
Ruská plovoucí jaderná elektrárna vyrobila první TWh elektřiny
První komerčně provozovaná plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov se blíží pětiletému výročí svého spuštění. Za tu dobu vyrobily její dva bloky, každý o výkonu 35 MW, již 1 TWh elektrické energie. V obou reaktorech plovoucí elektrárny s výtlakem 21 tisíc tun již provozovatel provedl výměnu jaderného paliva, které udrží blok v provozu po dobu více než tří let.
Ruská energetická společnost Rosatom oznámila, že její první plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov dosáhla důležitého milníku. V rámci svého provozu v ruské Čukotce vyrobila již 1 TWh elektrické energie. Elektrárna disponuje dvěma reaktory KLT-40S s celkovým elektrickým výkonem 70 MWe a tepelným výkonem 150 MWt.
"Uplynulý rok byl pro plovoucí elektrárnu přelomový. První palivová kampaň byla úspěšně dokončena v arktických podmínkách, což byla výzva, kterou jsme překonali. Tento úspěch přičítám především efektivnímu plánování a koordinované práci personálu závodu," říká Natalia Tarasova, náměstkyně personálního ředitele plovoucí elektrárny.
144 metrů dlouhou a 30 metrů širokou plovoucí elektrárnu s výtlakem 21 tisíc tun nechala vyrobit ruská společnost Rosatom. Stavba elektrárny probíhala v Petrohradu mezi lety 2008 a 2018 a dokončena byla v Murmansku v roce 2019. Následně absolvovala cestu dlouhou téměř 5 tisíc kilometrů na místo určení.
Plovoucí elektrárna Akademik Lomonosov na Čukotce. Zdroj: Rosatom
5 let v provozu
Plovoucí elektrárna Akademik Lomonosov zahájila výrobu elektřiny na konci roku 2019 a do komerčního provozu ji Rosatom uvedl oficiálně v květnu 2020. Letos tak tato nejseverněji položená jaderná elektrárna oslaví pětileté výročí svého provozu. V energetickém uzlu na Čukotce má nyní elektrárna zhruba 60% podíl na výrobě elektřiny.
"Nekonvenční přístupy k práci byly nezbytnou součástí projektu plovoucí elektrárny od samého počátku. Profesionalita a vysoký potenciál zaměstnanců, stejně jako úsilí každého člena, týmová práce a spolupráce vedly k působivým výsledkům," dodává Natalia Tarasova.
V obou reaktorech elektrárny proběhly v minulých dvou letech první výměny jaderného paliva. Celkem 121 palivových souborů dokáže pohánět blok po dobu 3 až 3,5 roku.
Rosatom počítá s dalším uplatněním podobných elektráren na Středním východu, v severní Africe nebo v jihovýchodní Asii. Očekává se, že nová generace by měla disponovat elektrickým výkonem 100 MW a více a životností nejméně 60 let.
Mohlo by vás zajímat:
Myšlenka plovoucích elektráren je dobrá. Když je na sverení Sibiři objeveno nové ložisko zlata /Rusko je po Číně druhé na světě v těžbě zlata/ ,tak je nutné vybudovat osadu pro těžaře ,získat pohon pro průmyslová zařízení těžby a další věci. Normálně by bylo nutné postavit třeba 1500 km dlouhé elektrické vedení na sloupech a po skončení těžby by bylo nevyužité. Takto jednoduše Lomonosov připluje, položí se elektrické kabely a těžba zlata běží. Po 10 - 15 letech těžba skončí, lidé odejdou a Lomonosov odpluje tam , kde je ho zase potřeba.
splna uvedena techologia podmienky definicie maleho jadroveho modularneho zdroja?. Dakujem vopred za odpoved.
Ano, splňuje, Akademik Lomonosov se řadí mezi malé modulární reaktory. Reaktory se produkují v sériích (pro ledoborce) a celá elektrárna se sestavuje s modulů vyrobených v továrnách v loděnici. Jediný problém je, že ekonomicky mají smysl pouze ve specifických podmínkách, například ruského severu s věčně zmrzlou půdou.
Nechci učit orla létat. Ale reaktory na Lomonosovi jsou proti těm z ledoborců dost jiné. Pro civilní sektor se může používat jen níže obohacené palivo, a tak z toho plynou dost velké změny. A taky nižší výkon, než by měl srovnatelný reaktor na ledoborci nebo nějakém válečném plavidle.
KLT-40M na ledoborcích třídy Taymyr - tepelný výkon 171 MW
KLT-40S na SMR Akademik Lomonosov - tepelný výkon 150 MW
KLT-40 na nákladní lodi Sevmorput - tepelný výkon 135 MW
Nějak ten nižší nižší výkon (ani dost jiné reaktory) nevidím. V čem konkrétně jsou ty "dost velké změny"?
Kravinky kravinky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se