Švédská státní energetická společnost Vattenfall nabírá nové zaměstnance pro své jaderné aktivity, v následujících letech jich bude potřebovat na tři stovky. Švédsko v současné době provozuje 8 jaderných bloků, které mohou být v budoucnu nahrazeny obnovitelnými zdroji, ve hře je však i výstavba až deseti nových.

Vattenfall v září zahájil novou kampaň s cílem přilákat inženýry a zájemce o jaderné technologie, kteří by rádi v budoucnu pro společnost pracovali. Podle společnosti sektor jaderné energetiky nyní v zemi vytváří na 20 tisíc pracovních pozic.

„Chceme přilákat, rozvíjet a udržet personál a současně s tím kampaň využít k vytvoření zájmu o budoucích pracovních příležitostech v odvětví, které bude v budoucnu nesmírně důležité pro dodávky elektřiny ve Švédsku. Při pohledu směrem k 40. létům, výroba elektřiny v jaderných zdrojích bude v příštích několika desetiletích vytvářet spoustu pracovních příležitostí,“ říká Dag Svensson, vedoucí oddělení HR v divizi Výroba.

V loňském roce se jaderné zdroje podílely na výrobě elektrické energie ve Švédsku zhruba 40 %, tedy srovnatelně s podílem tamních vodních elektráren.

{"country":"SE","type":"PIE","from":"2016-01-01","to":"2016-12-31","caption":"Jadern\u00e9 elektr\u00e1rny jsou ve \u0160v\u00e9dsku spole\u010dn\u011b s vodn\u00edmi elektr\u00e1rnami hlavn\u00edm zdrojem elektrick\u00e9 energie.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_electricity_shares.php","source":"shortcode","start_date":"2016-01-01","end_date":"2016-12-31"}

Vattenfall se v minulém roce rovněž rozhodl investovat do zvýšení bezpečnostních opatření svých jaderných zdrojů a umožnit tak provoz třem blokům elektrárny Forsmark a dvěma blokům elektrárny Ringhals i po roce 2020.

Budoucnost jaderné energetiky ve Švédsku

Švédsko se v minulém roce rozhodlo odstranit daně pro jaderné elektrárny, které výrazně ohrožovaly jejich výdělky. Daně podle výrobců tvořily až třetinu provozních nákladů elektráren. Podle švédských výrobců by v případě zachování daní došlo k dalšímu uzavíraní elektráren, což by v důsledku zvýšilo ceny elektřiny.

Rozhodnutí o zrušení daně a vládní dohody však otevřely cestu výstvabě až deseti nových bloků, které by v budoucnu mohly nahradit současnou flotilu. Švédsko se však může vydat i cestou obnovitelných zdrojů, přičemž 100% podílu elektrické energie z OZE by mohlo dosáhnout již v roce 2040.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Ringhals, zdroj: Vattenfall

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *