Rakouský kancléř Sebastian Kurz chce zabránit dostavbě slovenské jaderné elektrárny Mochovce.

„V rozhovoru se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim jsem jasně dal najevo bezpečnostní obavy Rakouska a snažil jsem se ho od dostavby (elektrárny Mochovce) odradit,“ napsal dnes Kurz na svém twitterovém účtu.

Kurz a ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová (oba z Rakouské lidové strany ÖVP) navíc ve veřejnoprávním rozhlase ORF požadovali, aby kontroverzní projekt výstavby dalších dvou bloků v Mochovcích přezkoumali experti z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), uvedla agentura APA.

Rakouská vláda se obává především o bezpečnost nových reaktorových bloků 3 a 4 rozestavěných v elektrárně v Mochovcích. Ta je vzdálená zhruba 100 kilometrů od rakouských hranic.

Řada bývalých pracovníků a inženýrů se počátkem dubna obrátila na rakouskou ekologickou organizaci Global 2000 s varováním před závažnými vadami projektu dostavby Mochovců.

Slovenský úřad jaderného dozoru zatím ještě neudělil povolení k uvedení obou reaktorů do provozu. Protože ještě nebyly odstraněny všechny závady, může se povolení ke spuštění obou nových bloků podle dozorčího úřadu protáhnout ještě o několik měsíců. Kritiku zaznívající od rakouské organizace Global 2000 ale slovenský dozorčí úřad odmítl jako „nekompetentní“.

První dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích byly uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999 a už 20 let pracují bez poruchy.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *