Domů
Elektřina
Švýcarsko riskuje hlasováním o uzavření JE svou energetickou nezávislost
Zdroj: Greenpeace
Zdroj: Greenpeace

Švýcarsko riskuje hlasováním o uzavření JE svou energetickou nezávislost

Švýcarsko riskuje, že se stane energeticky závislé na dovozu elektřiny poté, co by jeho občané v referendu odhlasovali uspíšení odchodu od jaderné energetiky. Švýcaři budou o uzavření jaderných elektráren hlasovat již tuto neděli a podle průzkumů má tento protijaderný návrh mírný náskok.

Země tak může čelit ztrátě jedné třetiny domácí produkce elektrické energie a změnit své postavení na dovozce elektřiny v případě, že občané v referendu rozhodnou o odstavení pěti jaderných elektráren již v průběhu příštího roku.

Zatímco svou geografickou pozicí je Švýcarsko situováno pro dovoz elektřiny výhodně, a může tak bez problému dovážet elektrickou energii od svých sousedů, jeho přístup k jednotnému evropskému trhu s elektřinou je omezen kvůli odhlasovaným imigračním kvótám pro občany EU z roku 2014. Po celou dobu brzdí tato imigrační politika veškerá jednání s EU a přímý přístup Švýcarska na evropský energetický trh zůstává mimo hru, což může mít vliv na bezpečnost energetických dodávek.

Jaderná elektrárna Beznau; Zdroj: ENSI
Jaderná elektrárna Beznau. Zdroj: ENSI

„Měli bychom v budoucnu pokrýt snížení energetické výroby dovozem elektřiny,“ říká Nathalie Hardyn, zástupkyně ředitele Ženevské hospodářské komory, která je proti volební iniciativě. „V tuto chvíli nemáme dostatečnou elektrickou síť na to, abychom mohli rychle a zároveň dlouhodobě zvýšit dovoz elektřiny.“

Světově nejstarší

Zatímco Německo v reakci na havárii japonské elektrárny Fukušima z roku 2011 začalo odstavovat některé své jaderné elektrárny již několik měsíců po incidentu, Švýcarsko se rozhodlo vyřadit své jaderné elektrárny až po dosažení jejich projektové životnosti. To v některých případech znamená ještě zhruba 30 let. Například ale blok Beznau 1 je provozován již od roku 1969, a je tak nejstarším fungujícím reaktorem na světě.

Švýcarská JE Liebstadt; Zdroj: ENSI
Nejnovější švýcarská JE Liebstadt byla spuštěna v roce 1984. Zdroj: ENSI

Především dlouhá doba do vyřazení některých jaderných elektráren nahání švýcarské Straně zelených strach, proto vytvořila iniciativu pro odstavení třech reaktorů již příští rok a zbývajících dvou v letech 2026 a 2029. Podporovatelé návrhu uvádí, že země může výrobu z jaderných elektráren snadno nahradit přechodem k obnovitelným zdrojům, neboť již nyní tvoří 60 % výroby elektřiny vodní elektrárny. Jaderné elektrárny se na elektrické výrobě v minulém roce podílely ze 34 %.

Těsný závod

„Při plánování vyřazování elektráren bude mít spolu s ostatními finančními projekty švýcarský parlament horkou půdu pod nohama,“ tvrdí Philippe de Rougemont, člen výboru pro švýcarský odchod od jádra. „Jaderný sektor jako druh průmyslu končí. Dříve to byla budoucnost, dnes je již minulostí.“

Popularita protijaderné iniciativy je velice těsná. Podle průzkumů provedených společností gfs.bern pro zpravodajskou stanici SRG je pro 48 % voličů a proti 46 %. Pouze 4 týdny před tímto hlasováním bylo zastoupení podpůrců návrhu 57 % proti 36 % občanů, kteří s uspíšením odchodu od jádra nesouhlasili.

Poslední průzkum přišel před úterním zemětřesením, které zasáhlo severní pobřeží Japonska spolu s oblastí kolem JE Fukušima. Právě zemětřesení způsobilo před pěti lety na odstavené Fukušimě ztrátu chlazení použitého paliva a jeho následné tavení.

Jaderná elektrárna Gösgen; Zdroj: ENSI
Jaderná elektrárna Gösgen. Zdroj: ENSI

Dřívější odchod od jádra si vyžádá navýšení investic pro navýšení objemu dovozu elektřiny stejně tak jako na posílení vedení z vodních elektráren do oblastí, které jsou momentálně zásobovány elektřinou z jaderných elektráren, tvrdí energetické společnosti BKW AG a Axpo Holding AG. Výsledkem budou vyšší účty pro spotřebitele.

„Rizika nestabilní sítě a v krajním případě možnost blackoutu se může dramaticky zvýšit,“ říká Tobias Kistner, mluvčí společnosti Axpo. Pro zlepšení a investice do infrastruktury je potřeba více času.

Dřívější opuštění jaderné energetiky může vyjít společnost Axpo, která reaktory provozuje, na přibližně 4,1 miliardy franků (zhruba 103 miliard Kč) z ušlých zisků a nákladů na vyřazení. Stejně jako AXPO, tak i BKW uvádí, že bude žádat po státu finanční kompenzace.

Švýcarský export elektřiny byl v minulém roce 1 TWh, což je dostatek pro pokrytí spotřeby 200 tisíc evropských domácností. V případě přijetí návrhu bude země podle analytické společnosti Markedskraft ASA potřebovat od roku 2018 pokrýt dodávku přibližně 5 TWh a 20 TWh od začátku roku 2029.

Muehleberg patří mezi starší švýcarské jaderné elektrárny; Zdroj: WENRA
Muehleberg patří mezi starší švýcarské jaderné elektrárny. Zdroj: WENRA

Potřebu Švýcarska na pokrytí elektrické spotřeby může pomoci uspokojit Francie, která je velkým evropským vývozcem. Nesmí se však výrazně prodloužit současná situace provozu jaderných elektráren při sníženém výkonu. Navíc kvůli dalšímu odstavování německého jádra možná nebude schopna pouze Francie uspokojit potřeby obou zemí.

„Urychlený odchod vede k většímu dovozu elektřiny a omezuje přeměnu energetického systému zásobování Švýcarska namísto jeho rozvoje,“ řekl Gilles Seuret, mluvčí BKW.

ReaktorInstalovaný výkonStartŽivotnostVyřazeníUrychlené vyřazení
Beznau 1365 MW196960 let20292017
Beznau 2365 MW197160 let20312017
Muehleberg373 MW197247 let20192017
Goesgen1,010 MW197960 let20392024
Leibstadt1,220 MW198460 let20442029

Zdroj dat: Bloomberg

Zdroj úvodní fotografie: Greenpeace

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
23. listopad 2016, 20:01

Jaderný exit (Nuxit) je ve Švýcarsku nezpochybnitelný. Přesto nemyslím že ho Švýcaři urychlí i když by to zvládli mnohem snadněji než Němci. Nakonec bude nějaký kompromis, ty 3 staré zavřou hned a ty dvě nové mohou ještě odložit. Švýcaři počítají, jsou šetrní a do masivních instalací FVE a VtE se ještě nedali, čekají na další pokles cen (to je též jisté).

C
24. listopad 2016, 00:16

Nehledě na to že ještě mají kde hledat, například vodní zdroje ještě nejsou využity na maximum. A asi jen tak nebudou, už je to pak totiž o tom jestli stavět hydroelektrárny, mnohem zajímavější konstrukce, než u nás. Bavíme se o nějakých 3.3GW, což by nemusel být problém.

Co se týče energetické nezávislosti, tak to je nadnesené v momentě kdy stát je závislý na dovozu paliv pro silniční přepravu, nejspíše i paliva pro JE a podle všeho i pro vytápění.

Neznám sice podmínky ve Švýcarsku, ale bylo by zajímavě vědět kolik procent topení je zajištěno přímo elektřinou, kolik plynem a kolik tepelnými čerpadly. Mysím že tady by nějaké zajímavé rezervy mohly být

Jan Veselý
23. listopad 2016, 22:44

Nevím, připadá mi to plné pochybných tvrzení. Díval jsem se na interaktivní mapu ENTSO-E a Švýcarsko mi připadá dostatečně prodrátované s Francií, Německem a Itálií, aby případné importy zvládli. Naopak Francie a Německo dnes využívají švýcarskou síť na export do Itálie. Ze stejného důvodu mi připadá pochybná i argumentace, že budou v Švýcarsku oblasti, které půjdou bez JE špatně zásobovat. Co dělali doteď když měli odstávky a poruchy?

A co jim způsobí nárůst spotřeby elektřiny o 25% mezi lety 2018-2029?

Souhlasím s tím, že odstavit je všechny najednou by byla zbytečná šoková terapie, ale mají nejvyšší čas připravovat se na dobu bezjadernou. Začal bych s tlakem na snižování zbytečné spotřeby, nenapadá mě rozumný důvod, proč by muselo mít Švýcarsko o 25% vyšší spotřebu per capita než Německo a o 15% vyšší než přímotopová Francie.

A na závěr, narazil jsem na článek o tom, že prý chtěl Alpiq prodat své dvě JE (Gösgen, Leibstadt) za 1 švýcarský frank EdF a EdF odmítlo. Asi už dnes mají zápornou hodnotu.

Konq
24. listopad 2016, 10:25

Koukám, že poslední dobou se v Evropě státy trumfují, kdo zavře více elektráren. A vždy s ubezpečením, že kdyby bylo nejhůř, tak to spraví import elektřiny z ciziny. Tak jen doufám, že nakonec zbyde někdo, od koho bude možnost nakupovat, když zrovna nebude foukat vítr a svítit slunce.

Milan Vaněček
24. listopad 2016, 11:10

Sousední Německo má velký přebytek el. energie a dobré spojení se Švýcarskem a podobně jako Francie užívá kapacit jeho přečerpávacích elektráren. Švýcaři se bát nedostatku nemusí. Jenom, jak je znám, jsou velmi angažovaní v ochraně přírody ale současně jsou dobří hospodáři, chtějí minimalizovat finanční náklady s energetickým přechodem. Že Energiewende nastane to snad nikdo ve Švýcarsku nezpochybňuje.

Petr Závodský
27. listopad 2016, 14:19
Milan Vaněček
27. listopad 2016, 15:19

Jsem Rád že mi má předpověď vyšla, Švýcary znám, teď aby mi vyšli ty mé předpovědi o možnostech fotovoltaiky na střechách v ČR. Ale tady jsem si méně jistý, vývoj v ČR není tak předvídatelný jako ve Švýcarsku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se