Domů
Jaderné elektrárny
Švédský Vattenfall i nadále počítá s jádrem, nabírá stovky zaměstnanců
Jaderná elektrárna Ringhals - Vattenfall. Zdroj: Vattenfalll

Švédský Vattenfall i nadále počítá s jádrem, nabírá stovky zaměstnanců

Švédská státní energetická společnost Vattenfall nabírá nové zaměstnance pro své jaderné aktivity, v následujících letech jich bude potřebovat na tři stovky. Švédsko v současné době provozuje 8 jaderných bloků, které mohou být v budoucnu nahrazeny obnovitelnými zdroji, ve hře je však i výstavba až deseti nových.

Vattenfall v září zahájil novou kampaň s cílem přilákat inženýry a zájemce o jaderné technologie, kteří by rádi v budoucnu pro společnost pracovali. Podle společnosti sektor jaderné energetiky nyní v zemi vytváří na 20 tisíc pracovních pozic.

„Chceme přilákat, rozvíjet a udržet personál a současně s tím kampaň využít k vytvoření zájmu o budoucích pracovních příležitostech v odvětví, které bude v budoucnu nesmírně důležité pro dodávky elektřiny ve Švédsku. Při pohledu směrem k 40. létům, výroba elektřiny v jaderných zdrojích bude v příštích několika desetiletích vytvářet spoustu pracovních příležitostí,“ říká Dag Svensson, vedoucí oddělení HR v divizi Výroba.

V loňském roce se jaderné zdroje podílely na výrobě elektrické energie ve Švédsku zhruba 40 %, tedy srovnatelně s podílem tamních vodních elektráren.

Vattenfall se v minulém roce rovněž rozhodl investovat do zvýšení bezpečnostních opatření svých jaderných zdrojů a umožnit tak provoz třem blokům elektrárny Forsmark a dvěma blokům elektrárny Ringhals i po roce 2020.

Budoucnost jaderné energetiky ve Švédsku

Švédsko se v minulém roce rozhodlo odstranit daně pro jaderné elektrárny, které výrazně ohrožovaly jejich výdělky. Daně podle výrobců tvořily až třetinu provozních nákladů elektráren. Podle švédských výrobců by v případě zachování daní došlo k dalšímu uzavíraní elektráren, což by v důsledku zvýšilo ceny elektřiny.

Rozhodnutí o zrušení daně a vládní dohody však otevřely cestu výstvabě až deseti nových bloků, které by v budoucnu mohly nahradit současnou flotilu. Švédsko se však může vydat i cestou obnovitelných zdrojů, přičemž 100% podílu elektrické energie z OZE by mohlo dosáhnout již v roce 2040.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Ringhals, zdroj: Vattenfall

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Uhelné elektrárny by měly být nahrazeny malými jadernými reaktory, říká Petr Závodský z ČEZ
13. květen 2022, 08:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se