Domů
Energetika v zahraničí
Spojené arabské emiráty chtějí nahradit dovoz plynu lokální těžbou, jádrem a OZE
Výstavba jaderné elektrárny Barakah. Zdroj: www.iaea.org
Zdroj: IAEA

Spojené arabské emiráty chtějí nahradit dovoz plynu lokální těžbou, jádrem a OZE

Spojené arabské emiráty plánují postupně snižovat svou závislost na dovozu zemního plynu, ze kterého země vyrábí téměř veškerou svou elektřinu. K omezení dovozní závislosti má pomoci rozvoj domácí těžby, stejně jako pokles podílu plynu na elektroenergetickém mixu země díky jeho nahrazení jadernými a obnovitelnými zdroji.

Přestože Spojené arabské emiráty disponují jedněmi z největších zásob zemního plynu na světě, vzhledem k jeho obtížné těžbě jsou stále částečně závislé na dovozu ze zahraničí. Podle Světové energetické rady (WEC) se v zemi ukrývá 6000 miliard metrů krychlových prokázaných zásob plynu, což ji v celosvětovém žebříčku staví na 7. místo.

Domácí těžba zemního plynu v zemi v posledních letech sice rychle roste, stále však nestačí k pokrytí tamní poptávky. V roce 2014 Spojené arabské emiráty podle WEC vytěžily 54,2 miliard metrů krychlových, tedy o 5,8 % více než v předešlém roce, spotřeba však dosáhla 69,3 miliard kubíků. Hlavní překážkou v intenzivnějším rozvoji těžby je vysoký obsah síry v plynu, kvůli kterému je těžba technologicky i finančně náročná.

Na začátku tohoto týdne státní společnost Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) uvedla, že udělila britské Bechtel a domácí TechnipFMC kontrakt na takzvaný Front End Engineering Design pro rozvoj těžby z projektu na severozápadě země sestávajícího se ze polí Hail, Ghasha a Dalma.

„Projekt, na severozápadě od pobřeží emirátu Abu Dhabi, by mohl do druhé poloviny příštího desetiletí pokrýt 20 % poptávky po plynu ve Spojených arabských emirátech,“ uvedla společnost ADNOC ve svém prohlášení.

Podle společnosti může být z polí těžena více než 1 miliarda stop krychlových plynu denně (28,3 milionů metrů krychlových za den).

Bezkonkurenční role plynu v elektroenergetice SAE má klesnout

Dovoz zemního plynu mají v nadcházejících letech omezit i nové jaderné a obnovitelné zdroje, jelikož plynové elektrárny jsou v současné době zdrojem téměř veškeré elektrické energie. Poptávka po elektřině v zemi přitom výrazně roste, mezi lety 2010 a 2015 průměrně o 7 % ročně.

Spojené arabské emiráty se plánují zaměřit zejména na rozvoj jaderné energetiky, která se má stát hlavním nefosilním zdrojem elektřiny v zemi, a dále také na obnovitelné zdroje. Do roku 2030 by se jaderné a solární zdroje měly podílet na výrobě elektřiny 25 až 30 %. V případě obnovitelných zdrojů má podíl dosáhnout 7 % do roku 2020.

Prvním jaderným zdrojem ve Spojených arabských emirátech se stane jaderná elektrárna Barakah, jež loni na podzim úspěšně prošla kontrolou provozí bezpečnosti Mezinárodní agentury pro atomovou energii. První dva bloky mají zahájit provoz v průběhu letošního roku, spuštění dalších dvou bloků je plánováno do roku 2020. Elektrárna bude po svém dokončení tedy disponovat čtyřmi korejskými tlakovodními reaktory APR 1400 s celkovým instalovaným výkonem 5 600 MW.

Jaafar Altaie, výkonný ředitel dubajské Manaar Energy Group, podle serveru ICIS uvedl, že by se jaderná elektrárna měla do roku 2020 podílet na výrobě elektřiny v zemi minimálně 10 %, do roku 2022 již 15 %. Dalších 5 % by do roku 2020 měly pokrýt solární zdroje.

Podle výzkumné společnosti BMI Research by role jádra a dalších zdrojů měla být ještě významnější, a podíl plynu na výrobě elektřiny by tak měl do roku 2021 klesnout z 98 % v minulém roce na 67 %.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se