Domů
Jaderné elektrárny
USA finančně podpoří výběr lokality pro malé modulární reaktory na Slovensku
Vizualizace AP300 SMR, zdroj: Westinghouse Electric Company
Zdroj: Westinghouse Electric Company

USA finančně podpoří výběr lokality pro malé modulární reaktory na Slovensku

Americká vláda skrze grant NEXT finančně podpoří výběr vhodné lokality pro stavbu malého modulárního reaktoru na Slovensku. Podpora ve výši 5 milionů dolarů navazuje na předchozí projekt, v rámci kterého již země čerpala 2 miliony dolarů. Slovensko v loňském roce zprovoznilo jeden blok v elektrárně Mochovce a další plánuje zprovoznit příští rok. Celkový podíl jádra na výrobě elektřiny dosáhl již dvoutřetinového podílu a předpokládá se, že ještě poroste.

Slovenská energetická společnost Slovenské Elektrárne (SE) oznámila, že získala finanční podporu z amerického grantu Nuclear Expediting the Energy Transition (NEXT). Cílem podpory ve výši 5 milionů dolarů (zhruba 116 milionů Kč) je výběr nejlepší lokality pro výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR) na Slovensku. Očekáváné výsledky mají být k dispozici do konce roku 2025.

„Poptávka po elektřině poroste. Malé modulární reaktory nemají nahradit naše stávající jaderné zdroje, které bezpečně, spolehlivě a bez přímých emisí CO2 pokrývají většinu spotřeby na Slovensku. SMR mají být doplňkem energetického mixu pro energetickou soběstačnost země v budoucnosti. Grant, který jsme získali v mezinárodní konkurenci, je skvělá zpráva. Dává nám možnosti akcelerovat přípravy projektů, které jsou důležité pro úspěch naší energetické transformace,“ uvedl Branislav Strýček, předseda představenstva a generální ředitel  společnosti Slovenské Elektrárne.

Kromě Slovenských Elektráren se projektu účastní i další společnosti a subjekty - například Ministerstvo hospodářství, Slovenská technická univerzita, jaderný regulátor a provozovatel přenosové soustavy. NEXT navazuje na projekt Phoenix, který Slovensku přinesl grant na financování studie proveditelnosti SMR ve výši 2 miliony dolarů (zhruba 46,5 milionů Kč). Ten cílil také na možnosti využít lokality uhelných elektráren - ve slovenském případě by mohlo jít například o letos odstavenou elektrárnu Vojany.

„Jádro a jaderná energie jsou nejhlavnější témata v rámci energetického sektoru, protože nám výrazně pomohou dekarbonizovat náš průmysl, přispějí ke klimatickým cílům, ale zejména zabezpečí energetickou bezpečnost a nezávislost Slovenska. Jsem proto velmi ráda, že se nám jako malé zemi podařil tak velký a významný úspěch,“ dodala Denisa Saková, místopředsedkyně vlády a ministryně hospodářství SR.

Jaderná energie tvoří podstatnou část slovenského energetického mixu. V roce loňském tvořila jejich výroba dvě třetiny elektřiny vyrobené na Slovensku.

Další jaderná výstavba

Slovensko v současné době provozuje pět jaderných bloků VVER 440 v elektrárnách Mochovce a Jaslovské Bohunice. Jako poslední zprovoznili technici třetí blok v Mochovcích, a to teprve v říjnu loňského roku. Také díky zprovoznění bloku, který pokryje zhruba 13 % domácí spotřeby elektřiny, se stalo Slovensko za rok 2023 čistým vývozcem elektřiny. Koncem příštího roku navíc SE plánují zprovoznit v Mochovcích ještě čtvrtý blok.

Slovenská vláda loni schválila záměr postavit nový jaderný blok o výkonu do 1200 MW v lokalitě jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice. Žádost o stavební povolení je naplánováno na rok 2025, zahájení stavby by pak mohlo proběhnout v roce 2031.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se