Společnost GE Hitachi Nuclear Energy získala kontrakt na vyřazení JE Oyster Creek z provozu

DomůJaderné elektrárnySpolečnost GE Hitachi Nuclear Energy získala kontrakt na vyřazení JE Oyster Creek z provozu

GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ve středu (10.7.) oznámila, že obdržela smlouvu od společnosti Comprehensive Decommissioning International (CDI) na vyřazení tlakové reaktorové nádoby a vnitřních vestaveb reaktoru varného typu Jaderné elektrárny Oyster Creek nacházející se v americkém New Jersey. CDI je společným podnikem společností Holtec a SNC-Lavalin.

GEH bude pomocí nejmodernějších technologií demontovat, třídit a uskladňovat zařízení vnitřních částí a tlakové nádoby varného reaktoru, který byl trvale odstaven v září 2018.

Veškeré manipulace a demontáž budou probíhat pod vodou pomocí specializovaného systému pro demontáž komponent primárního okruhu, který byl vyvinut ve spolupráci s firmou REI Nuclear, jejíž obchodní aktiva získala GEH v prosinci 2018.

Jaderná elektrárna Oyster Creek; Zdroj: Exelon

„Těší nás, že můžeme podpořit CDI rozebráním komponent reaktoru, při kterých využijeme našich zkušeností, odborných znalostí a zaměření na bezpečnost a efektivitu,“ řekl Lance Hall, výkonný viceprezident GEH.

Převod vlastnických práv k JE Oyster Creek od firmy Exelon Generation na dceřiné společnosti Holtec International byl dokončen 1. července 2019. Tomuto kroku předcházelo kladné rozhodnutí Amerického jaderného dozoru o přenosu provozní licence k elektrárně na dceřiné společnosti Holtecu, Oyster Creek Environmental Protection jako nového vlastníka a Holtec Decommissioning International jako licencovaného provozovatele pro vyřazení z provozu.

Zkušenosti z předchozích projektů

GEH nabízí komplexní odborné znalosti v oblasti projektů vyřazování jaderných elektráren z provozu a zkušenosti, které nasbírala při demontáži japonských jaderných reaktorů a modifikacích amerických reaktorů při zvyšování výstupního výkonu elektráren, stejně jako úpravách vestavby na druhém bloku švédské jaderné elektrárny Oskarshamn, na kterou v současnosti navazuje segmentace prvního bloku této elektrárny.

Zdroj úvodní fotografie: Exelon