Turecko bude spolupracovat s Rolls-Royce na vývoji malého modulárního reaktoru

DomůJaderné elektrárnyTurecko bude spolupracovat s Rolls-Royce na vývoji malého modulárního reaktoru

Tureckým státem vlastněná EUAS International ICC podepsala memorandum o porozumění s britským Rolls-Royce. Turecká společnost chce vyhodnotit technickou, ekonomickou a právní použitelnost malých modulárních reaktorů (SMR – Small Modular Reactor). Kromě toho zváží možnost společné výroby takových reaktorů.

Memorandum o porozumění se zavazuje provést studii, která se zaměří na technické, licenční, obchodní, investiční a potenciální stavební procesy a tržní potenciál nasazení SMR v Turecku i ve světě. V průběhu následujících dvou let bude podle dohody probíhat v tomto směru postupná spolupráce.

Rolls-Royce a jeho partneři konsorcia navrhli britský SMR, který podle nich bude schopen fungovat 60 let a poskytovat instalovaný elektrický výkon mezi 400 až 450 MWe. Britský SMR je plně modularizován, aby byla umožněna přeprava výrobního bloku po silnici, železnici nebo po moři.

Společnost tvrdí, že tento koncept minimalizuje potřebný čas a úsilí k výstavbě. Cílové náklady na každý výrobní blok se mají pohybovat kolem 1,8 miliard liber (53,5 miliard korun). S další výstavbou by se náklady měly nadále snižovat.

Konsorcium zahrnuje Assystem, Atkins, BAM Nuttall, Laing O’Rourke, National Nuclear Laboratory, Rolls-Royce, Jacobs, Welding Institute a Nuclear AMRC.

„Náš výrobní blok je cenově dostupný, rychle nasaditelný a je atraktivní investicí. Bude stimulovat desítky tisíc pracovních míst v regionech a vnáší prosperitu a kvalitu života na další desetiletí. Turecké domácí a regionální příležitosti v oblasti jaderné energetiky jsou neuvěřitelně vzrušující. Těšíme se na prozkoumání toho, jak naše výrobní bloky našeho konsorcia podpoří jejich energetické, hospodářské a průmyslové ambice,“ řekl David Orr, ředitel konsorcia Rolls-Royce.

„Naší vizí je diverzifikace zdrojů elektrické energie pomocí jaderné energetiky. Naším cílem je rozvíjet udržitelný jaderný průmysl, který přispívá k hospodářskému růstu a sociálnímu bohatství země. Turecko již vyvíjí jaderné reaktory velkých výkonů se svými mezinárodními partnery. Cenová konkurenceschopnost je pro nás důležitým ukazatelem. Realizovatelnost malých modulárních reaktorů je otázkou výzkumu a vývoje, kterou neustále sledujeme,“ uvedl Yahya Yilmaz Bayraktarli, ředitel EUAS International ICC.