Úložiště jaderného odpadu za 510 mld. Kč má vyrůst pouhé 2 km od německých hranic
Švýcarsko na počátku tohoto týdne vybralo preferovanou lokalitu pro výstavbu úložiště jaderného odpadu. Náklady na výstavbu úložiště, které má sloužit pro veškerý radioaktivní odpad s původem ve Švýcarsku, jsou odhadovány na 20 mld. švýcarských franků (cca 510 mld. Kč).
Po více než 14 letech švýcarské sdružení NAGRA (pozn. Národní sdružení pro ukládání radioaktivních odpadů) rozhodlo o nejvhodnější lokalitě pro umístění úložiště jaderného odpadu. Za lokalitu s nejlepšími geologickými podmínkami byl vybrán severní Lägern - přesná lokalita je ovšem pouhé dva kilometry od hranic s Německem.
Lokalita byla vybrána čistě na základě geologických průzkumů. Podle organizace NAGRA, která byla zřízena provozovateli jaderných elektráren a vládou, jsou zde ideální geologické podmínky. Speciální druh jílu (tzv. opalinus clay), který se v oblasti vyskytuje, má zaručit maximální geologickou ochranu, celkovou stabilitu hornin a dostatečnou flexibilitu pro podzemní úložiště ve srovnání s jinými zvažovanými lokalitami.
"Geologie rozhodla. Je to nejlepší místo s nejlepší bezpečností. Jádrem hlubinného úložiště je tato šedá a nenápadná hornina. Zde se prakticky zastavil čas," řekl Matthias Braun, ředitel společnosti NAGRA, který tak poukázal na mimořádnou geologickou stabilitu lokality.
Úložiště má sloužit mimo jiné k uložení radioaktivního odpadu ze čtyř švýcarských jaderných elektráren, a to na dobu nejméně 200 000 let.
Samotné dokončení úložiště ovšem zatím není na pořadu dne. Půjde-li vše podle harmonogramu, do provozu má být uvedeno až v roce 2050. Licenci pro zřízení úložiště má NAGRA získat v roce 2024 a souhlas vlády a parlamentu do roku 2029.
Samotná výstavba je naplánovaná od roku 2034. Do té doby také může být rozhodnutí zvráceno v místním referendu.
Lokalitu nekritizují švýcarští zelení, ani Německo
Výběr lokality dosud nebyl kritizován, a to jak ze strany Německa, tak ani ze strany místních Zelených. Člen tamní vlády uvedl, že kritiku provozu jaderných elektráren je nutné odlišit od kritiky úložiště odpadu - ten už totiž byl v důsledku výroby elektřiny vyprodukován.
"Máme zodpovědnost za to, aby tento odpad byl uložen s využitím našich nejlepších znalostí a při nejvyšší bezpečnosti. To znamená, že nemůžete být proti jeho ukládání," uvedl Martin Neukom, člen vlády kantonu v Curychu a člen strany Zelených.
Významná kritika dosud nezazněla ani z Německa, ačkoliv je postoj obyvatel Německa k jaderné energetice obecně negativní. Státní tajemník Christian Kühn ocenil, že rozhodujícím kritériem pro umístění úložiště ve Švýcarsku jsou geologické podmínky.
Zároveň však uvedl, že úložiště pro obce v blízkosti lokality "představuje velkou zátěž jak ve fázi výstavby, tak během provozu". S tím souvisí také otázka kompenzací, kterou NAGRA bude muset vyřešit ještě před zahájením výstavby.
Mohlo by vás zajímat:
Ideální příležitost pro Němce, kteří budou úložiště potřebovat také, domluvit se se Švýcary na jednom společném úložišti na společné hranici, čímž by obě strany ušetřily spoustu času, peněz a energie. To by ale asi bylo příliš jednoduché...
to se to utraci(tuneluje), kdyby ten jaderny odpad radeji znovu pouzili v JE nového typu a pak ten zbytek zatavili do olovnateho skla s zivotnosti 100 milionu let a dali do baraku za miliardu tak maji vystarano
Přes 500 miliard korun, to tedy není levné. A Švýcarsko bude mít podobné množství jaderného odpadu jako Česká republika.
To cena dnes. Treba pridať nejakú 0.
Je to cena dvouleté sekery současného státního rozpočtu. Momentální vládci se tváří, že je to prd a že to tak musí být. Mě to jako neřešitelná částka nepřipadá.
Za 510 miliard Kc by bylo 50 TW solarnich panelu. A kazdy Watt vyprodukuje rocne pres 1000Wh elektriny. To by Svycari museli postavit nejake zarizeni, ktere by tu elektrinu likvidovalo. Skoda ze ty prachy budou investovany bez uzitku.
Co tu vůbec řešíme nějaký plyn, když tu Pan De Carbon za 510 miliard umí vyrobit dvojnásobek celosvětové spotřeby elektřiny :-D
No a jinak těch 510 miliard je za vyrobenou elektřinu přes 1000 TWh, takže úplně tak bez užitku to není, i když je to pálka.
No, trochu jsem se prepocital. Tak si to vydelte 1000 a misto TW to jsou GW. To same misto TWh GWh. No, stalo se a omlouvam se.
Švýcaři hlavně potřebovali zařízení, které tu elektřinu vyrábí stabilně bez ohledu na počasí, takže si místo 50 TW solárních panelů postavili raději jaderné elektrárny, které jim spolehlivě fungují už od 70. let a dál ještě řadu let fungovat budou. Bohatě se jim to vyplatí, provozovatelé do fondu, ze kterého se platí nejen výstavba a provoz úložiště ale i likvidace elektráren po skončení životnosti, odvádějí 10 švýcarských franků z každé MWh, tj. 10,41 €.
Nesmyslem je požadavek EU, aby každá země s jadernou elektrárnou měla vlastní úložiště. I když by pro celou Evropu stačilo jedno.
zejo, tak ho postavme tu v Cesku a vsetok ten bordel si sem nechajme v ramci EU spoluprace navozit zadarmo
To je skvělý nápad. Pokud by naši politici využili bohatých zkušeností, které Česko s jadernou energetikou má, mohli bychom tady realizovat řadu jaderných elektráren a elektřina by se stala skvělým vývozním artiklem. Sousední Německo s jeho OZE by s radostí platilo vysoké částky pro pokrytí období, kdy OZE nepracují. A "odpadní" teplo by zajistilo ekologické vytápění celé země.
Stačí se podívat, jak bohaté jsou obce, v jejichž katastru jsou současné elektrárny a co všechno svým obyvatelům mohou poskytnout.
hop ale to sme preskocili od jablek k hruskam, my sa tu bavime o vystavbe uloziska na jaderny odpad, nie o vystavbe jadernych elektraren
Ale to spolu souvisí. Naše úložiště a naše pracoviště na přepracování vyhořelého jaderného paliva nabídnout okolním zemím. Zajsté by se jednalo o další zajímavou činnost, kde bychom realizovali i finanční prémii díky tomu, jak zelení na západ od nás z jaderné energie udělali strašáka.
Zisťoval som koľko bude stať uloženie odpadu na SK. 9. mar 2004 bol článok na SME.
napr:
- Náklady potrebné na vytvorenie hlbinného úložiska, ktoré slúži pre definitívne uloženie vyhoreného jadrového paliva a vysokoaktívnych odpadov, predstavujú 71,125 mld. Sk.
- úložisko pritom musí byť vytvorené najneskôr v roku 2030
- Štátneho fondu likvidácie jadrovoenergetických zariadení, nakladania s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi bude možné zabezpečiť len 39 % finančných prostriedkov potrebných na plné finančné zvládnutie zadnej časti jadrovej energetiky. Celkový odhadovaný deficit je vo výške približne 89 mld. Sk. "
- táto suma je bez dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.
Dnes to nie je 70 mld ale 510 mld. Kč. Koľko to bude 2030 ? Kde zoberieme na SK 800 mld.
Na SK je teraz vo fonde 2 mld EUR takže chýba 18.
Na 510 miliard jste přišel kde? Tolik nemá stát ani hlubinné úložiště ve Francii, která toho vyhořelého paliva má "trochu" víc než Slovensko. Finské úložiště, které je už těsně před spuštěním, má stát se vším všudy 2,6 miliardy Eur:
energypost. eu/finland-starts-excavation-of-worlds-first-deep-geologic-nuclear-waste-repository
to pisu v clanku, ze tolko to stoji vo svajciarsku
Ale Peter nepsal o Švýcarsku, psal o Slovensku, víte?
ale on to bral ako porovnanie s dnesnou cenou, ze ked to tolko stoji vo svajciarsku, tak tolko by nas to asi stalo na slovensku... ale pisal to po slovensky, tak chapem, ze sa toto spojenie mohlo komunikovat horsie
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se