Domů
Jaderné elektrárny
Švédsko podpoří demonstrační malý modulární reaktor chlazený olovem
Švédský demonstrační malý modulární reaktor chlazený olovem (Zdroj: LeadCold)
Zdroj: LeadCold

Švédsko podpoří demonstrační malý modulární reaktor chlazený olovem

Švédská energetická agentura finančně podpořila projekt výstavby demonstračního reaktoru SEALER chlazeného olovem. Malý modulární reaktor s výkonem 3-10 MW by měl být ve Švédsku postaven kolem roku 2030. Do dvou let by pak měl vzniknout zmenšený prototyp, který má být v provozu po dobu 5 let.

Společnost Swedish Modular Reactors získala od Švédské energetické agentury finanční prostředky ve výši 99 milionů švédských korun (zhruba 225 milionů Kč) na projekt SEALER (Swedish Advanced Lead Reactor). Projekt má za cíl stavbu demonstračního olovem chlazeného malého modulárního jaderného reaktoru.

SEALER by měl disponovat elektrickým výkonem 3-10 MW a bez doplňování paliva by měl být schopen dodávat energii po dobu až 30 let. Po konci životnosti počítá společnost s jejich recyklací.

"Technologie bude moci po rozvoji do nákladové efektivity dodávat elektřinu v základním zatížení bez fosilních paliv. Přispěje také k usnadnění elektrifikace a přechodu na společnost bez fosilních paliv. Může zároveň produkovat vodík," uvedla Švédská energetická agentura.

Za společností Swedish Modular Reactors stojí energetické společnosti Uniper a LeadCold a Royal Institute of Technology sdružující vědce z akademické sféry. Cílem jejich spolupráce je komercializace tohoto typu reaktorů ve Švédsku během 30. let.

Prototyp do dvou let

Získané finanční prostředky budou využity na stavbu nejaderného prototypu reaktoru ve švédském Oskarhamnu. Ten má sloužit pro testování a ověřování materiálů a technologií za použití roztaveného olova při vysokých teplotách. Prototyp bude postaven v měřítku 1:56 a má být v provozu od roku 2024 po dobu pěti let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Slavomil Vinkler
21. únor 2022, 19:15

No reaktor? Testovací elektrokotel jako zkušební zařízení převodu tepla pomocí olova do dalších spotřebičů..

miro novak
21. únor 2022, 21:24

obavam sa, ze pomer zeleza k vyprodukovanej energii nebude nikdy ziadna slava, proste LCoE nepusti

Slavomil Vinkler
22. únor 2022, 06:39

O čem prosím mluvíte? článek je o zkušebním zařízení ( asi vytápěném EE) no vývoj okruhů chlazení pomocí olova. O žádný reaktor se nejedná a už vůbec ne o přeměnu (po staru výrobu) jaderné energie na EE.

maly jarda
21. únor 2022, 22:17

Reaktorům na bázi olova jednoznačně patří budoucnost co se týce efektivity a bezpečnosti, narozdíl od těch sodíkových.

A je dobře že si evropské státy konečně uvědomují že vyšinutá protijaderná hysterie je jen ekonomická sabotáž placená z USA .

Slavomil Vinkler
22. únor 2022, 06:42

Obojí má své klady i zápory. Zkouší se obojí a oba směry mají budoucnost. Co vy o tom víte? Na vás pouze zapůsobil váš chemik na základce s hořením sodíku. Lithium (např. v bateriích) hoří také dobře. A používá se?

hellokitty
22. únor 2022, 10:31

prototyp bude v meritku 1:56? takze finalny reaktor bude 56x vacsi? to uz potom ale nebude "maly" reaktor :)

Slavomil Vinkler
22. únor 2022, 10:36

Prosím vás, to co vidíte je umělecká představa. Švédi udělají pár smyček s topením EE a chlazením olovem a budou to trápit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516