Domů
Jaderné elektrárny
Šéf strategie Exelon: V USA nedojde k výstavbě dalších jaderných elektráren

Šéf strategie Exelon: V USA nedojde k výstavbě dalších jaderných elektráren

Dle šéfa strategie společnosti Exelon, největšího provozovatele jaderných elektráren v USA, nedojde v USA k výstavbě dalších jaderných elektráren z důvodu jejich vysokých nákladů ve srovnání s ostatními dostupnými technologiemi. Informaci přinesla agentura Platts.

„Nemyslím si, že v USA postavíme další jaderné elektrárny. Nemyslím si, že se to někdy stane,“ řekl William Von Hoene, senior viceprezident a šéf strategie společnosti Exelon, na výročním zasedání Americké energetické asociace ve Washingtonu.

S 23 provozovanými reaktory je Exelon největším provozovatelem jaderných elektráren v USA. William Von Hoene působí ve společnosti od roku 2002 a za strategii společnosti je odpovědný od roku 2012.

Von Hoene dodal, že není pro výstavbu nových jaderných elektráren. Jejich výstavba je dle něj v porovnání s ostatními dostupnými technologiemi příliš nákladná. Jaderná energie v USA je dle něj „v tomto okamžiku mostem k odlišnému bezuhlíkovému světu“.

Pokud existující jaderné bloky v USA budou udrženy v provozu i přes ekonomické výzvy, kterým čelí, a dojde k rozvoji technologie pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů energie, potom nebudeme potřebovat nové jaderné zdroje. „A nebudeme je budovat, protože budou příliš drahé,“ dodal Von Hoene.

„Myslím si, že je velmi nepravděpodobné, že by bez nějaké mimořádné změny v oblasti životního prostředí nebo technologie byla [v USA] jakoukoliv společností nějaká jaderná elektrárna, mimo elektrárny Vogtle, za dobu mého života postavena,“ uvedl Von Hoene.

Rozšíření jaderné elektrárny Voglte, nacházející se v americkém státu Georgia, doprovázela významná zpoždění ve všech projektových fázích, což částečně přispělo k bankrotu hlavního dodavatele, společnosti Westinghouse. Georgia Power uvádí, že nové bloky 3 a 4 elektrárny Voglte by měly zahájit komerční provoz v listopadu 2021, respektive listopadu 2022.

Von Hoene nevěří ani malým modulárním reaktorům

Von Hoene do svých výroků o jaderných elektrárnách zahrnuje i malé modulární reaktory (SMR) a pokročilé technologie jaderných elektráren.

„Aktuálně jsou náklady na SMR příliš vysoké, částečně kvůli velikosti a částečně kvůli bezpečnosti, která je spojena s jakoukoli jadernou elektrárnou. Je možné, že se to bude časem vyvíjet a my se budeme touto technologií zabývat. Aktuálně jsou příliš drahé,“ uvedl Von Hoene.

Ministerstvo energetiky USA definuje SMR jako reaktory o výkonu menším než 300 MW, které jsou navrženy tak, aby mohli být vyráběny v továrnách a následně dodávány pro jednotlivé projekty.

Společnost NuScale Power předložila žádost o certifikaci své technologie SMR Americkému jadernému regulačnímu úřadu (NRC) v lednu roku 2017. Žádost byla přijata v březnu pro kompletní technické posouzení. Společnost NuScale cílí na započetí komerčního provozu svého prvního SMR v Idaho National Laboratory v roce 2026.

Komentáře

(8)

Milan Vaněček

13. duben 2018, 17:39

Tohle by si měl přečíst především pan Wagner.

Petr

14. duben 2018, 11:54

A pan Wagner plánuje stavět v USA ?

Nebo má Česko vlastní levný plyn jako USA, či svá největší města na mořském pobřeží, nebo většinu rozlohy na a pod rovníkovou úrovní v EU nejslunečnějšího Španělska?

Milan Vaněček

14. duben 2018, 12:48

USA tvoří 50 států, každý má jiné přírodní podmínky, neexistuje tam jednotná energetická politika. Ale vidíte že na něčem se shodnou všechny státy. Ekonomické zákony tam fungují ve VŠECH státech unie.

Jinak myslím že by si to měl přečíst i pan Závodský.

Pavel

14. duben 2018, 13:11

Chtěl jsi říct vaněčku, že ve všech státech USA existují stejné extrémně přísné předpisy pro výstavbu JE a rovněž ve všech státech USA jsou dotovány oze parodie na elektrárny. A hlavně všechny státy USA mají stejný přístup levnému břidlicovému plynu, tedy něco o čem si Evropa může nechat jen zdát.

C

14. duben 2018, 14:33

A Evropa je zase geograficky malá, má přístup k silným větrům na severu, slunci na jihu a uprostřed rovnoběžkovou hradbu Alp, jednotnou synchronní síť. Navíc vysokou hustotu obyvatelstva. To jsou možná ještě lepší podmínky pro OZE než mají v USA, kde to bude logicky elektrizační region od elektrizačního regionu různé.

Na druhou stranu tu máme úřednictvo neschopné zahájit výzkum nekonvenčních ložisek plynu a ropy, těžby z břidlic v moři, taktéž hydrátů methanu, výstavby přístavů pro příjem a export LNG. To je problém.

Pak je otázka o co má jít při celoevropském energetickém obratu, pokud má jít o vyčištění vzduchu a záchranu planety, pak by mohlo být vhodným řešením stanovit zákonem bianko CfD na 60-80€ pro všechny nové elektrárny s produkcí 0g CO2/kWh a cenu pro nový zdroj stanovit podle nějakého vzorce kde uhelné elektrárny na podporu prostě nedosáhnou. To by snad spolu s růstem ceny emisenek mohlo pomoci k rychlému předělání energetiky. Zároveň se bude dát stanovit postup aby se staré elektrárny rychle začaly odstavovat. Je to blbé řešení, ale je to nejlepší jaké asi je dostupné.

Milan Vaněček

14. duben 2018, 14:54

Regulace pro stavbu JE jsou v USA méně přísné než v EU. Těžba plynu a ropy v Evropě a na blízkém východě je většinou levnější než frakovuání v USA.

Ano, to čemu Vy hloupě říkáte "parodie" tak to v USA frčí, ale ne ve všech státech, USA jsou mnohem různorodější než EU, musíte si je projet a pracovat tam, aby jste to poznal. Tož tak ....

Milan Vaněček

14. duben 2018, 15:00

Pro pana C: kdyby se to dalo k volné soutěži tak ceny budou určitě pod 60-80 Eur/MWh, v příštím desetiletí budou na polovině. Proto skuteční businessmani z USA nebudou stavět JE v USA (případně je nějakým hlupákům v zahraničí za velký peníz postaví).

C

14. duben 2018, 23:34

Pane Vaněčku,

to je podle mne nejvyšší mez za jakou se to dá udělat, dobře tedy 60€, ale důležitější podle mne je tam dát ten vzorec pro přepočet tak aby uhlí nemohlo dosáhnout na žádnou garanci ceny. Navíc je to dost vysoko na to aby se tam případně mohly schovat i JE, bez čehož to u nás bohužel pro pitomost politiků a lidí nepůjde.

Podle mne je teď třeba spíš velmi rychle ukončit uhlí, psal jsem to nedávno jinde, spíš připomínal, ročně zaplatíme asi 51mld za uhelnou elektřinu škodami na zdraví, majetku, krajině a klimatu. To je dost na to aby to aby se za pětiletku zaplatil blok JE při pesimistickém odhadu. Vychází to zhruba na 40€/MWh z uhlí, cena z uhelek se udává mezi 30-40€, tedy už teď tu cenu za proud platíme. Ono pokud si dáme dohromady cenu a externality fosilních elektráren, tak jsme mezi 70 a 90€ u všech. Rozdíl je v tom kdo to platí a popravdě mi dochází trpělivost s tím že někomu dotuji elektřinu zdravím a majetkem.

Carlos.

Jo a jinak mi klidně tykejte.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.