Domů
Jaderné elektrárny
Šéf MAAE navštívil jadernou elektrárnu na Ukrajině, slíbil pomoc
Jihoukrajinská jaderná elektrárna
Zdroj: Вальдимар / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Šéf MAAE navštívil jadernou elektrárnu na Ukrajině, slíbil pomoc

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes v rámci mise na Ukrajině navštívil Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu. Informoval o tom na twitteru. Východoevropské zemi napadené ruskými vojsky slíbil plnou podporu agentury.

„Jsme vás připraveni podpořit, jakkoliv můžeme,“ řekl představitelům zařízení i ukrajinských úřadů Grossi.

Zaměstnancům Jihoukrajinské elektrárny poděkoval za „vytrvalost a odolnost“ v době, kdy na Ukrajinu útočí ruské vojenské jednotky.

Ukrajina má jeden z největších programů pro jadernou energii v Evropě. V zemi funguje 15 jaderných reaktorů ve čtyřech jaderných elektrárnách, speciální provoz platí v odstaveném zařízení Černobyl.

Několik dní po zahájení invaze ruské jednotky obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu, která je považována za největší v Evropě. Ostřelování zařízení na jihu Ukrajinu vyvolalo silnou kritiku Západu i odborníků.

„Zaměstnanci všech ukrajinských jaderných elektráren si zaslouží plný respekt a obdiv za to, že je i uprostřed konfliktu udržují bezpečně v chodu,“ dodal šéf MAAE, podle kterého přítomnost odborníků jeho agentury přímo na Ukrajině pomůže snížit riziko jaderné havárie.

Ukrajinské ozbrojené síly dnes podle místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryny Vereščukové varovaly před nebezpečím výbuchu munice u jaderné elektrárny Černobyl.

„Požadujeme aby Rada bezpečnosti OSN okamžitě přijala opatření k demilitarizaci černobylské uzavřené zóny a přišla se speciální misí OSN, která by na místě zabránila riziku opakované jaderné katastrofy,“ zopakovala Vereščuková požadavky Kyjeva.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pavel
30. březen 2022, 23:21

Že jsou rusáci bezcharakterní verbež schopná jakékoliv levárny, o tom jsem nikdy nepochyboval, jsou k tomu vychovaní. Ovšem že si z jaderných zařízení budou dělat živé štíty, to by ani mě nenapadlo. Evidentně hledají své dno. Podobně jako náš Milošek :(

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se