Domů
Jaderné elektrárny
Švédský Vattenfall i nadále počítá s jádrem, nabírá stovky zaměstnanců
Jaderná elektrárna Ringhals - Vattenfall. Zdroj: Vattenfalll

Švédský Vattenfall i nadále počítá s jádrem, nabírá stovky zaměstnanců

Švédská státní energetická společnost Vattenfall nabírá nové zaměstnance pro své jaderné aktivity, v následujících letech jich bude potřebovat na tři stovky. Švédsko v současné době provozuje 8 jaderných bloků, které mohou být v budoucnu nahrazeny obnovitelnými zdroji, ve hře je však i výstavba až deseti nových.

Vattenfall v září zahájil novou kampaň s cílem přilákat inženýry a zájemce o jaderné technologie, kteří by rádi v budoucnu pro společnost pracovali. Podle společnosti sektor jaderné energetiky nyní v zemi vytváří na 20 tisíc pracovních pozic.

„Chceme přilákat, rozvíjet a udržet personál a současně s tím kampaň využít k vytvoření zájmu o budoucích pracovních příležitostech v odvětví, které bude v budoucnu nesmírně důležité pro dodávky elektřiny ve Švédsku. Při pohledu směrem k 40. létům, výroba elektřiny v jaderných zdrojích bude v příštích několika desetiletích vytvářet spoustu pracovních příležitostí,“ říká Dag Svensson, vedoucí oddělení HR v divizi Výroba.

V loňském roce se jaderné zdroje podílely na výrobě elektrické energie ve Švédsku zhruba 40 %, tedy srovnatelně s podílem tamních vodních elektráren.

Vattenfall se v minulém roce rovněž rozhodl investovat do zvýšení bezpečnostních opatření svých jaderných zdrojů a umožnit tak provoz třem blokům elektrárny Forsmark a dvěma blokům elektrárny Ringhals i po roce 2020.

Budoucnost jaderné energetiky ve Švédsku

Švédsko se v minulém roce rozhodlo odstranit daně pro jaderné elektrárny, které výrazně ohrožovaly jejich výdělky. Daně podle výrobců tvořily až třetinu provozních nákladů elektráren. Podle švédských výrobců by v případě zachování daní došlo k dalšímu uzavíraní elektráren, což by v důsledku zvýšilo ceny elektřiny.

Rozhodnutí o zrušení daně a vládní dohody však otevřely cestu výstvabě až deseti nových bloků, které by v budoucnu mohly nahradit současnou flotilu. Švédsko se však může vydat i cestou obnovitelných zdrojů, přičemž 100% podílu elektrické energie z OZE by mohlo dosáhnout již v roce 2040.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Ringhals, zdroj: Vattenfall

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.