Domů
Jaderné elektrárny
Turecko pokračuje v jednáních o nových jaderných elektrárnách
Staveniště turecké JE Akkuyu. Zdroj: Akkuyu
Zdroj: Akkuyu

Turecko pokračuje v jednáních o nových jaderných elektrárnách

Turecko se v posledních letech intenzivně věnuje rozvoji jaderné energetiky. Ministr energetiky Alparslan Bayraktar oznámil, že země plánuje do konce tohoto roku zahájit provoz prvního bloku elektrárny Akkuyu. Současně probíhají jednání s Ruskem, Čínou a Jižní Koreou o výstavbě dalších dvou jaderných elektráren.

Navzdory komplikacím vyplývajícím z mezinárodních sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho vojenské agresi vůči Ukrajině, Turecko očekává, že JE Akkuyu začne vyrábět elektřinu již v průběhu roku 2024. Plán dokončení všech čtyř bloků stále předpokládá rok 2028. Jaderná elektrárna Akkuyu by měla pokrývat 10 % turecké spotřeby elektřiny a přispět k dosažení vládního cíle mít do roku 2050 instalovaný výkon 20 GWe v jaderných zdrojích.

Turecké mezinárodní jaderné námluvy

Jaderná elektrárna Akkuyu s plánovaným instalovaným výkonem 4800 MWe se nachází v jižní provincii Mersin. Jako první turecká jaderná elektrárna otevírá novou kapitolu v národní energetice. Ruská společnost Rosatom zde staví čtyři reaktory VVER-1200 podle modelu BOO (build-own-operate, postavit-vlastnit-provozovat).

Stavba prvního bloku byla zahájena v roce 2018. Kromě plánů na druhou jadernou elektrárnu v Sinopu existují také plány na třetí elektrárnu v regionu Thrákie, v severozápadní části země.

Kopule kontejnmentu turecké JE Akkuyu 1

Alparslan Bayraktar zdůrazňuje, že jednání o projektu v Thrákii s Čínou jsou nyní ve velmi pokročilé fázi, což naznačuje vysokou míru angažovanosti a závazku k rozvoji jaderné energetiky. Rusko, reprezentované generálním ředitelem Rosatomu Alexejem Lichačovem, nevyloučilo svou účast na projektu výstavby třetí turecké jaderné elektrárny v Thrákii, stejně jako na výstavbě JE Sinop.

„Je možné, že se o výstavbu bude ucházet několik možných dodavatelů. Konkurence se ale nebojíme,“ uvedl pro agenturu Tass minulý měsíc, Lichačov. Sdělil také, že v případě Sinopu jedná Rosatom s Tureckem o technických návrzích a "ekonomických parametrech projektu".

Budoucí směřování země

V rámci snahy o diverzifikaci energetických zdrojů Turecko také rozvíjí plány na výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR), které by do roku 2050 měly přidat instalovaný výkon ve výši 5 GWe. Tato iniciativa by znamenala stavbu minimálně 16 jednotek SMR.

Bloková dozorna JE Akkuyu 1. Zdroj: Akkuyu

Turecko tímto demonstruje svůj závazek k modernizaci národní energetiky prostřednictvím plánů na výstavbu a provoz nových jaderných elektráren. S podporou zahraničních partnerů a využitím nových technologií, jako jsou SMR, usiluje země o dosažení svých energetických cílů. Pro úspěšnou realizaci těchto ambiciózních projektů budou klíčové nejen technologické inovace, ale i schopnost úspěšně řešit politické a ekonomické výzvy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
minduton
12. březen 2024, 08:45

Předpokládal bych, že tato "polomechanická" ovládací tabla už jsou dávno minulostí.

Richard Vacek
12. březen 2024, 08:50

Jak je možné, že Turecko si vybírá nejlepšího dodavatele ze všech možností, zatímco my jsme odkázáni jenom na ty ideologicky správné?

Emil
12. březen 2024, 09:02

Je to možné asi proto, že každá země posuzuje toho "nejlepšího dodavatele" podle úplně jiných kritérií, takže co je pro jednu zemi dodavatel nejlepší, pro druhou může být naopak nejhorší.

Michal K.
12. březen 2024, 12:00

pretoze Turci nie su nikoho vazal a mozu sa slobodne rozhodnut

Bob
12. březen 2024, 12:04

Možná proto, že Rusko nás označilo za svého největšího nepřítele hned na druhé příčce po USA?

Bob
12. březen 2024, 12:06

Možná proto, že Rusko nás označilo za svého druhého největšího nepřítele hned po USA?

De Carbon
12. březen 2024, 09:36

Turecko zrejme chce jit jadernou cestu aby si mohli vyrobit vlastni jaderne zbrane. Turecko ma idealni predpoklady pro levne FVE. Jejich zajem o JE je podezrely. Jaderne zbrane by pro diktatora erdogana byly korunovace jeho vladnuti. Stejne jako putin touzi po zaznamu v historii. Tyto stary zakomplexovani dedkove by v politice nemeli vubec byt.

Zdeves Pavel
12. březen 2024, 09:52

Tak mi v ČR za ideologii správného dodavatele radši zaplatíme dvojnásobnou cenu. A tak to má být soudruzi. Proč bychom dělali to co umíme sami, když se za draho budeme koukat jestli nám to někdo dodá. Např palivo je prakticky schodné s tím co máme v ETE a to kompletně umíme opočítat a provozovat.

Michal K.
12. březen 2024, 12:02

od roku 2028 ma Akkuyu dodavat 10% spotreby elektriny a to nizkoemisnej. Klobuk dole, Turci

Luke G
12. březen 2024, 12:13

Jak vysvětlí místní OZE fanatici, že další stát dělá "hloupé" rozhodnutí a staví JE. Vždyť mají o tolik lepší podmínky pro OZE než my a k tomu hromadu regulovateného výkonu v plynu a vodě. Přesto staví "zastaralé, drahé a nebezpečné" velké JE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se