Domů
Komoditní trhy
Vyhlídky lepší dostupnosti jaderných elektráren během zimy stlačily cenu elektřiny na francouzském trhu
Jaderná elektrárna Bugey ve Francii
Zdroj: EDF

Vyhlídky lepší dostupnosti jaderných elektráren během zimy stlačily cenu elektřiny na francouzském trhu

Dostupnost jaderných elektráren je pro Francii jedním z klíčových hybatelů cen na tamním trhu, které kvůli intenzivnímu využívání elektřiny pro vytápění dosahují pro následující zimu stále výrazně vyšších hodnot ve srovnání například se sousedním Německem. Poté, co tamní energetická společnost EDF na začátku tohoto týdne zkrátila očekávaný plán údržby několika reaktorů, trh rychle reagoval na tuto pozitivní zprávu poklesem o zhruba 10 %.

Přestože vyšší využívání elektřiny pro vytápění pomohlo Francii v posledních desetiletích více dekarbonizovat její energetický sektor oproti jiným evropským zemím, tato skutečnost mívá i svou stinnou stránku. Francouzská elektrizační soustava, resp. výkon potřebný na udržení rovnováhy během zimy, je kvůli vysokému počtu přímotopů silně závislá na počasí a případné omezení výrobních kapacit může vést ke strmému růstu cen na tamním trhu.

Tato vazba nicméně funguje obousměrně, tedy v případě očekávání nižší spotřeby či vyšší dostupnosti tamních zdrojů, především jaderných elektráren, které tvoří páteř francouzského výrobního mixu, tamní trh může reagovat silným poklesem, a to i měsíce dopředu. Forwardové trhy totiž často reagují na plán údržby tamních jaderných elektráren, který jejich provozovatel, společnost EDF, pravidelně aktualizuje.

Na začátku tohoto týdne EDF zkrátila očekávanou délku odstávek u několika výrobních bloků, přičemž čtyři ze šesti bloků, kterých se zkrácení týkalo, by měly naběhnout již v průběhu zimy. EDF podle serveru Montel zkrácení odůvodnila standardizací prací, které musí být provedeny během výměny komponent na bezpečnostních systémech.

"Hlavní hnací silou je výrazné zkrácení doby trvání odstávek," sdělil serveru Montel jeden z oslovených obchodníků s tím, že více dostupného výkonu vede ke snížení rizikové přirážky u cen elektřiny na francouzském trhu pro zimní měsíce.

Francouzské futures base load kontrakty tak v pondělí díky pozitivnějším vyhlídkám ztrácely zhruba 10 % oproti cenám z konce předešlého týdne. V případě base kotraktu s dodávkou během letošního posledního čtvrtletí cena v pondělí klesla na přibližně 197 EUR/MWh, zatímco předchozí obchodní den činila 215 EUR/MWh. Podobně ztrácela i cena pro první čtvrtletí roku 2024, která klesla z pátečních 330 EUR/MWh na 296 EUR/MWh. Ve srovnání se sousedním Německem, kde se dodávka během obou čtvrtletí obchodovala v pondělí okolo 127, resp. 150 EUR/MWh, se však stále jednalo o značně vyšší hodnoty.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Milan Vaněček
25. květen 2023, 08:36

Cenu "stlačily", ale pořád je o dost vyšší než cena baseloadu na stejné zimní období v Německu i v ČR. Je vidět, že krize francouzské jaderné energetiky nekončí, je dlouhodobá a bude ovlivňovat (negativně) ceny elektřiny v EU i v zimě 2023/24.

Doufám, že se ČR z toho poučí.....

energetik
25. květen 2023, 08:46

To jsou stejně jen vyhlídky, garance žádné. Zas to budou zachraňovat OZE a Německo.

Michal K.
25. květen 2023, 08:54

kdezto take OZE v nemecku sekaju kvanta lacnej elektriny. A preto ju nemci maju za hubicku ...

Emil
25. květen 2023, 09:08

Taky doufám, že se ČR z toho poučí a bude chtít mít koncové ceny elektřiny pro spotřebitele spíš jako Francie než jako Německo, kde jsou cca o 50 % vyšší než ve Francii. Navzdory tomu že jednu složku této ceny mají Němci nižší, což ale spotřebitele příliš nezajímá, toho zajímá konečná cena na faktuře.

Milan Vaněček
25. květen 2023, 10:21

Jo, ta konečná cena na faktuře je opravdu v ČR nejvyšší, přepočítáno na kupní sílu (platy) v ČR. Zato Francouzi (stát) nutí část produkce EdF prodávat hluboko pod tržní cenou, jinak by se jim místní obyvatelé vzbouřili....

Paradox je v tom, že poruchová část francouzských JE tlačí tržní ceny baseload elektřiny v EU (pro ostatní členy EU) jednoznačně nahoru...

Emil
25. květen 2023, 10:57

Takže tu máme další pokus bagatelizovat drahou německou elektřinu jejich vysokou kupní silou.

Žádné francouské JE tržní ceny baseloadu nahoru netlačí, Francie je letos po Švédsku druhý největší exportér elektřiny v EU, tržní ceny nahoru tlačí státy které nejsou schopné svoji poptávku pokrýt a musí nakupovat elektřinu v zahraničí, jako např. Itálie, Rakousko nebo Maďarsko.

hlpb
25. květen 2023, 11:20

Francouzská jaderná energetika je v obrovské krizi, EDF má obří dluh 65 miliard €. A sledujeme v důsledku obrovského růstu výroby FVE ve Španělsku, Nizozemí, Německu, A dalších zemí, každodenní omezování výroby francouzských JE. Tento trend bude rychle narůstat. V celé EU neskutečně rostou instalace nových FVE.

Za 1 Q 2023 bylo například nainstalováno v Itálii 1 GW nových FVE (v 1Q 2022 to bylo jen 250 MW). Malé Dánsko za 1Q 2023 nainstalovalo 250 MW, Německo od ledna do dubna přidalo rekordních 4 GW stejně jako Španělsko.

Emil
26. květen 2023, 13:40

1) Ten tzv. "obří dluh" je způsobený právě tím, že si francouzská vláda dělá z EDF dojnou krávu, kdyby ji nenutila prodávat elektřinu pod cenou, nebyl by ani dluh. To francouzská vláda ještě zhoršila v loňském roce, kdy EDF donutila prodat pod cenou další elektřinu navíc, kterou ani neměla a musela ji nakupovat za tržní ceny, aby ji pak prodávala hluboko pod nimi.

2) V poměru k EBITDA nemá třeba E.ON dluh o moc menší (5,2 - vs. 4,7).

3) Omezování výroby francouzských JE těžko bude "v důsledku obrovského růstu výroby FVE ve Španělsku, Nizozemí, Německu", když je Francie v tomto i minulém měsíci největší exportér elektřiny v Evropě a Německo naopak jeden z největších importérů. Na Itálii samozřejmě nemá, ta je v dovozu elektřiny nepřekonatelná, navzdory těm "neskutečným" instalacím.

Jan Veselý
25. květen 2023, 10:31

Takže nalít do energetiky transparentními i pokoutními postupy moře erárních peněz a udělat uměle cenu elektřiny tak nízkou, že spotřebitelé získají mylnou představu o ceně elektřiny a budou jí plýtvat a budou dělat obří špičky spotřeby (přímotopy, klimatizace), se kterými ony jaderné elektrárny nebudou schopny nic dělat.

Emil
25. květen 2023, 10:44

Moře erárních peněz se do energetiky lije spíš v Německu než ve Francii, to jste si nějak spletl. Ve Francii se naopak uměle snižuje cena elektřiny tím, že jsou jaderné elektrárny nuceny prodávat podstatnou část elektřiny hluboko pod tržní cenou. Kdybyste si o tom chtěl něco nastudovat, hledejte "ARENH".

Jan Veselý
25. květen 2023, 21:52

Německo a lži o něm sem netahejte.

Jinak ovšem dík, že potvrzujete mě tvrzení o umělé nízkých cenách pro spotřebitele ve Francii.

Emil
25. květen 2023, 22:44

1) Račte si povšimnout, že Německo do tohoto vlákna zatáhl Vaněček, na kterého jsem reagoval, takže se s touto stížností obraťte na něj a ne na mě.

2) Jaké "lži" konkrétně máte na mysli? Chcete snad popírat, že Německo lije do energetiky "moře erárních peněz"? Viz např. desítky miliard Eur ročně, které míří na účet EEG, ze kterého se vyplácejí provozní dotace obnovitelným zdrojům, a které se již plně platí ze státního rozpočtu, a tedy z "erárních peněz", nebo další miliardy na odškodnění za předčasné uzavření jaderných nebo uhelných elektráren, nebo nově připravované dotování elektřiny průmyslu opět ze státního rozpočtu atd. Jestli Francie lije moře erárních peněz, tak Německo minimálně oceán.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se