Domů
Jaderné elektrárny
Ruský Rosatom v Egyptě začal s výstavbou jaderné elektrárny, v Egyptě první
Hinkley Point C - výstavba blok. Zdroj: EDF Energy

Ruský Rosatom v Egyptě začal s výstavbou jaderné elektrárny, v Egyptě první

Ruská státní energetická společnost Rosatom zahájila výstavbu jaderné elektrárny na severním pobřeží Egypta. S odkazem na společné prohlášení Rosatomu a egyptských úřadů o tom dnes informovala agentura Reuters. Vznikající zařízení v přímořské oblasti ad-Dabá bude první jadernou elektrárnou v Egyptě.

Elektrárna bude mít čtyři reaktory, každý o výkonu 1200 megawattů (MW). Egyptský ministr energetiky Muhammad Šáker podle zveřejněného prohlášení u příležitosti vylití betonu na místě budoucího prvního reaktoru prohlásil, že jde o historickou událost. Ta se podle něj stala skutečností díky egyptsko-ruské spolupráci.

Egypt plánoval výstavbu jaderné elektrárny v ad-Dabá od 80. let. Dohoda o výstavbě byla podepsána v roce 2017 během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Egyptě. Začátek stavebních prací se ale o několik let opozdil a Rosatom získal od egyptského regulátora povolení k zahájení stavby prvního reaktoru teprve minulý měsíc.

V roce 2016 Egypt uváděl, že většinu nákladů na výstavbu pokryje ruská půjčka v objemu 25 miliard dolarů (podle aktuálního kurzu přibližně 603 miliard Kč). Egyptské zařízení bude podle zveřejněného prohlášení využívat tlakovodní reaktory podobné těm, které fungují v novovoroněžské a leningradské elektrárně v Rusku nebo v jaderné elektrárně u města Astravec v Bělorusku.

Rosatom se původně účastnil tendru také na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany v České republice. Vláda ho ale v loňském roce ze soutěže vyřadila, když Senát ve svém usnesení oznámil, že Čína a Rusko jsou bezpečnostní hrozbou. Postoj České republiky k účasti ruských firem v tendru změnilo mimo jiné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Peter Zachara
21. červenec 2022, 17:54

bezpecnostna hrozba, Vrbetice, to je slovnik jak za bolsevika.

Martin P
21. červenec 2022, 21:16

Termín "bezpečnostní hrozba" je neutrální. Proč jste si nevzpomněl třeba na "závadovou mládež" ? Z toho je na blití i dnes...

Peter Zachara
21. červenec 2022, 22:03

he?

hellokitty
22. červenec 2022, 10:07

je asi moc mlady, to si nemoze pamatat

Maly Jarda
21. červenec 2022, 18:03

To je ta samá kauza Vrbětice kde nikdo nebyl pravomocně odsouzen .. no vlastně nikdo nebyl ani obviněn ??

Martin P
21. červenec 2022, 21:18

K čemu vám je u špionů a agentů pravomocné odsouzení? Není lepší, aby je někdo podstatně rychleji potichu zlikvidoval?

Peter Zachara
21. červenec 2022, 22:05

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

sudca lync je tvoj brat?
.

PetrD
21. červenec 2022, 22:17

Jen Rusko se de facto přiznalo, když odmítlo výslech agentů.

„s ohledem na ochranu výsostných zájmů Ruské federace země právní pomoc vyřizovat nebude“.

intfor
21. červenec 2022, 23:04

No jasne, my, nebo USA, bychom vyslech agentu pri jakekoli zadosti umoznili... Tohle preci neni zadne priznani ani dukaz.

PetrD
22. červenec 2022, 06:53

Tím už přiznali, ze to byli agenti. Taky píšu de facto

Richard Vacek
22. červenec 2022, 01:30

Tuším, že u této události byla sledována jenom jedna stopa. Proč to tak bylo, to ovšem nevím. Možná proto, že se jednalo o stopu, u které řada politiků toužila, aby se potvrdila.

Rejpal
22. červenec 2022, 22:59

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

No tak oni nejsou ani žádné důkazy o tom že by v tom měli prsty Rusové , navíc těch explozí bylo několik a to už tady ti agenti nebyli. Podle mě je to celé hra tajných služeb a cílem vyloučit Rusko z tendru Dukovany nejdříve se vztyčovali pomníky fašistům a pak když to nestačilo tak přišly Vrbětice, ze stejného důvodu před tím jel ten šašek na Taiwan aby co nejvíce poškodil naše vztahy s Čínou. Vše samozřejmě slouží zájmům USA což je jasné od samého začátku a ti co se tady na tom podíleli jsou Američtí agenti . Doufám, že po této šílené vládě lidé konečně pochopí, že nechat o ČR rozhodovat někde v Bruselu nebo za mořem není cesta k prosperitě, ale cesta do otroctví.
.

PetrD
22. červenec 2022, 06:56

Jo a proto se pak Babiš strachy z Ruska podělal a mluvil o největším útoku na zboží....

Mirek
22. červenec 2022, 08:02

Akce Vrbětice splnila svůj účel - vyřadit Rosatom. Vzpomeňme na rok 2014, kdy se do finále tendru dostal Rosatom a Westinghouse, kde Westighouse neměl nejmenší šanci na úspěch.

Tuto situaci naši politici nemohli nyní připustit, tak si vymysleli akci Čuk a Gek. Nevím, proč by Rusko takovou akci mělo podnikat ve svůj neprospěch. Smutné na tom je i to, že naše podniky (asi 15 podniků) zřejmě přišly o významné zakázky pro Rosatom. Jsme snadno nahraditelní.

hellokitty
22. červenec 2022, 10:08

rusko vo svoj prospech podnika aj nejaku tu vojnu na ukrajine, kde sa dusovali, ze nezautocia

s takymi klamarmi nie je zahodno udrzovat obchodne styky, zvlast u strategickych podnikov, ktore mozu ohrozit bezpecnost statu

Mirek
22. červenec 2022, 13:31

Tento web je určen k diskuzím o energetice a ne k politickým výkřikům. Ale, budiž.

Každá válka je odporná. Proto je důležité mít informace ze všech stran a nebýt odkázán jen na ty oficiální. Proč myslíte, že máme tak rozvinutou cenzuru?

Zjistěte si něco o tom, kdo podporoval masakr na Majdanu - politicky i zbraněmi, kdo nedodržoval a ignoroval Minské dohody, kdo se chystal napadnout Donbas, aby zabránil národům uplatnit své právo na sebeurčení, kdo zakázal používání ruštiny, kdo už 100 let využívá ruské území, které přenechal v r. 1922 Lenin Ukrajině bez souhlasu obyvatel, aby nebyla jen zemědělská.

Láďa
22. červenec 2022, 20:04

Trefil jste hřebíček na hlavičku. Ta fakta si vážně ověřte. Jinak opakujte prolhanou proruskou propagandu. Potom třeba pochopíte.

PetrD
22. červenec 2022, 12:23

Pokud by to neudělalo Rusko, tak by spolupracovalo při vyšetřování. Jenže, jak píšu výše: odmítlo z důvodu ochrany výsostných zájmů RF.

Mirek
22. červenec 2022, 13:05

Rusové musí mít z našich přetajných služeb srandu. To už začalo novičokem. Ovšem, nekvalifikovaná veřejnost těm blábolům věří.

Z druhé strany - oběti letu MH17. V tomto případě zase o spolupráci s Ruskem Západ nestojí, kromě majitele letadla. Nejen, že o tu spolupráco nestojí, ale přímo ji odmítá.

PetrD
22. červenec 2022, 13:19

ale, ale. Je to opět stejné, krom toho že zde Rusko navíc ještě zaplavilo veřejný prostor kvantou zcestných a později vyvrácených verzí.

cit.:

"Vlády Malajsie a Nizozemska požadovaly zřízení speciálního tribunálu OSN, který by měl být vybaven pravomocí zjistit a potrestat viníky, v čemž je podpořily i vlády Austrálie, Belgie a Ukrajiny,[23] avšak představitelé ministerstva zahraničních věcí Ruské federace označili takový krok za „nešťastný a kontraproduktivní“,[23] a pro Rusko nepřijatelný.[24] Ruský prezident Putin jej odmítl i v telefonickém rozhovoru s nizozemským premiérem Ruttem[25] a návrh na jeho zřízení byl 29. července 2015 Ruskem v RB OSN vetován."

Opakuji: vyšetřovací tribunál Ruskem vetován.

Mirek
22. červenec 2022, 15:45

Pro PetraD: Právě Malajsie označila slovy prezidenta (nebo premiéra?) postup Holandska a přístup jiných zemí za politický. Vyšetřovatelé Malajsie nebyli připuštěni - že prý nemá správné odborníky. Poznatky Ruska vůbecnebyly připuštěny.

Podobně s novičokem (Skripalovi, pak i Navalnyj). Rusko uvedlo, že novičok byl vyráběn i v jiných zemích, včetně nás. My jsme se rozhořčili a vyhostili ruské diplomaty. Ale naše tvrzení, že jsme novičok nikdy nevyráběli, bylo vyvráceno, takže jsme připustili, že novičok byl u nás připraven, ale jen v mikrogramovém množství (miliontiny gramu). To je podle mého názoru nesmysl. Vůbec nechápu, co by se s takovým množství dalo dělat. A pak po pokusech prý byl zbytek zlikvidován :-) :-)

My, absolventi jaderné fakulty, jsme byli pro vojenskou službu školeni v oboru chemický a radiační průzkum, včetně identifikace otravných látek v terénu. Kromě toho, dlouho jsem pracoval v chemickém ústavu a znám jako bývalý člen Čs. spektroskopické společnosti spektroskopické metody. Takže dobře vím, co je třeba k identifikaci chromatografickou metodou. I samotný vynálezce novičoku Leonid Rink, nyní žijící v nějaké pobaltské zemi, řekl, že ty příznaky vůbec neodpovídali působení novičoku. Ale nekvalifikované veřejnosti se předloží vše a ta tomu věří.

PetrD
22. červenec 2022, 17:15

Až na to, že Malajsie měla ve vyšetřování přes 100 lidí a naopak Malajský hlavní prokurátor se za výsledky vyšetřování postavil.

Mirek
22. červenec 2022, 17:34

Kde jste vzal, že tam měla Malajsie 100 lidí? Nějací tam byli zřejmě jako diváci, ale tolik? Zajímavé je, že rozsudek soudu ještě není znám ani pod tak dlouhé době. Proč stále Američani nepředložili satelitní snímky?

Politicky by bylo zřejmě rozhodnuto, ale nikdo se pod to nechce podepsat, co kdyby bylo vše jinak.

A už končím.

PetrD
22. červenec 2022, 18:57

Z anglické Wikipedie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se