Söderovy plány na jadernou spolupráci s Českem čelí v Bavorsku kritice
Berlín/Mnichov 12. prosince (zpravodaj ČTK) – Plány bavorského premiéra Markuse Södera, který chce na dnešní návštěvě Prahy jednat s českým premiérem Petrem Fialou o spolupráci v jaderné energetice, čelí v Bavorsku kritice. Za nebezpečné je označila opoziční strana Zelených. Podle experta na energetiku, kterého dnes citovala agentura DPA, nejsou avizované plány reálné.
Söder před cestou do Česka uvedl, že chce v Praze s Fialou jednat o rozvoji přátelských vztahů obou zemí a přeshraniční spolupráci. Zvlášť ovšem zdůraznil téma jaderné energetiky, a hovořil dokonce o vytvoření „jaderné aliance“. Řekl, že by chtěl Bavorsku zajistit dodávky elektřiny z českých jaderných elektráren. „Chceme jednat o možném využití české jaderné energie, abychom zajistili lepší zásobování a stabilizovali síť – třeba formou privilegovaného odběru proudu,“ řekl.
Bavorsko by pak s Českem mohlo podle Södera na oplátku uzavřít partnerství v oblasti bezpečnostní technologie. „To znamená: My nabídneme know-how a vytvoříme možnost dodávek levné elektřiny bez CO2 předně do Bavorska,“ dodal.
Podle odborníka na energetiku z výzkumného ústavu Öko-Institut ve Freiburgu Felixe Matthese, kterého oslovila agentura DPA, nejsou Söderovy plány s „privilegovaným odběrem“ reálné. „Nejde to: ani technicky, ani tržně, ani právně,“ uvedl. Na vnitřním trhu EU podle něj vlády elektřinu ani nenakupují, ani neprodávají. „Ceny a množství se vyjednávají na burze,“ řekl. Dodávky z Česka do Německa jsou tak podle Matthese výsledkem fungování trhu a nikoliv „nějakých politických dohod“.
Kritiku si Söder vysloužil podle očekávání od bavorských Zelených. Poslanec zemského sněmu Toni Schuberl vyjádřil obavy z českých jaderných elektráren. „Když jaderná elektrárna Temelín vybuchne, bude Bavorský les v zóně smrti. Pokud to Söder ještě podpoří, zvýší se toto riziko masivně,“ dodal.
Také ekologické organizace se vyjádřily proti případné „jaderné alianci“. „Jaderná energie byla a je nebezpečná, otázka nakládání s jaderným odpadem je nevyjasněná,“ uvedl zástupce organizace Bund Naturschutz Martin Geilhufe. „Bavorsko nepotřebuje partnerství s českými reaktory, které patří do šrotu,“ uvedla odbornice na energetiku bavorské pobočky ekologické skupiny Greenpeace Saskia Reibecková.
Proti Söderovu plánu se postavil také bavorský poslanec Martin Behringer, který je členem strany Svobodní voliči (FW), jež tvoří se Söderovou Křesťansko-sociální unií v Bavorsku vládu. Místo dohod, „které nikdo nepotřebuje“, je podle něj třeba zrychlit budování elektráren na obnovitelné zdroje. „Pokud se s Temelínem něco stane, a poruch tam mají dost, pak náš celý region, celý Bavorský les, zanikne,“ řekl. Söder by měl při dnešní návštěvě Prahy podle Behringera s Fialou jednat spíše o plánovaném úložišti radioaktivního odpadu. „Češi tady nehrají s odkrytými kartami,“ míní poslanec.
Předseda frakce CSU v bavorském zemském sněmu Klaus Holetschek ale kritiku odmítl, Bavorsko podle něj potřebuje bezpečnou a levnou elektřinu. Česko navíc s jadernou energií počítá, „ať už chceme, nebo ne“. Praha bere bezpečnost svých reaktorů podle Holetschka velmi vážně. A díky dobrým vztahům může Bavorsko vznášet v Praze své námitky.
Německo loni v dubnu odpojilo od sítě svoji poslední jadernou elektrárnu, a přestalo tak po více než 60 letech vyrábět energii z jádra. Odklon od jaderné energetiky zahájila někdejší kancléřka Angela Merkelová v reakci na havárii v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě v březnu 2011. Söder po odpojení poslední elektrárny hovořil o „fatální chybě“ i o tom, že by Bavorsko chtělo v provozu jaderných elektráren pokračovat na svou zodpovědnost. Loni v květnu pak po jednání zemského kabinetu, kterého se jako host účastnil i český premiér Fiala, řekl, že Bavorsko se chce více soustředit na výzkum jaderné fúze. Fiala tehdy dodal, že Česká republika má zájem o spolupráci ve všech oblastech nukleárního výzkumu.
Web stanice BR v souvislosti s debatou o jaderné energii v Bavorsku upozornil, že jihoněmecká spolková země získává nyní z obnovitelných zdrojů rekordní množství elektřiny – už přes 70 procent celkové spotřeby.
Mohlo by vás zajímat:
To je ta "výhodná spolupráce". Češi ať si u sebe postaví (za své, za velmi drahé peníze) jaderné elektrárny, se všemi riziky, my v Bavorsku budeme od nich odbírat elektřinu (za pro nás nízké ceny)
Podobně tady už bylo z Rakouska: Češi ať si vybudují spalovny odpadu u sebe a my (z Rakouska, viz Pardubice, tam o to usiluje rakouská firma) či z Německa jim tam ten dopad budeme taky vozit.
Sice nikdo nic takového nenavrhuje, ale mohl by. Mimochodem sám Vaněček to samé propagoval v opačném gardu s větrníky.
Soder má "Bavorsko" na prvním místě", já zase Čechy. A větrníky schvaluji a doporučuji (a jádro nedoporučuji) i Bavorům, i Čechům.
Ale především fotovoltaiku pro Čechy i Bavory; tu Bavoři mají taky nejraději.
A ekologové v obou zemích by měli vědět, že čistý CO2 je největší přítel zeleně (lesů, sadů, obilí, ...), Ale ty doprovodné sajrajty vznikající při spalování uhlí a ropy a jejích derivátů, ty musíme potlačovat. Plyn ten jde nejlépe vyčistit.
Jediné štěstí je že se těmi doporučeními nikdo neřídí.
Ještě tak před týdnem jste chtěl zachovat co nejvíce uhelných elektráren a najednou je uhlí fuj?
Není fůj, když se zbaví (zredukují) filtrací další škodlivé emise. Ale nelíbí se mi když řeknou: stejně to brzo zavřeme, už nic dělat nebudeme.
Rozhodně počítám s tím, že celková roční výroba z uhlí bude kvůli novým OZE klesat (kvůli novým JE se u nás ještě 20 let nic nezmění, nebudou)
Dávám odkaz na přednášku pana Hory z ČEZu, kde bylo v Mělníku provedeno za 3 mld.Kč vyčištění spalin po spalování uhlí tak, že nyní splňuje s rezervou legislativní požadavky na prach, SO2 a NOx a dokonce i na rtuť (od cca 2:00 hod.):
Nyní bude nutné dle nařízení EU vše vyhodit a za 30 mld.Kč předělat na dovozový LNG.
Jsem rád, že taky vidíte jaký je to nesmysl. Brzy to uvidí čím dál tím víc lidí.
Nebezpečné emise je možno odstraňovat a čistý CO2. který zeleň na Zemi nezbytně potřebuje nám nevadí, naopak prospívá.
Špinavé uhlí x čistý LNG a nebo obráceně ?
Ten LNG je těžen frakováním převážně v Texasu a zde místním lidem způsobuje takové zdravotní problémy, že jsou nuceni se i odstěhovat. A kupodivu je za tím sirovodík, pokud se unikající metan nespaluje a SO2, pokud je spálen :
Co je tedy ekologičtější ?
Dle studie pana Howartha je LNG z USA horší než uhlí :
scijournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/ese3.1934
Zemní plyn se taky nechá vyčistit, ještě snáze než se to stalo a emisemi z komínů uhelných elektráren. Jen musí být tlak od lidí, co mají rádi čistý vzduch a přírodu.
A nechtěli jste náhodou Vy co největší propojení sítí?
Jj. Co nejvetsi propojeni je potreba.
Kdyz v Nemecku fouka a maji el levnou - mame slabe propojeni a proto je u nas el draha.
Kdyz v Nemecku nefouka, mame el drahou, protoze v Nemecku nefouka.
A kdy teda budeme mit levnou el my ???
Nikdy ...
A postavime si jaderku proto, aby v Nemecku meli zase levnou.
Jsme to ale hlavy !
"...Web stanice BR v souvislosti s debatou o jaderné energii v Bavorsku upozornil, že jihoněmecká spolková země získává nyní z obnovitelných zdrojů rekordní množství elektřiny – už přes 70 procent celkové spotřeby..."
tak k tomuto by som rad nejake zdroje, pretoze mam dojem ze je to demagogia ..
ak si niekto zobral nejake cisla o celkovej vyrobe z nahodnych zdrojov a porovnal to cislo s celkovou spotrebou elektriny, tak bude nevie o com hovori, alebo zamerne zavadza ..
Německo dříve zbankrotuje, než Temelín vybuchne. Reálně je Temelín postavený tak, že vybuchnout nemůže. Jenže to němečtí politici nechápou.
Ne že by to jejich politici nechápali. Pro ně je naprosto neprůchozí, že bychom jim my, tj. ten povl z východu, měli svými "nebezpečnými" jaderkami pomáhat. Ostatně, stačí sí znovu přečíst vyjádření samozvané bavorské "odbornice" na energetiku. Kdyby to bylo na mě, tak vedení do Bavorska na pár let "vypnu" kvůli celkové rekonstrukci, ať si tu svou zaslepenost a nabubřelost užijí naplno. Pokud vím, tak ten zmiňovaný levný proud z německých větrníků k nám stejně jde přes Kadaň, takže žádná škoda nevznikne.
Fyzikální zákony jaderného rozpadu jsou stále platné, při chybějícím odvodu tepla z reaktoru
nastane co? To, co už známe z Fukušimy,
Ne, neznáme z Fukušimy to co nastane v Temelíně, Vaněčku. Plácáte nesmysly, jaderné energetice vůbec nerozumíte, jak jste tu mnohokrát dokázal. Ani chybějící odvod tepla neznamená "výbuch" a odvod tepla je v Temelíně zajištěný mnoha prostředky.
Vůbec nezpochybňuji, že odvod tepla z reaktoru v Temelíně je mnohonásobně kvalitně zajištěn. Ani o výbuchu jsem nemluvil, ale protavení jaderného reaktoru se všemi následky snad popírat nemůžete
S jakými "všemi následky", v jakém scénáři a s jakou pravděpodobností? Řeč byla konkrétně o výbuchu, na který jste reagoval tak jak jste reagoval.
Odbornice na energetiku bavorské pobočky ekologické skupiny Greenpeace Saskia Reibecková a poslanec zemského sněmu Toni Schuberl v podstatě šíří poplašenou zprávu a to myslím není legální.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se