Domů
Energetika v zahraničí
Národní komise: Británie by měla zpomalit s výstavbou jaderných elektráren

Národní komise: Británie by měla zpomalit s výstavbou jaderných elektráren

Vládní poradci dali doporučení britské ministrovi, aby po dostavbě Hinkley Point C vláda poskytla v příštích letech záruky pouze na jednu jadernou elektrárnu, jelikož obnovitelné zdroje energie (OZE) by mohly být výhodnější investicí.

Národní komise pro infrastrukturu (NIC) uvedla, že by vláda měla brzdit své plány na stavbu nových jaderných zdrojů. V současnosti se uvažuje až o 6 nových jaderných elektrárnách. Komise také uvedla, že ještě před deseti lety bylo nemyslitelné, aby OZE mohly být dostupné a hrát významnější roli v energetickém mixu. Ve zprávě se dále píše, že by vláda neměla poskytnout podporu více než jedné nové jaderné elektrárně alespoň do roku 2025.

„Vláda řekla, že pojede na plný plyn. My říkáme, že není nutné spěchat s jádrem, protože během příštích 10 let bychom měli vědět mnohem lépe, jak moc se můžeme na obnovitelné zdroje spolehnout.“ 

Sir John Armitt, předseda NIC

Armitt také argumentuje tím, že vítr a slunce mohou dodat stejný objem elektřiny jako jádro za stejnou cenu a že by to byla lepší volba, protože OZE skýtají menší riziko. Nechal se slyšet, že se všichni již mohli poučit, že jaderné zdroje jsou velkou výzvou a riskantním krokem z ekonomického hlediska.

Také si nemyslí, že by dnes mohla vzniknout nová jaderná elektrárna, která by neměla zajištěnou podporu ze strany státu. Naopak nutná podpora pro OZE se stále snižuje. Komise uvádí, že do roku 2030 by podíl elektřiny z OZE měl být minimálně 50 % oproti dnešním zhruba 30 %. Nakolik se vláda doporučením bude řídit, není zatím jasné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
11. červenec 2018, 10:28

No jo, když vidí, že se nikomu nevyplatí ani pro stavbu nových jaderných elektráren zaškolovat britské neumětely, a raději dělají co nejvíc věcí zahraničními pracovníky, tak se jim ani nedivím.

A zároveň Poláci právě těď prokazují, že možnosti, aby tam na práci přilákaní odbornější poctiví zaměstnanci zůstali v tom Britském multikulturním ráji i později po založení rodiny, nejsou až tak jisté, jak si tamní j"elita" malovala.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se