Domů
Jaderné elektrárny
Temelín a Dukovany vyrobily loni 30,05 TWh, méně než předloni
JE Temelín

Temelín a Dukovany vyrobily loni 30,05 TWh, méně než předloni

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily loni 30,05 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Pokryly tak přes třetinu výroby v Česku. V roce 2019 vyrobily obě elektrárny 30,2 TWh, proti loňsku o půl procenta víc. Temelín loni vyrobil 15,75 TWh, Dukovany 14,30 TWh elektřiny. ČTK to dnes sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Jde o čtvrtou nejvyšší výrobu v jaderných elektrárnách od roku 2002, kdy ČEZ spustil druhý temelínský blok. „Pokud bychom toto množství elektřiny chtěli vyrobit z uhlí, museli bychom vypustit přes 22 milionů tun oxidu uhličitého. Ve výrobě ale stále vidím rezervy,“ uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Meziročně byla výroba o půl procenta nižší. Podle Svitáka to odpovídá necelým dvěma dnům provozu elektráren. V obou byly loni delší odstávky. Provoz ovlivnila i koronavirová opatření.

Ilustrační foto

Temelín vyrobil loni 15,75 TWh, což je třetí nejvyšší hodnota v historii elektrárny, meziročně ale o 0,01 TWh menší. Dukovany loni vyrobily 14,30 TWh, zatímco v roce 2019 to bylo 14,48 TWh. V Dukovanech nižší výrobu ovlivnily delší odstávky.

Jihočeská elektrárna má na druhém bloku nové separátory, zařízení, která páru zbavují vlhkosti a přihřívají ji. Díky nim zvedla výkon druhého bloku o čtyři megawatty elektrické (MWe). Kvůli covidu Temelín výrobu neomezil. „Naopak i odstávky jsme stihli v plánovaných termínech, takže plán výroby jsme splnili ještě před koncem prosince,“ řekl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Obě elektrárny dohromady pokrývají asi dvě pětiny spotřeby elektřiny v ČR. Temelín se 1300 zaměstnanci je největším výrobcem elektřiny v zemi. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Dukovany se jako první jaderná elektrárna v ČR začaly stavět v roce 1978. Čtyři bloky zprovoznila v letech 1985 až 1987. ČEZ je největší česká energetická firma, stát v ní prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Znetolic
17. leden 2021, 21:56

A za jakou cenu prodává ČEZ elektřinu z JETE?Burzovní?

pr
4. leden 2021, 12:34

opět mám dotaz zdali by někdo vysvětlil smysl výroku " ..... zařízení, která páru zbavují vlhkosti ...."

Jaká pára je myšlena? Vodní? Pokud ne, proč se tedy do par ta voda zbytečně vypařuje, když se jí potom je zapotřebí zbavit? Není to zbytečně vynaložená energie?

Nebo to je zase slang uklizeček vrátnice jaderné elektrárny, který nemá s fyzikou nic společného?

Jaroslav Studnička
4. leden 2021, 12:52

Jedná se o mokrou páru po expanzi syté páry ve VT dílu turbíny.

Separátory a přihřívače se standardně používají pro úpravu této páry před vstupem do NT dílu turbíny.

Emil
4. leden 2021, 13:16

... a skutečně je myšlena pára vodní :-)

pr
4. leden 2021, 13:39

Díky pane Studničko, Vámi zmíněné umístění separátoru je celkem podstatná informace. (pro mne ;-) )

Člověk někdy uvažuje na koho cílí takovéto články.

PetrV
4. leden 2021, 17:27

Na neználky vašeho typu nemíří. Studujte chlapče.

Jinak základní cena ee pěkně povyskočila a k tomu dardy na přenosovou síť. Zelení komunisté v EU Evropě pěkně zavařili.

A to je zima na začátku.

OZE ať si strčí do zadního otvoru.

Bizon
5. leden 2021, 17:37

Zrovna tady má PR pravdu že termín nebyl dobře použitý. Vlhkost je podíl vodní páry ve vzduchu, separátory separují kapičky kapalné vody, chemicky se takové suspenzi kapaliny v plynu říká mlha.

Koukám že energetici mají k parametru suchosti páry její doplněk označovaný buď jako mokrost nebo někdy i jako vlhkost páry, ale termín vlhkost v tomto případě není použit správně, je to jen jejich hantýrka.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se