Domů
Jaderné elektrárny
EU a USA budou posilovat spolupráci v energetice, klíčové je snížení závislosti na ruském jaderném palivu
Jaderné palivo
Zdroj: Pixabay

EU a USA budou posilovat spolupráci v energetice, klíčové je snížení závislosti na ruském jaderném palivu

Evropská unie a Spojené státy americké hodlají nadále spolupracovat v oblasti energetiky, a to včetně transformace sektoru s ohledem na klimatické závazky. Zásadním bodem je rovněž další posilování energetické bezpečnosti, a to rovněž snižováním závislosti některých evropských zemí na dodávkách uranu či jaderného paliva z Ruska.

Na začátku měsíce proběhlo již desáté setkání energetické rady EU a USA, kterého se účastnili jak zástupci EU v čele s Josepem Borrellem, vysokým představitelem EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, eurokomisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou, tak představitelé USA v zastoupení ministrem zahraničních věcí Antonym Blinkenem a náměstkem ministra energetiky Davidem Turkem.

Předmětem jednání byla opět především energetická bezpečnost, tedy zajištění dodávek energie a ochrany energetické infrastruktury. Jedním z projednávaných bodů bylo i snižování závislosti zemí EU na ruských jaderných technologiích, zejména co se týče dodávek jaderného paliva.

Především země ležící ve východní části Evropy s jadernými reaktory ruského designu jsou často závislé na dodávkách jaderného paliva z Ruska. I v této oblasti nicméně dochází ke změnám, kdy například dodávky paliva do českých jaderných elektráren nahradí od příštího roku Westinghouse spolu s francouzskou firmou Framatome, podobně by Westinghouse mohl nahradit ruské palivo i na Slovensku. Společnost se rovněž uchází o stavbu nových jaderných bloků nejen v Česku, ale také v Polsku či v Bulharsku.

V případě nahrazení dodávek jaderného paliva je situace komplikovanější než u jiných energetických zdrojů, jako například zemního plynu či ropy, jelikož jaderné palivo je často vyráběno přímo na míru pro jednotlivé jaderné elektrárny.

„Zrychlení energetické transformace, snížení závislosti na fosilních palivech a snožování spotřeby energie jsou klíčovými pro posílení energetické bezpečnosti a pro obranu před pokusy využívat energetické dodávky jako zbraň,“ uvedli zástupci EU a USA ve společném prohlášení.

Zástupci EU i USA v prohlášení dále uvedli, že uznávají roli, kterou mohou jaderné elektrárny sehrát v dekarbonizaci energetiky zemí, které se rozhodly jadernou energetiku nadále rozvíjet. Výsledkem by mělo být i energetické fórum zaměřené na spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů (SMR) a dalších pokročilých jaderných technologií, které má proběhnout ještě v letošním roce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Richard Vacek
13. duben 2023, 20:09

V článku chybí informace, jestli se snaha odříznou se od ruského paliva týká jen EU zemí, nebo jestli i Amerika předpokládá podobný závazek a přestane odebírat ruskou surovinu/polotovar.

Například palivo pro malé reaktory pracující s vyšším obohacením dodává jedině Rusko.

Zdeves Pavel
13. duben 2023, 21:46

Ano bude jediný výsledek, bude to všechno podstatné dražší. Pro obohacení je potřeba hodně El. Energie. A když bude drahá, půjde nahoru cena paliva. Podobně při výrobě zirkonia a jeho polotovarů je to taky o El. energii. No a projektově ,pokud to bude to co na Ukrajině to bude o 20 let zpět.

Ivan Novák
13. duben 2023, 22:54

Obohacování lze nakupovat u Peršanů, mají volnou kapacitu, tak budou levní...

Chovám podezření, že metoda MLIS, t. č. autorsky zaparkovaná u Australanů, ve skutečnosti funguje, ale mohla by být tak laciná, že by představovala příliš velkou díru do systému kontroly nešíření jad. zbraní, a proto záměrně nebude dotažena na komerční úroveň.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se