Rakouský kancléř Kurz: Jsme proti dostavbě slovenské elektrárny Mochovce

DomůJaderné elektrárnyRakouský kancléř Kurz: Jsme proti dostavbě slovenské elektrárny Mochovce

Rakouský kancléř Sebastian Kurz chce zabránit dostavbě slovenské jaderné elektrárny Mochovce.

„V rozhovoru se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim jsem jasně dal najevo bezpečnostní obavy Rakouska a snažil jsem se ho od dostavby (elektrárny Mochovce) odradit,“ napsal dnes Kurz na svém twitterovém účtu.

Kurz a ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová (oba z Rakouské lidové strany ÖVP) navíc ve veřejnoprávním rozhlase ORF požadovali, aby kontroverzní projekt výstavby dalších dvou bloků v Mochovcích přezkoumali experti z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), uvedla agentura APA.

Rakouská vláda se obává především o bezpečnost nových reaktorových bloků 3 a 4 rozestavěných v elektrárně v Mochovcích. Ta je vzdálená zhruba 100 kilometrů od rakouských hranic.

Řada bývalých pracovníků a inženýrů se počátkem dubna obrátila na rakouskou ekologickou organizaci Global 2000 s varováním před závažnými vadami projektu dostavby Mochovců.

Slovenský úřad jaderného dozoru zatím ještě neudělil povolení k uvedení obou reaktorů do provozu. Protože ještě nebyly odstraněny všechny závady, může se povolení ke spuštění obou nových bloků podle dozorčího úřadu protáhnout ještě o několik měsíců. Kritiku zaznívající od rakouské organizace Global 2000 ale slovenský dozorčí úřad odmítl jako „nekompetentní“.

První dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích byly uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999 a už 20 let pracují bez poruchy.