Domů
Rychlé zprávy
ČRo: Hladík chce zvrátit povolení větrných elektráren v Německu u hranic s ČR

ČRo: Hladík chce zvrátit povolení větrných elektráren v Německu u hranic s ČR

Rychlé zprávy
8 komentářů
9. říjen 2024, 18:13
ČTK

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se chce pokusit zvrátit rozhodnutí německých úřadů ohledně povolení stavby čtyř větrných elektráren u české hranice na Tachovsku, v blízkosti chráněné krajinné oblasti Český les. Podle Hladíka investor rozdělil větrný park na dva projekty po dvou větrnících, a německé úřady tak po něm nepožadovaly posudek vlivu stavby na životní prostředí. V případě tří větrníků v projektu by jej vypracovat musel. Podle Hladíka Němci zneužili svůj zákon. Informoval o tom dnes Český rozhlas. Mluvčí bavorského ministerstva životního prostředí Veronika Seitzová, ale uvedla, že do schvalovacího procesu byly zapojeny přeshraniční orgány a byly prověřeny a posouzeny vlivy na německé a české straně.

Se stavbou v blízkosti české hranice nesouhlasí dotčené obce na Tachovsku, které současně uvádějí, že německé úřady je o projektu neinformovaly. „S plány začal investor už před čtyřmi lety a dodnes nám nikdo projekt ani nepředstavil. My z toho nebudeme mít vůbec nic,“ uvedla neformální mluvčí starostů dotčených obcí a starostka Obory Dana Lesak.

Seitzová rozhlasu sdělila, že ve věci byly prověřeny a posouzeny vlivy na německé a české straně, a neexistují tedy žádné škodlivé dopady na životní prostředí, které by odporovaly veřejnoprávním předpisům. „Výsledek byl sdělen českým úřadům a obcím dopisem ze dne 19. srpna 2024,“ cituje ji Český rozhlas. Také spolumajitel investorské firmy Thomas Strauß Českému rozhlasu sdělil, že česká strana dostala informace.

Větrná elektrárna Pchery (zdroj EP ENERGY).
Ilustrační foto

Větrný park se podle rozhlasu přímo dotýká CHKO Český les, kde je podle jejího vedoucího Tomáše Peckera jakákoliv výstavba omezena územními plány. „My jsme svoje připomínky poslali v roce 2020 a teprve teď, po třech a půl letech, jsme dostali odpověď, která ale naše připomínky nevypořádala,“ řekl Peckert.

Hladík uvedl, že české úřady i on sám opakovaně žádal německou stranu o parametry projektu, celou dobu ale Němci podle něj požadavky „ignorují“. Česko podle něj proto zvažuje oficiální zařazení tohoto tématu na prosincové jednání takzvané Espoo úmluvy (úmluvy o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států), jejíž součástí jsou Česko i Německo. „Chceme, aby Bavoři vzali své rozhodnutí zpět a celý proces povolení větrného parku udělali znovu,“ dodal ministr.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Karel Valenta
10. říjen 2024, 20:19

Starostka Obory Dana Lesak již přes tři roky bojuje s různými levárnami Němců-viz článek, takže ji rád podpořím alespoň slovně v jejím boji. Celý problém asi způsobuje pravidlo 10H, které platí jen v Bavorsku. Dle něho při výšce větrníku 180 m musí být nejbližší obydlené místo vzdálené 1800 m. To tam asi Němcům nevychází a proto se tlačí až na naši hranici. Taky by se nám takové pravidlo hodilo, větrníky jsou čím dál vyšší, nyní až 250 metrů a uvažuje se dokonce až o 400-metrových. Děs !

Jaroslav VACEK
9. říjen 2024, 22:09

Možná je spíš na čase se zamyslet, proč na německé straně CHKO lze stavět větrníky a na naší ne...

V ČR to vázne i na polích daleko od civilizace, natož v CHKO.

Asi by to chtělo všechny ty "pacienty", včetně Dětí země a jiných pseudo ochranářů se zbavit a ke všemu přistupovat jiným způsobem.

jan Klimeš
10. říjen 2024, 00:03

Protoze obcasna dodavka nekolika MWh nema bez dotaci takovou hodnotu, aby se to stavelo a hyzdilo krajinu.

V nasich podminkach je efektivnejsi penize investovat do jadra!

Karel Valenta
10. říjen 2024, 08:41

Vy se divíte, že v CHKO nelze stavět větrníky?

Ono je to přímo v názvu, jde o CHRÁNĚNÉ KRAJINNÉ OBLASTI.

Takže pokud tam chcete stavět taková monstra, tak jde také o určitý typ postižení.

Milan Horak
10. říjen 2024, 12:26

Vy jste pravděpodobně podobně postižen jako ty Deti země. Nechtěl by jste to nechat na těch lidech, kteří tam žijí?

Mex
10. říjen 2024, 22:25

Pokud se to nechá na těch, co tam bydlí, tak se už nikdy nepostaví nic.

Já bydlím ve městě. A nepřeju si, aby se ve městě postavil jakýkoli nový dům. Jen to zvyšuje nároky na infrastrukturu, o to větší kolony všude budou, a já z toho nebudu mít nic.

Takže žádné takové, už ani novou psí boudu.

Karel Valenta
12. říjen 2024, 19:08

Srovnáváte nesrovnatelné. Stavbu 180 m obludy v nezastavitelném území v CHKO se stavbou běžného domu v zastavěném území. I při stavbě běžného domu musíte splnit hodně podmínek a teprve až je splníte, tak stavíte.

Vítězslav Novák
11. říjen 2024, 15:20

Fracci Země a DUHAtci nejdřív prosadí všude, kde žije (údajně) nějaká ještěrka, CHKO, pokud ne rovnou rezervaci nebo bezzásahovou zónu (vhodnou jako množírnu pro kůrovce) - a pak se diví, že v nich nelze stavět monstra zvíci tří petřínských rozhleden na sobě (3/5 Eiffelovky) s vrtulemi o délce jednoho křídla větší než je ta petřínská rozhledna vysoká.

To nevymyslíš, to se musí zrodit v nezralé makovici. Jako opium...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se