Dle šéfa strategie společnosti Exelon, největšího provozovatele jaderných elektráren v USA, nedojde v USA k výstavbě dalších jaderných elektráren z důvodu jejich vysokých nákladů ve srovnání s ostatními dostupnými technologiemi. Informaci přinesla agentura Platts.

„Nemyslím si, že v USA postavíme další jaderné elektrárny. Nemyslím si, že se to někdy stane,“ řekl William Von Hoene, senior viceprezident a šéf strategie společnosti Exelon, na výročním zasedání Americké energetické asociace ve Washingtonu.

S 23 provozovanými reaktory je Exelon největším provozovatelem jaderných elektráren v USA. William Von Hoene působí ve společnosti od roku 2002 a za strategii společnosti je odpovědný od roku 2012.

Von Hoene dodal, že není pro výstavbu nových jaderných elektráren. Jejich výstavba je dle něj v porovnání s ostatními dostupnými technologiemi příliš nákladná. Jaderná energie v USA je dle něj „v tomto okamžiku mostem k odlišnému bezuhlíkovému světu“.

Pokud existující jaderné bloky v USA budou udrženy v provozu i přes ekonomické výzvy, kterým čelí, a dojde k rozvoji technologie pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů energie, potom nebudeme potřebovat nové jaderné zdroje. „A nebudeme je budovat, protože budou příliš drahé,“ dodal Von Hoene.

„Myslím si, že je velmi nepravděpodobné, že by bez nějaké mimořádné změny v oblasti životního prostředí nebo technologie byla [v USA] jakoukoliv společností nějaká jaderná elektrárna, mimo elektrárny Vogtle, za dobu mého života postavena,“ uvedl Von Hoene.

Rozšíření jaderné elektrárny Voglte, nacházející se v americkém státu Georgia, doprovázela významná zpoždění ve všech projektových fázích, což částečně přispělo k bankrotu hlavního dodavatele, společnosti Westinghouse. Georgia Power uvádí, že nové bloky 3 a 4 elektrárny Voglte by měly zahájit komerční provoz v listopadu 2021, respektive listopadu 2022.

Von Hoene nevěří ani malým modulárním reaktorům

Von Hoene do svých výroků o jaderných elektrárnách zahrnuje i malé modulární reaktory (SMR) a pokročilé technologie jaderných elektráren.

„Aktuálně jsou náklady na SMR příliš vysoké, částečně kvůli velikosti a částečně kvůli bezpečnosti, která je spojena s jakoukoli jadernou elektrárnou. Je možné, že se to bude časem vyvíjet a my se budeme touto technologií zabývat. Aktuálně jsou příliš drahé,“ uvedl Von Hoene.

Ministerstvo energetiky USA definuje SMR jako reaktory o výkonu menším než 300 MW, které jsou navrženy tak, aby mohli být vyráběny v továrnách a následně dodávány pro jednotlivé projekty.

Společnost NuScale Power předložila žádost o certifikaci své technologie SMR Americkému jadernému regulačnímu úřadu (NRC) v lednu roku 2017. Žádost byla přijata v březnu pro kompletní technické posouzení. Společnost NuScale cílí na započetí komerčního provozu svého prvního SMR v Idaho National Laboratory v roce 2026.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *