, která je ale v odstávce od roku 2011). Elektrárna se skládá z osmi těžkovodních reaktorů CANDU, celkový jmenovitý výkon všech reaktorů je 6288 MW. Výstavba elektrárny začala v roce 1970, na nejstarších dvou blocích již proběhla modernizace, která byla dokončena v roce 2012. Vlastníkem elektrárny je ontarijská vláda prostřednictvím společnosti Ontario Power Generation. Provozovatelem je společnost Bruce Power.

V prosinci 2015 uzavřely společnosti Bruce Power a IESO dlouhodobou dohodu o zajištění 6 300 MWe z jaderné elektrárny Bruce prostřednictvím několikaletého investičního programu. Dohoda umožnila Bruce Power začít investovat do činností spojených s přípravou prodloužení životnosti bloků č. 3 až 8. Prodloužením životnosti reaktorů, které je podmíněno provedením podstatné a nákladné modernizace a oprav, má pak být umožněno dlouhodobým programem obnovy. Ten má být zahájen na 6. bloku elektrárny v roce 2020.

Předpokládané náklady na výrobu 1 MWh mají po obnově činit 75 kanadských dolarů, tedy o 3 dolary méně, než se původně očekávalo. Přitom průměrné náklady na výrobu 1 MWh v letošním roce se odhadují na 126 dolarů.

Modernizace prodlouží životnost až o 35 let

Práce na modernizaci 6. bloku mají trvat 46 měsíců, její úspěšně dokončení má proudloužit životnost bloku o dalších 30-35 let. Celkové náklady na modernizaci všech 6 reaktorů jsou odhadovány na 8 miliard kanadských dolarů, dalších 5 miliard má být v rámci programu vynaloženo na jiné aktivity.

Veškeré investice na obnovu bloků bude hradit Bruce Power, společnost zároveň vezme na sebe rizika spojená s provedením projektu bez průtahů a v rámci stanoveného rozpočtu. Projekt na obnovu reaktorů v JE Bruce je v současnosti největším kanadským projektem v oblasti infrastruktury. Zároveň se jedná o tamní největší partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem.

„Obyvatelé a podnikatelé v Ontariu spoléhají na to, že Bruce Power bude poskytovat levnou, čistou a spolehlivou jadernou energii, dobré zaměstnání a život zachraňující radioizotopy pro nukleární medicínu. Budeme pokračovat v provozu na vysoké úrovni, vytvářet a udržovat tak 22 tisíc pracovních míst v celé provincii a každoročně přispívat přes 4 miliardy USD do ontarijské ekonomiky. Jsme hrdí na to, že v provincii pokrýváme 30 % spotřeby elektřinou, jejíž náklady na výrobu jsou o 30 % nižší, než je průměr.“ – Mike Rencheck, prezident a generální ředitel společnosti Bruce Power.

Zdroj úvodní fotografie: Bruce Power

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.