Slovinská otočka: Referendum o novém jaderném zdroji se ruší
Slovinsko ani ne měsíc před plánovaným datem zrušilo referendum o novém jaderném zdroji. Země během posledních několika let intenzivně připravovala projekt stavby nového jaderného bloku v elektrárně Krško. I nadále se předpokládá, že o stavbě rozhodne vláda v roce 2028, zda do té doby proběhne náhradní referendum není jasné. Slovinsko nyní provozuje, společně se sousedním Chorvatskem jeden jaderný blok o výkonu 730 MW.
Slovinští poslanci rozhodli o zrušení referenda týkajícího se nového jaderného bloku v elektrárně Krško (JEK2), které mělo proběhnout 24. listopadu. O konání přitom ti samí poslanci rozhodli jen několik dní před jeho zrušením. Občané v něm měli odpovídat na otázku: "Podporujete realizaci projektu JEK 2, který spolu s dalšími nízkouhlíkovými zdroji zajistí stabilní dodávky elektřiny?"
S blížícím se termínem ale museli zákonodárci čelit narůstající kritice a dotazům, které dle jejich vyjádření společně se zavádějícími informacemi v médiích zpochybnily schopnost veřejnosti učinit informované rozhodnutí. Některé zájmové skupiny začaly navíc zpochybňovat formulaci samotné otázky a ústavnost plánovaného referenda.
"Osobně jsem spokojena s tím, že žádné referendum nebude. Vždy budu zdůrazňovat, že pro takové referendum je potřeba podstatně více informací," citovala státní agentura STA slovinskou prezidentku Natasu Pirc Musarovou.
Ke konání referenda se zavázal slovinský premiér ve svém vyjádření z konce roku 2022. Vzhledem k tomu, že vláda plánuje finální investiční rozhodnutí udělat do roku 2028, je možné, že se referendum ještě během následujících let uskuteční. Projekt počítá s tím, že výstavba bloku začne v roce 2032.
Informovanost veřejnosti
Slovinská vláda se snažila o transparentnost týkající se projektu prostřednictvím pracovní skupiny založené loni v říjnu. Kromě zveřejňování analýz týkajících se bezpečnosti, velikosti bloku a jeho odhadované ceny proběhla ve velkých slovinských městech "roadshow," která měla za cíl veřejnost informovat o jaderné energetice.
„Byli jsme svědky neobjektivního a neúplného mediálního zpravodajství. To ve veřejnosti vyvolalo dojem, že všechna rozhodnutí ohledně postupů pro přijetí, jak rezoluce o dlouhodobém mírovém využívání jaderné energie, tak dekret pro referendum, byly výsledkem svévolného rozhodování zvolených zástupců lidu,“ uvedl poslanec Strany svobody Miha Lamut.
Pracovní skupina nyní nechá zpracovat další analýzy, které by měly být zveřejněny příští rok s cílem podpořit veřejnou diskuzi. Vláda zároveň počítá se speciálním zákonem, který by podpořil efektivnější realizaci projektu takto velkého rozsahu.
Slovinsko provozuje jeden tlakovodní jaderný blok o výkonu 730 MW (brutto) v elektrárně Krško. Elektrárnu s plánovanou životnosti do roku 2043 provozuje společně se sousedním Chorvatskem.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se