Domů
Jaderné elektrárny
RWE uzavřela smlouvy na vyřazení německých jaderných reaktorů z provozu
Elektrárna Gundremmingen společnosti RWE
Zdroj: RWE

RWE uzavřela smlouvy na vyřazení německých jaderných reaktorů z provozu

Německá energetická společnost RWE zadala společnosti Westinghouse zakázku na decommisioning dvou reaktorů v jaderném zařízení Gundremmingen. Dále uzavřela smlouvu s konsorciem složeným ze společností Framatome a Transnubel na demontáž reaktoru v elektrárně Emsland.

Westinghouse provede rozebrání a „zabalení“ reaktorových nádob, včetně souvisejících vnitřních vestaveb, roštů pro skladování použitých palivových souborů a přilehlých betonových stínících konstrukcí na jaderných blocích Gundremmingen B a C.

Dva varné reaktory JE Gundremmingen

Jaderná elektrárna Gundremmingen se nachází v jižní části Německa a disponuje varným reaktorem (BWR) s instalovaným výkonem 1 284 MW, který byl trvale odpojen od elektrické sítě 31. prosince 2017 po 33 letech provozu. Decomissioning bude zahájen v průběhu příštího roku. Druhý varný reaktor, Gundremmingen C, má instalovaný výkon 1 288 MW a jeho trvalé odstavení je plánováno na konec tohoto roku.

Demolice budovy jaderné elektrárny Niederaichbach (zdroj B. Brendebach et all: Decommissioning of Nuclear Facilities, GRS, 2017). Demolice budovy jaderné elektrárny Niederaichbach (zdroj B. Brendebach et all: Decommissioning of Nuclear Facilities, GRS, 2017).

"Vážíme si důvěry, kterou společnost RWE vložila do společnosti Westinghouse při realizaci této kritické fáze projektu vyřazení elektrárny Gundremmingen z provozu," řekl Sam Shakir, prezident divize environmentálních služeb společnosti Westinghouse. "Naše praktické zkušenosti čítají již desítky let a důkladná znalost postupů nám umožňuje snížit riziko a poskytnout jistotu při spolupráci se zákazníky při vyřazování elektráren z provozu a obnově krajiny."

Elektrárna Emsland bude odstavena příští rok

Pro jadernou elektrárnu Emsland, jejíž provoz bude ukončen na konci roku 2022, získalo konsorcium složené ze společností Framatome a Transnubel zakázku na demontáž a zabalení vnitřních částí a poklopu reaktorové nádoby, stejně jako i dalších částí primárního okruhu.

Odstraněné části, které jsou klasifikovány jako nízko a středně radioaktivní odpad z demontáže, budou odborně zabaleny pro pozdější likvidaci a předány federální vládě. Očekává se, že první práce začnou počátkem roku 2024 a dokončeny v Emslandu koncem roku 2025 a v Gundremmingenu v roce 2030.

Odstranění parogenerátoru během rozebírání vnitřního vybavení (zdroj B. Brendebach et all: Decommissioning of Nuclear Facilities, GRS, 2017).

Před zahájením decommissioningu je třeba získat od příslušných orgánů potřebná povolení a souhlasy k demontáži velkých komponent. Předběžné plánování, které je pro to zapotřebí, bude zahájeno okamžitě, uvedla společnost RWE.

Parogenerátory elektrárny Stade byly vcelku odeslány na přetavení do Švédska (zdroj B. Brendebach et all: Decommissioning of Nuclear Facilities, GRS, 2017). Parogenerátory elektrárny Stade byly vcelku odeslány na přetavení do Švédska (zdroj B. Brendebach et all: Decommissioning of Nuclear Facilities, GRS, 2017).

"Uzavřenými smlouvami důsledně plníme naši povinnost likvidace odstavených elektráren," řekl Nikolaus Valerius, člen představenstva RWE Power pro jadernou energetiku a technický ředitel RWE Nuclear. "Chceme být schopni bezpečně, okamžitě a efektivně demontovat naše jaderné elektrárny do poloviny/konce třicátých let tohoto století."

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Miloslav Černý
18. prosinec 2021, 11:26

U nás to bude trochu déle trvat, ale zcela jistě se toho také dočkáme. O stavbě těch nových typu JEDU by nemělo být už konečně ani slechu, max. na přechodnou dobu vzaty na milost malé modulární zabezpečené navíc do vhodného podzemí. Kdo sleduje nové prognózy, tak zjistí, že jenom do roku 2030 lze u nás využitím jenom objektů a různých střech nainstalovat 15 GW výkonu jenom fotovoltaiky a to je jenom jedno malé zrnko té mozaiky na řešení nezávislosti na energetických zdrojů a získání většího renomé na mezinárodním poli včetně našich sousedů, s kterými se snažíme po staletí vycházet, i když se nám to ne vždycky zadařilo.

Milan Bačík
18. prosinec 2021, 11:45

Odpoj se ze sítě, kde jsou fuj jaderné elektrony. Na střechu si nainstaluj co chceš, ale zaplať si to ze svého. Pak se nám tu v diskuzi múžeš v zimě pochlubit jak ti to všechno funguje. Do té doby raď jenom takovým idiotúm, jako jsi ty sám.

Asd
18. prosinec 2021, 12:00

Přesně tak, ať se pan zcela spolehne na sebe. My ostatní si přejeme vyvážený energetický mix postavený na spolehlivých zdrojích.

Miloslav Černý
18. prosinec 2021, 13:15

Nebudu se zmiňovat o té nakopnuté ...... V roce 2030 to již budu mít zcela jistě zrealizovaný a ani bych se nedivil, že ty odpůrci OZ taky. Od toho nejvíce zavrženíhodného největší kus. 10 let jsme prospali a tak se nemůže nikdo divit, že to nepůjde tak rychle, jak bychom si přáli.

miro novak
18. prosinec 2021, 12:17

Pan Cerny chce vyhrat v sutazi v zbere papiera, je eurohujer, chce ukazat, ze nie je zaostaly. Je tady nekdo jeste od Hujeru?

Jiří
18. prosinec 2021, 13:32

Jenom do roku 2030 využitím současných dopravců Student Agency a Regiojet lze jezdit mezi všemi městy nad 100 tisíc obyvatel za mnohem méně peněz.

O nějakých linkách Českých drah a ČSAD by nemělo být už konečně ani slechu, maximálně na přechodnou dobu, kdy si každý, kdo se chce dopravit do menšího města, pořídí kvalitní běžecké boty.

To asi tak k tomu, když někdo nechápe, že energetika se musí řešit jako celek a ne jen ty nejsnazší části.

Arimatejský
20. prosinec 2021, 08:25

ČSAD neexistuje a tomu, že do roku 2030 nebudou existovat ani České dráhy, bych docela i věřil.

A.O
18. prosinec 2021, 12:09

A víte, kolik by těch 15 GW FVE vyribilo za rok? Asi 39 TWh. A cena? Pokud bychom brali současné maloobchodní ceny, tak cca 650 miliard korun včetně DPH. Cena za kWh by pak tedy byla 2 koruny, pokud bychom chtěli návratnost za 1/3 životnosti. A to prosím bez akumulace a bez toho, co by stálo to, aby to lidi byli ochotni dát na své nemovitosti (pokud byste si to představoval tak, že každý by si to na střechu dát musel, jednalo by se totiž o zásah do vlastnických práv a ten se musí kompenzovat).

Zatímco ze 3 bloků od KHNP (cena *2), by bylo za 600 miliard sice jenom 36 TWh ročně, ale při návratnosti 18 let (opět 1/3 životnsoti - přihlášení, aby se kompenzovaly provozní náklady), by cena za 1 kWh byla asi 1 koruna. Samozřejmě k tomu přičtěte trochu za palivo a trochu za obsluhu (inovace a údržba už je nějak započítána). I tak by cena za 1 kWh byla o několik desítek haléřů nižší.

Milan Vaněček
18. prosinec 2021, 12:41

Kdyby to ti naši plánovači počítali tak blbě jako Vy (obojí, FVE i JE) tak spláčeme nad výdělkem....

Tomáš Dvořák
18. prosinec 2021, 12:45

Z 15 GW fotovoltaiky že bude 39 TWh elektřiny ročně? To možná někde v Maroku, u nás tak cca 15 TWh.

A.O
18. prosinec 2021, 13:05

Je pravda, že jsem počítal s koeficientem využití 0.3, což je vyšší, než je v našich končinách reálné. Ale nechci, aby mi tu někdo řekl, že FVE křivdím.

Josef
19. prosinec 2021, 01:24

No pokud v létě máte zatížení 8GW ve špičkách pak 15GW FV el. do sítě nepřipojíte a v zimě v mizerném počasí to vyrábí asi 1% instalovaného výkonu někdy okolo poledního tj 150MW , potřeba je přes 10GW. S takovým názorem jako že je možné všechno předělat na FV panely se setkávám často, ale bez akumulace to prostě není možné. Reálně můžete integrovat něco mezi 6-7GW FV panelů tedy 10% naší spotřeby pokud chcete více můžete to není problém ,ale elektrárny pak bude nutné vypínat, aby se předešlo nadbytku výkonu v síti a už dávno před tím klesne cena el. energie k nule. To znamená že se výroba z FV el. bude prodražovat. Naopak od listopadu do konce ledna je výroba velmi nízká až zanedbatelná. Přitom spotřeba je nízká v létě a vysoká v zimě...

Carlos
18. prosinec 2021, 12:45

A teď si k tomu přičtěte asi korunu za distribuci a celé to vynásobte 1.21, jsme na 2.45 Kč.A ani před letošním zdražením nikdo neprodával elektřinu v nízkém tarifu za méně než 2 koruny za kilowatthodinu

www. tzb-info. cz/ceny-paliv-a-energii/23170-ceny-elektricke-energie-platne-od-1-1-2021-do-31-12-2021 Ve vysokém, kam spadá většina běžné denní činnosti, se cena pohybovala kolem tři korun. Zapomínáte, a nejenom Vy, do argumentace zahrnout to že mezi JE a odběratelem je pár set kilometrů drátů, několik společností a celé se to musí poměrně nákladně řídit. Do toho musíte zajišťovat komunikační bezpečnost systémů atd. Tím se dostáváte cenově na úroveň něčeho co máte na střeše.

Taky tam máte chybu že nezapočítáváte náklady na peníze, které si musíte půjčit, což by bylo, někde mezi 12 a 42 miliardami ročně. Taky někde mátě nějakou poměrně jinou velkou botu, protože těch vašich 40 € ani zdaleka neodpovídá tomu co uvádí Lazardi (131 $/MWh), ani tomu co se uvádělo před deseti lety pro nové bloky v Temelíně (70-80 €/MWh)

lazard. com/media/451905/lazards-levelized-cost-of-energy-version-150-vf. pdf

Další věc, kterou musíte brát v potaz je že zatímco u domácí FVE po té třetině, nebo i po polovině, máte energii v podstatě zdarma, tak u JE budete pořád tu energii kupovat a pořád budete soutěžit s ostatními na trhu, byť přes nějakého obchodníka. A ta nikdy nešla pod 25 (tehdejších) Euro na MWh, ale spíš se pohybovala v rozmezí 25-50€/MWh. Pod 25€, kam byla dotlačena kombinací dožívajících elektráren na uhlí a OZE se nedostanete.

Nicméně se domácí FVE pohybují rámcově v tom stejném rozmezí jako JE, jenže u těch musíte započítat ještě celou tu mašinerii kolem nich, všechny ty náklady na rozvod proudu, na řízení soustavy, ale i třeba na zajištění jejich bezpečnosti.

Josef
19. prosinec 2021, 01:27

Nechte si udělat nabídku na domácí FV. Elektárnu s baterií bez dotací se dostanete na 6,5kč /KWh a dotacemi něco přes 4kč je to bez ceny úvěru při cca 10 leté návratnosti investice a to v případě že spotřebujete všechnu el. energii co elektrárna vyrobí a to smysluplně a ne že s tím ohříváte bazén abyste s tím něco mohl dělat. Ve výsledku se může vyplatit spíše malá instalace...

Jiří
18. prosinec 2021, 13:41

U nás 15 GWp -> 15 TWh/rok a vzhledem k tomu, že je běžný maximálně odběr přes den něco přes 10 GW, tak k té ceně akumulaci přičíst chtě nechtě musíte, jinak z přihlédnutím jak by bylo možné rozdistribuovat elektřinu z FVE do potřebných míst by to bylo bez akumulace tak 15 GWp -> 12 TWh.

A.O
18. prosinec 2021, 13:59

Jak jsem psal výše. FVE jsem vědomě přilepšoval a JE vědomě přihoršil, tak, aby mě tady někteří nemohli nařknout z opaku. Mám s tím zkušenosti.

Hobit
19. prosinec 2021, 14:02

By mne zajímalo kde jste vzal ty ceny.

Jak když jsem se podíval jen na první, druhý odkaz na googlu tak mi vyjely ceny cca cca 9,9 kWp včetně baterie 14 kWh za čas 500tis Kč.

Takže ta cena kterou uvádíte sice zhruba odpovídá, ale je to včetně akumulace.

Struna věc je. Dvě vyrábí 3/4 roku hodně 1/4 skoro nic.

JE vyrábí stále stejně.

Teď co je lepší?

JE kdy polovinu elektřiny vystavíte zbytečně, protože musíte, nebo FVE kdy vyrobit jen to co potřebujete i když byste mohli víc (léto) ale 1/4 v roce (zima) potřebujete jiný zdroj?

Babo raď?

PETR
19. prosinec 2021, 16:00

To je jednoduche.Co vam staci skromne ee spotrebice v zime,pouzivejte i v lete ostatni nahradte jinak.Jinak v zime budete platit za tvrdo!!!usetrite si spoustu starosti pri vypadku.

Pavel Vesely
18. prosinec 2021, 12:58

Vše nahradí uhlím a plynem, což vyžene cenu el energie do nadoblačných pozic.

No a průmysl a doprava o což jde na prvním místě půjde do kytek, za tím i infrastruktura.

No a tak to i zůstane po tu dobu než se dojde k objevu, že bez jádra to dál nepůjde.

Carlos
18. prosinec 2021, 14:12

Až na to že je pravděpodobnější rychlá reakce ekonomických subjektů, která povede na instalaci jejich vlastních zdrojů, ideálně s akumulací jejichž cena elektřiny bude dlouhodobě předvídatelnější a stabilnější, navíc ve prospěch těchto zdrojů, pokud nebudou financovány z úvěru, bude pracovat inflace.

JE, i kdybyste se teď rozhodl stavět, do sítě bude dodávat za 10-15 let, systém s FVE a akumulací během měsíců, u ostatních zdrojů je to v jednotkách let. S tím že se zbavíte prostředníků, kteří z podstaty cenu energie navyšují.

A.O
18. prosinec 2021, 15:42

Cena bude dlouhodobě stabilnější a předvídatelnější... to samé ale nemůžeme říct o výrobě z FVE.

Martin Pražák
18. prosinec 2021, 14:54

Fotovoltaiku mám na střeše čtvrtým rokem. Elektřinu mám pouze pro vlastní spotřebu, do sítě nic nedodávám (v domě jsou zásuvkové okruhy dvojité).

A když vezmu výrobu za poslední týden, tak z 16kWp jsem svoji spotřebu pokryl minulou neděli, kdy bylo krásně a ještě se nabily baterie (vyrobeno cca 30kWh). A od pondělí do dnešního dne, kdy je zataženo je denní výkon v rozmezí od 1,5 do 7kWh.

Pokud budete chtít být v zimě soběstační z FVE empiricky odvozuji, že instalovaný výkon bude muset být cca desetinásobkem vaší denní spotřeby.

Proč? Výkon panelů je totiž přímo úměrný intenzitě slunečního světla na nè dopadajícího. V zimě je slunce nízko nad obzorem a při zatažené obloze proniká tlustou vrstvou oblačnosti. Výkon tak dosahuje 2-3% z instalovaného výkonu po dobu 4 až 6 hodin denně. Výsledek je tedy cca 10% z instalovaného výkonu. Proto ten desetinásobek.

Jak z toho ven? Máte v podstatě následující možnosti:

1) značně předimenzovaná FVE (drahé a co s výkonem v létě?)

2) záložní zdroj

3) pořádně se v zimě uskromnit.

Možnosti lze i zkombinovat.

Vlastní zkušenost: kdyby došlo k blackoutu tak vím, že i při špatném počasí mi výkon FVE na nutné osvětlení a provoz kotle stačit bude. A zbytek pojede podle toho, jak nasvítí.

Přeji hezký den. MP.

Ivan Novák
18. prosinec 2021, 20:22

Plyn do kotle při skutečném blackoutu moc dlouho nevydrží ... co lednice, voda, splašky?

maly jarda
18. prosinec 2021, 16:57

Americký Westinghouse ještě dostává od německé vlády zaplaceno aby likvidoval německou( a tudíž i evropskou) bezemisní efektivní energetiku ..celkem síla.

Někomu holt američani musí ten jejich nekvalitní zemní plyn vnutit a stavění nových hnědouhelných elektráren(což se nyní v německu děje) to všechno nezachrání .. Putin z tohohle všeho musí mít neuvěřitelnou srandu

Ivan Novák
18. prosinec 2021, 20:15

Pokud si vzpomínám, žádná hnědouhelná elektrárna se v Německu už nestaví. Právě dokončovaný zdroj v Datteln je na dovozní černé uhlí. Plánují pak urychleně dojet, co mají, nic víc.

O odstavení svých JE rozhodli Němci sami. Nyní sjednávají na světovém trhu, jakže se toho, z čeho úředním rozhodnutím udělali šrot, zbaví.

maly jarda
18. prosinec 2021, 22:54

-jistě oprava, je na černé uhlí, spletl jsem si ji s mnoha hnědouhelnými elektrárnami které němci dostavovali a uváděli do provozu v posledních letech a které nyní budou odstavovat( a zase znovuzprovoznovat až jim dojde že nakupovat elektřinu z polských hnědouhelných elektráren nejde donekonečna)

- mimochodem němci plánují spalovat uhlí až do roku 2038 .. takže celé je to fraška

-a o odstavení JE si Němci rozhodli sami asi jako o tom že mají na svém území americká vojska

- německá energetická politika není nic jiného než ekonomická sabotáž (německa i Evropy) gigantických rozměrů ze které profitují ve finále jenom Američani pro které je Evropa jen konkurence a potencionálně cannon fodder proti Rusku, nic víc

- nejvíce ze všeho německá energetická politika připomíná zvaní milionů "inženýrů" z blízkého východu na rozkaz amerických multikulturních NGO a medií v roce 2015, kteréžto i nyní po 5 letech stojí Německo přes 100 miliard Euro ročně nákladů na bydlení a živení nezaměstnatelných analfabetů (plus obrovská kriminalita jako bonus)

- jak s oblibou říkají američtí politici : Amerika nemá přátele,má jen své zájmy

Hobit
19. prosinec 2021, 14:06

To je komentář jak od malého Jardy.

Aha ty jsi malý Jarda

:-)))

petr
18. prosinec 2021, 17:23

Dobrý večer, smutné na tom článku je fakt, že něco co dokonale funguje cca 30 let mohlo ještě 30 let dodávat bezemisní energii.

Jejich odstavení je asi stejná kravina, jako kdyby poslali 45 letého vzdělaného a šikovného chlapa do důchodu a nesměl by ani doma pomoci s luxováním a místo něj by v jeho práci nastoupil pracant z Afriky co nejraději se jen po většinu roku válí...

Peter Cermak
18. prosinec 2021, 20:36

Presne tak, vyradovanie jadrovych elektrarni a ich nahradzanie plynom, fotovolatikou a veternikmi nie je rovnocenne.

Josef Janovec
20. prosinec 2021, 12:55

Vidím, že rozumně velká vlastní hybridní FVE s 2 denní akumulací může být cool, zejména u firem. Zásadní problém vidím v ponechání sezóní nevyrovnanosti (záložních zdrojů a sezónní akumulace) na trhu. Což dříve nebo později povede k zániku dlouhodobých ceníků a fixací. Kdo by taky chtěl "zimního" odběratele. Chci tím říct, že se blížíme k systému, kdy se bude platit dle burzovních cen + platby za služby. V tomto scénáři už vlastní FVE nemusí být zase tak cool.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se