Domů
Jaderné elektrárny
Definitivní konec německého jádra: Poslední blok dostal povolení k demontáži
Jaderná elektrárna Brokdorf; Zdroj: PreussenElektra
Zdroj: PreussenElektra

Definitivní konec německého jádra: Poslední blok dostal povolení k demontáži

Německý jaderný blok Brokdorf v tomto týdnu obdržel od zemského ministerstva povolení k demontáži. O povolení k vyřazení z provozu a demontáž požádal provozovatel elektrárny s výkonem 1410 MW již v prosinci 2017. Po ukončení výroby elektřiny na konci roku 2021 zahájili technici přípravné práce, jako byla dekontaminace primárního okruhu a přemístění jaderného paliva do meziskladu. Demontáž v lokalitě potrvá zhruba 10-15 let a vlastník plánuje místo dále využít pro stavbu obřího bateriového úložiště.

Společnost PreussenElektra, dceřiná společnost energetické společnosti E.ON, oznámila, že od Šlesvicko-Holštýnského ministerstva pro energetickou transformaci, ochranu klimatu a životní prostředí získala povolení k trvalému odstavení a demontáži jednoblokové jaderné elektrárny Brokdorf. Elektrárna Brokdorf byla v Německu poslední, která toto povolení dosud neobdržela.

Od odstavení elektrárny pracovali zaměstnanci na přípravě demontáže, která zahrnovala dekontaminaci primárního chladicího okruhu a nepotřebných systémů a komponent. Technici zároveň přesunuli palivové články do meziskladu a instalovali náhradní systémy pro zásobování elektrárny elektřinou.

"Během posledních sedmi let pracovalo mnoho kolegů na tom, abychom mohli nyní držet povolení v našich rukou. Je důležité, abychom začali hned teď a uvedli náš připravený plán do praxe. Koneckonců máme tady na místě ještě hodně práce," řekl manažer elektrárny Tammo Kammrath.

Společnost nyní zahájí kroky demontáže zahrnující vybudování nových logistických tras a zřízení střediska zpracování odpadu pro demontovaný materiál. Pro demontáž tlakové nádoby reaktoru bude muset PreussenElektra získat ještě jedno povolení, o nějž požádala loni v srpnu.

Jaderná elektrárna Brokdorf s tlakovodním reaktorem o výkonu 1410 MW (netto) zahájila provoz v prosinci 1986. Původně měla vyrábět elektřinu do roku 2036, ovšem po německém odklonu od jaderné energetiky ji PreussenElektra odstavila 31. prosince 2021.

Další energetické využití areálu elektrárny

PreussenElektra by chtěla demontáž stihnout do poloviny 30. let, což sama označuje za ambiciózní cíl vzhledem k tomu, že očekávaná doba demontáže jaderných bloků se pohybuje okolo 15 let. Důvodem pro rychlou demontáž jsou další plány s areálem elektrárny, ve kterém chce již brzy začít budovat největší bateriové úložiště v Evropě. Ve dvou etapách zde společnost plánuje postavit úložiště s výkonem 800 MW a kapacitou 1600 MWh.

"Chceme být hotovi do poloviny 30. let 20. století, abychom byli schopni dokončit největší bateriové úložiště v EU. Přes všechny naše ambice platí nejvyšší bezpečnostní standardy také pro demontáž v Brokdorfu, stejně jako na všech ostatních demontážích prováděných PreussenElektra. Nyní počítáme s tím, že v úzké a osvědčené spolupráci s našimi úřady zvládneme společně i bezpečnou a rychlou demontáž," uvedl generální ředitel PreussenElektra Guido Knott.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Slavomil Vinkler
28. říjen 2024, 07:57

Elektrárnu s výkonem 1500 MW trvale (již stojící) nahradí baterka (nová, nepíší za kolik)s výkonem 800MW na 2 hodiny. To je úspěch.

Vladimír Krteček
28. říjen 2024, 08:18

Jen vice takovych uspechu! A za par let budeme v p....i

jan Klimeš
28. říjen 2024, 11:06

Jako vypnout a rozebrat JE, ktera muze jeste 15 let vyrabet el. energii je neospraveditelne.

Zeleni, kteri vsechna tato znicujici rozhodnuti zpusobili jdou od valu, cim dal vic nemcu chape ze to byla spatna rozhodnuti, ale nemec se nezastavi, poslusne jde az narazi do zdi.

Prej vyspeli zapad ;)

Petarda
28. říjen 2024, 12:13

Nesmysl zelení. Na odklonu od jádra je v Německu celospolečenská shoda.

Emil
28. říjen 2024, 12:33

Nesmysl celospočenská shoda. 59 % Němců to podle průzkumu považuje za chybu a největší německá strana se chce k jaderné energetice vrátit. Zelenými vedená ministerstva tajila dokumenty které hovořily proti uzavření posledních jaderných elektráren.

Petr Kasan
28. říjen 2024, 13:57

Čím více se německý průmysl propadá do stagnace, tím více Němců začíná chápat devastující důsledky aplikované zelené demagogie. My se bohužel svezeme s nimi. Bez levné energie se všechna průmyslová odvětví postupně stávají nekonkurenceschopnými.

Baton David
30. říjen 2024, 15:03

kolaps Německa už je neodvratitelný a je příležitostí pro evropské firmy které nejsou zamořené novodobým plevelem, v tom horším případě si německý průmysl a know-how rozeberou asijské firmy, to určitě nechcete

Petarda
28. říjen 2024, 12:13

Naprosto správný krok. Jádro do energetiky budoucnosti nepatří.

jan Klimeš
28. říjen 2024, 13:25

Nesmysl, pomer cena/vykon a ekologie nejlepsi co lidstvo zatim vymyslelo a umi ekonomicky provozovat.

Nastesti cim dal vic lidi zacalo chapat, ze politika poslednich 15 let byla nesmyslna a vira v obnovitelne zdroje energie jen ideologie a iluze bez realneho fyzikalniho a ekonomickeho zakladu!

Petr Kasan
28. říjen 2024, 14:02

Nejdříve jsem si myslel, že pan Petarda chce diskutovat. Jenže ne - pan Petarda je tady v práci.

Jind5ich Weiss
29. říjen 2024, 08:03

jj nejlevnější provozně bezemisní zdroj, tedy již funkční a bezpečnou jadernou elektrárnu odstavíme, koupíme od Rusů plyn s emisní stopou horší než uhlí a jedeme dál. Vot chorošo sdělali tovarišči zeljonyje!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se