Domů
Jaderné elektrárny
V ruské JE Kursk II s nejmodernějším reaktorem generace III+ proběhla první betonáž

V ruské JE Kursk II s nejmodernějším reaktorem generace III+ proběhla první betonáž

V neděli 29. dubna proběhlo první lití betonu, které odstartovalo výstavbu reaktorové budovy bloku č.1 na Jaderné elektrárně Kursk II. Elektrárna se nachází v západní části Ruska. Jedná se o první jaderný blok designu VVER-TOI (typical optimised, with enhanced information), který má být nejmodernějším reaktorem generace III+ ruské společnosti Rosatom.

Pro betonáž základové desky reaktorové budovy bude použito dohromady více než 16 000 metrů kubických samozhutnitelné betonové směsi. Práce předpokládají kontinuální kontrolu kvality použitého betonu. Plánovaný termín dokončení betonáže je v červnu tohoto roku, uvedl Rosatom.

Kursk II bude zpočátku disponovat dvěma bloky VVER-TOI s instalovaným výkonem 1255 MWe, tedy s přibližně o 25 % vyšším výkonem ve srovnání s reaktory VVER-1000. Design reaktoru podle společnosti Rosatom navíc poskytuje dvojnásobnou provozní životnost reaktorového vybavení (od 30 do 60 let), s možným prodloužením až na 80 let. Vyšší začlenění prvků automatizace znamená, že potřebný počet zaměstnanců se sníží o 30-40 %.

Výroba dna reaktorové nádoby pro reaktor designu VVER-TOI; Zdroj: AEM technology

Nové bloky VVER-TOI nejsou spojené pouze s Jadernou elektrárnou Kursk II, ale reprezentují budoucnost ruského energetického průmyslu jako celku, uvedl Vyacheslav Fedyukin, ředitel JE Kursk. Náklady na stavbu nové elektrárny Kursk II se pro letošní rok předpokládají více než 27 miliard rublů (9,38 mld. kč), což je o 10 miliard rublů (3,35 mld. kč) více než minulý rok, dodává ředitel.

Kursk II nahradí čtyři starší reaktory RBMK, které jsou součástí elektrárny Kursk a byly uvedeny do provozu v letech 1976-1985. Podle plánu by odstavení prvních dvou bloků Kursk 1 a 2 mělo proběhnout v době náběhu nového reaktorového bloku VVER-TOI.

Dodavatel AEM Technology oznámil počátkem minulého měsíce, že již dokončil výrobu dna reaktorové nádoby pro 1. blok nové elektrárny Kursk II.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ČEZ, Westinghouse a Framatome uzavřely smlouvy na dodávky paliva pro Temelín
28. červen 2022, 07:40
ČEZ chce 15 nových jaderných bloků do 30 let, říká místopředseda představenstva Cyrani
27. červen 2022, 09:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se