Rosatom odsouvá projekt rychlých reaktorů 

DomůJaderné elektrárnyRosatom odsouvá projekt rychlých reaktorů 

Ruská společnost Rosenergoatom předpokládá, že ze státního fondu pro financování nových jaderných reaktorů v Rusku získá o 280 miliard rublů (cca 98,4 miliard korun) méně, než původně plánovala, kvůli odložení programu reaktorů na rychlé neutrony. Minulý týden to uvedl ruský deník Kommersant, který citoval anonymní zdroj. Rosenergoatom je provozovatel jaderných elektráren a dceřiná firma ruské státní jaderné firmy Rosatom.

Nižší finanční podpora výstavby nových jaderných zdrojů

Investiční plán Rosatomu byl předběžně schválen v průběhu setkání na ruském ministerstvu energetiky 2. srpna. Podle článku zveřejněného deníkem Kommersant má společnost do roku 2035 získat finanční prostředky v celkové výši 880 miliard rublů (309,3 miliardy korun), namísto původních 1,16 biliónu rublů (407,7 miliard korun), které měl Rosatom využít pro dva nové reaktory VVER-1200 nově budované elektrárny Kursk II., bloky č. 3 a 4 JE Leningrad II a projekt rychlého reaktoru BN-1200 v Bělojarsku. Spuštění reaktoru na rychlé neurony BN-1200 se tím odkládá na rok 2036 z původně plánovaného roku 2027. 

Projekt VVER-1200 (AES-2006); Zdroj: Rosatom

Financování na zaplacení nových jaderných bloků by mělo být splaceno v průběhu 20 let s průměrnou návratností investic 10,5 % ročně, uvádí článek. Rosatom je však připraven zvážit i nižší návratnost. 

Investiční model pro energetiku

Nový ruský investiční cyklus pro energetický sektor také počítá s pracemi na modernizaci stávajících tepelných elektráren, výstavbu dálkově ovládaných energetických zařízení a vývoj alternativních (obnovitelných) zdrojů energie.

Finanční prostředky musí být „rozděleny mezi účastníky trhu tak, aby ceny na energetickém trhu nerostly rychleji než úroveň inflace“, dodává článek. Snížení finanční podpory odráží „omezení růstu tarifů právě kvůli nižší inflaci“. Proto bude spuštění nového reaktoru BN-1200 nejpravděpodobněji odloženo na rok 2036, aby se snížily vynaložené náklady na energetický trh.

Plnorozsahový simulátor reaktoru BN-800; Zdroj: Rosatom

Reaktory Generace IV později

Vyhláška ruské vlády ze srpna 2016 ukazuje, že země plánuje do roku 2030 výstavbu 11 nových jaderných reaktorů, mezi nimiž jsou i dva sodíkem chlazené reaktory BN-1200 na rychlé neutrony. Rychlé reaktory BN-1200 budou vybudovány na elektrárnách Bělojarsk a Jižní Ural.

Předchozí typ rychlého reaktoru (BN-800), postaven jako čtvrtý blok JE Bělojarsk ve Sverdlovské oblasti, vstoupil do komerčního provozu v říjnu 2016. Elektrický výkon bloku 789 MW překonal do té doby nejvýkonnější rychlý reaktor BN-600, Bělojarsk 3 s výkonem 560 MWe. Plánovaný blok Bělojarsk 5 v designu BN-1200 má využívat větší palivové soubory než BN-600 a BN-800 a zjednodušený proces výměny paliva. Ruská společnost zabývající se jaderným inženýrstvím, OKBM Afrikantov, vyvíjí BN-1200 jako další krok kupředu v budoucích reaktorových designech, známých pod označením Generace IV. 

Rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800 je druhý takový v Bělojarské jaderné elektrárně (zdroj Rosenergoato).