Domů
Jaderné elektrárny
Bavorský jaderný blok Isar 2 získal povolení k demontáži, ministr odstavení lituje
Bavorská jaderná elektrárna Isar 2 měla být podle původních plánů odstavena ke konci roku. Zdroj: PreussenElektra
Zdroj: PreussenElektra

Bavorský jaderný blok Isar 2 získal povolení k demontáži, ministr odstavení lituje

Bavorské ministerstvo vydalo povolení k demontáži a vyřazení z provozu dalšího odstaveného  jaderného bloku. Konkrétně se jedná o Isar 2 s výkonem 1410 MW, který byl jedním z posledních, které v Německu vyráběly elektřinu. Ministr k zahájení demontáže vyjádřil lítost nad odstavením bloku, který pokrýval necelou pětinu spotřeby spolkové země nízkoemisní elektřinou a mohl být v provozu minimálně dalších 10 let.

Německá společnost PreussenElektra oznámila, že od bavorského ministerstva životního prostředí a ochrany spotřebitelů získala potřebný souhlas s demontáží jaderného bloku Isar 2. Potřebnou žádost podala společnost již v roce 2019 a její schválení přichází necelý rok od odstavení bloku. Isar 2 s výkonem 1410 MW (netto) vyráběl elektřinu od roku 1988 do 15. dubna loňského roku. Zařadil se tak mezi bloky, které vyráběly elektřinu až do posledního dne, do kterého to bylo v Německu povolené.

„Sedm z našich osmi jaderných bloků je nyní ve fázi demontáže. Se znalostmi z těchto demontážních projektů a naším přístupem optimalizovaným napříč celou flotilou zajistíme, že demontáž v lokalitě Essenbach bude dokončena do konce 30. let 20. století. Areál elektrárny bude následně k dispozici pro nové využití,“ řekl Guido Knott, generální ředitel společnosti PreussenElektra.

Technici již z aktivní zóny reaktoru vyjmuli všech 193 palivových článků  a umístili je do bazénu skladování vyhořelého paliva. Začátkem letošního roku pak proběhla dekontaminace primárního chladicího okruhu.

Prvními demontážními pracemi, které PreussenElektra plánuje, jsou demontáž hlavních čerpadel chladicího okruhu a oddělení hlavních chladicích potrubí od tlakové nádoby reaktoru. Následovat bude demontáž vnitřních částí tlakové nádoby reaktoru.

„Na tuto chvíli jsme se velmi intenzivně připravovali a nyní se budeme plně věnovat demontáži obou bloků Isar,“ uvedl vedoucí stavby Carsten Müller.

V lokalitě Isar probíhá zároveň demontáž prvního bloku, který ukončil provoz v roce 2011. PreussenElectra uvádí, že je zhruba v polovině prací na jeho demontáži.

Byla odstavení jádra chyba?

V souvislosti s povolením demontáže Isar 2 zveřejnilo tiskovou zprávu také samotné bavorské ministerstvo životního prostředí a ochrany spotřebitelů. Ministr Thorsten Glauber v něm uvádí, že předčasné odstavení jaderného bloku, který pokrýval 18 % spotřeby Bavorska, byla ze strany spolkové vlády chyba. A to zejména s ohledem na nedostatečný rozvoj OZE a náhradu odstaveného výkonu fosilními zdroji.

"Budoucnost patří obnovitelným zdrojům. Ale my v té budoucnosti ještě nejsme. Vzhledem k současným globálním výzvám potřebujeme každou kilowatthodinu energie, kterou si můžeme vyrobit sami. S Isar 2 by bylo stále možné vyrábět dostupnou a bezemisní elektřinu v Bavorsku. Je nepochopitelné, proč to spolková vláda neakceptovala a místo toho spoléhá primárně na více uhlí a zbytečně vyřadila ze sítě jednu z nejbezpečnějších a nejspolehlivějších jaderných elektráren na světě. Blok ve svých nejlepších letech musí být demontován již po 35 letech provozu. To je jako poslat do důchodu naprosto zdravého padesátníka,“ pozastavuje se Glauber nad koncem jádra v Německu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Nefi
1. duben 2024, 11:06

Německý odchod od jádra je důsledkem celonárodního konsensu a rozhodli o tom již v roce 2000.

Fukušima to jen urychlila. Nikdo nebrečí, nikdo nelituje.

Debata byla pouze o tom, zda Atomausstieg o pár let prodloužit.

Není nic směšnějšího než Čecháčci, co se pokouší v energetice mistrovat Německo.

Michal K.
29. březen 2024, 09:24

ze by si zacali uvedomovat do akej slamastiky sa dostali zufalymi rozhodnutiami ?

Zbyněk Poisl
29. březen 2024, 11:47

Němci můžou vystroji pohřeb a korporátně brečet.

Baton David
29. březen 2024, 14:30

ten reaktor by mohli provozovat až do roku 2068! a s dokonalejšími možnostmi diagnostiky reaktorové nádoby už by se v budoucnu nechalo uvažovat o možném prodloužení provozu až na 100 let. Jaderná elektrárna to je obří počáteční investice která se začne vracet až po nějakých 20 letech provozu, to zas někdo nedomyslel likvidovat je předčasně v rámci ideologie. Při změně politického režimu je budou stavět znovu..

Roman Mysík
29. březen 2024, 15:10

No když vezmeme v úvaho, že v rozmezí třiceti let, tedy dvou generací, bylo v Německu dvakrát vystříleno na frontě vše, co za něco stálo, nemůžeme se moc divit jednání potomků těch co přežili. Nelogičnost, primitivní fanatismus, neschopnost předvídat následky vlastního jednání, tupá víra v to, že se vše tak nějak samo vyřeší, tendence nechávat problémy vyhnít. Motor Evropy se nám zadřel a vše půjde do háje. A Česko s ním. Lépe už bylo.

Vítězslav Novák
29. březen 2024, 16:52

Když si za ministra průmyslu dosadí Zeleného Khméra, je na prů... malér zaděláno.

Ale dosadili si ho tam demokraticky, nemají si na co stěžovat.

Petr Turek
29. březen 2024, 18:42

Zapomínáte na fyzikální chemičku Angelu, ta vyměnila jádro za hlasy pro své opětovné zvolení. Tato dáma je hlavním viníkem tohoto průšvihu. Kdyby zůstalo vše jak mělo, tedy do roku 2030, tak pak by se v klidu zjistilo, že to půjde dále, ale s politováním se to zkrátilo, proč asi, aby se stihla válka na Ukrajině, což kámoška Putina asi tušila. Konečně v FSB má prý přezdívku Křepelka....

Vítězslav Novák
1. duben 2024, 14:02

Viníkem tohoto průšvihu jsou němečtí Zelení, kteří brojí proti JE od svého vzniku. Dávno za Husáka otiskovaly noviny a ukazovala ČST záběry z blokád vlaků do Gorlebenu, kdy se zelení fanatici přikovávali ke kolejím, aby vlak musel jet krokem a před ním policajti s obrovskými štípačkami.

A hlavním viníkem jsou sami Němci, kteří Zelené a všechny politiky, kteří Atomausstieg a Kohleausstieg podporovali, odměňovali svými hlasy. Bohužel se s německou deindustrializací svezeme i my, kteří jsme německé Zelené Khméry nevolili.

Pavel
31. březen 2024, 13:50

Hlavním viníkem tohoto průšvihu je soudruh schroder, který tzv. energiewende odstrartoval, za což byl odměněn korýtkem v Gazpromu a rosněfti a dnes pléduje za to, aby se Ukrajina vzdala rusáckým masovým vrahům.

Zdeves Pavel
29. březen 2024, 19:23

Byl to nejmodernější blok. Měl jsem příležitost ho navštívit v 90 bych letech. Za plného provozu v reaktorové hale. Špičkově řešené bezpečnostní systémy i zajištění obsluhy. Zelená hovadina tohle likvidovat.

Pravoslav Motyčka
29. březen 2024, 22:57

Ano v podstatě hrozné rozhodnutí , ale technicky Němci JE nahradily . Plynem uhlím FVE, VTE a dovozem. Teď budou likvidovat uhlí , stavět plynové el. a začne vodíkové šílenství.

Vítězslav Novák
1. duben 2024, 14:03

Nahradit dovozem... Genitální!

Baton David
31. březen 2024, 09:53

dokud nezjistí že je vodík unikající do atmosféry škodlivější více než co2 a ch4 dohromady

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se