Domů
Jaderné elektrárny
USA spouští největší jadernou iniciativu za posledních pět desetiletí
jaderná elektrárna
Zdroj: Pixabay

USA spouští největší jadernou iniciativu za posledních pět desetiletí

Administrativa amerického prezidenta Bidena proklamuje vůli dále akcelerovat národní jadernou iniciativu prostřednictvím vytvoření pracovní skupiny pro řízení a realizaci projektů v jaderné energetice (Nuclear Power Project Management and Delivery working group). Jejím cílem je propojení veřejného a soukromého sektoru za účelem implementace čisté jaderné energie a obnovení vedoucího postavení USA v tomto odvětví.

Pracovní skupina vznikla současně se summitem o zavádění jaderné energetiky na domácím trhu (Summit on Domestic Nuclear Deployment), který hostil Bílý dům ve středu 29. května. Tisková zpráva z Bílého domu po události informovala: „Dohromady tyto akce představují největší trvalý tlak na urychlení civilního jaderného nasazení ve Spojených státech za téměř pět desetiletí.“ Jaké kroky podniká americká administrativa k naplnění svých cílů?

Jisté náznaky pevných ambicí lze spatřit v nedávné minulosti, přičemž je řeč o vytvoření vlastního dodavatelského řetězce pro jaderné palivo na místo závislosti na ruském uranu. Kromě toho je USA odhodláno prodlužovat životnost stávajících jaderných elektráren v kombinaci s nasazováním elektráren nových. Posledním příkladem budiž dokončení a zapojení třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle v Georgii, nicméně je nutné poznamenat, že se jedná o první nové bloky po téměř 30 letech.

O dynamický nárůst bude usilovat zmíněná pracovní skupina. Ta by měla zapojit přední odborníky jaderného odvětví, včetně ministerstva energetiky a dalších vládních úřadů, společně s vývojáři, investory, akademiky anebo nevládními organizacemi. Klíčem k úspěchu by mělo být jedinečné a široké spektrum záběru každého ze subjektů, kdy každý přispěje k rozvoji svým individuálním pohledem na řešenou problematiku. Výsledkem by mělo být efektivní a spolehlivé řešení, které se promítne i do úspor v nákladech.

Kromě komerčních plánů byla veřejnost informována i o zamýšleném využití malých modulárních reaktorů ve vojenském sektoru. Ty by měly spolu s mikroreaktory zajistit odolný zdroj energie pro kritickou infrastrukturu, která je ohrožena případnými fyzickými nebo kybernetickými útoky. Bílý dům dále uvedl, že brzy spustí program rozmístění pokročilých reaktorů pro napájení vojenských objektů.

Odvětví jaderné energetiky v USA představuje 18 % celkové vyrobené elektrické energie a stovky tisíc zaměstnanců. Na základě představených plánů tak lze předpokládat, že sektor do budoucnosti dále poroste. To platí jak pro tamní trhy, tak i evropský kontinent, kde se USA v poslední době velmi angažuje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Jan Veselý
4. červen 2024, 10:40

Za tenhle program a za to, že se to nějak hýbe je zodpovědný Jigar Shah. Vřele doporučuju projít si s ním nějaké podcasty týkající se jaderných technologií.

Je to zkušený byznysmen v energetice a nových technologiích a, co mi utkvělo, je jeho názor, že jaderný průmysl se musí stát důvěryhodným partnerem. Není možné slibovat hory doly a pak neplnit rozpočty a termíny. Je nutné být k sobě i zákazníkům upřímný. Není ostuda přiznat, že první projekty budou nejspíše problematické. I na tom se dá stavět, že lze nedostatky identifikovat a mít plán jak při opakované výstavbě docílit lepších cen a kratších termínů. Ale lhaní a neplnění slibů spolehlivě potenciální zákazníky odradí.

Pavel
5. červen 2024, 18:07

... jako v případě oze parodií na elektrárny.

Jan Veselý
5. červen 2024, 18:50

Á, parodie Pavel se nám vrátil.

Emil
4. červen 2024, 10:40

Federální ministryně energetiky na slavnostním dokončení bloků ve Vogtle: "To reach our goal of net zero by 2050, we have to at least triple our current nuclear capacity in this country. That means we’ve got to add 200 more gigawatts by 2050. Okay, two down, 198 to go!"

energy.gov/articles/remarks-delivered-secretary-jennifer-m-granholm-startup-vogtle-unit-4-and-growth-us

Jan Veselý
4. červen 2024, 11:30

Tak jasně, bylo by to fajn. Ale na to je, jak jsem psal výše, potřeba, aby byl jaderný průmysl spolehlivým partnerem a nabízel zboží za dobrých podmínek. Bez toho zůstane jen u přání a plánů. A řešení dekarbonizace energetiky bude vypadat jinak.

Ivan Novák
4. červen 2024, 14:40

Aby nebylo pochyb: musí to být životaschopné i bez ideologie dekarbonizace. Bohdá se komerční trh vzpamatuje z úřední svévolí poháněných podpor a poplatků.

Jan Veselý
4. červen 2024, 16:17

Tak, v USA je suverénně nejdotovanější částí energetiky těžba ropy a plynu. Proti tomu jsou všichni ostatní naprostí čučkoři. A bez soustředěné veřejné podpory můžete na jadernou energetikou v USA tak akorát udělat křížek. Neříkám, že jí ta podpora zachrání, na to bude třeba více věcí, ale šanci jí (kolikátou?) Bidenova administrativa dát chce.

Emil
4. červen 2024, 18:47

Poměr cena / výkon, resp. v tomto případě výroba, to je oč tu běží. Už to tu bylo mnohokrát zmiňováno, že v tomto ohledu ani ropa ani plyn a už vůbec jaderná energetika nejsou na předních příčkách v množství dotací.

Jan Veselý
4. červen 2024, 19:12

To tvrdí ten ropný think tank a jeho pochybná analýza, co jste tu sdílel posledně. MMF si myslí něco úplně jiného.

Ale to je jedno, jakékoliv vaše srovnávání a trojčlenková kouzla nic nezmění na hlavním problému jaderné energetiky, že jaderný průmysl není žádaný partner pro obchodní spolupráci, nedodržuje rozpočty a termíny. Ministerstvo energetiky se jim snaží pomoci a jde na to správně, ale pokud jaderníci nepůjdou do sebe i sami, dopadne to s nimi jako obvykle.

Emil
4. červen 2024, 20:05

Ne, to netvrdí žádný "ropný think tank" ani žádná jeho analýza, jsou to čísla přímo z amerického ministerstva energetiky, tak si laskavě nevymýšlejte. Už jsem vám to psal posledně.

Nejde o žádné moje srovnávání a vaše off-topic dojmy o jaderném průmyslu mě absolutně nezajímají.

Emil
4. červen 2024, 20:10

Ne, jsou to čísla amerického ministerstva energetiky, nevymýšlejte si. Plná odpověď čeká na schválení...

Emil
4. červen 2024, 20:11

Rád bych na tyto vaše nesmysly odpověděl, odpověď čeká na schválení...

Vítězslav Novák
4. červen 2024, 21:10

Bidenova administrativa končí začátkem příštího roku a od voleb bude Biden jen "chromá kachna"... Takže slibovat může modré z nebe a hodinky s vodotryskem.

Z hlediska tohoto článku bohužel. Veliké bohužel.

Milan Vaněček
4. červen 2024, 12:03

Podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny v USA stále klesá, teď je 18%, býval 21%. Když si přečtete originály US článků o činnosti komise, tak ta má především zjistit, proč jim nefunguje jaderná energetika v USA, jako to bývalo v minulém století, kdy USA byly špička v oboru, proč je tak drahá a dlouhá doba výstavby. A zbavit se závislosti na ruském obohaceném uranu.

Milan Vaněček
4. červen 2024, 12:03

Podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny v USA stále klesá, teď je 18%, býval 21%. Když si přečtete originály US článků o činnosti komise, tak ta má především zjistit, proč jim nefunguje jaderná energetika v USA, jako to bývalo v minulém století, kdy USA byly špička v oboru, proč je tak drahá a dlouhá doba výstavby. A zbavit se závislosti na ruském obohaceném uranu.

Jan Veselý
4. červen 2024, 21:43

@Novák - Umíte cestovat časem?

Ivan Novák
5. červen 2024, 00:26

Dopředu je to hračka, zejména do vzdálenější budoucnosti je to ovšem občas zdlouhavé. V případě zájmu můžu naučit. K cestování nazpátek je ale nutné multiverzum, to zatím moc zkrocené nemám.

Jan Veselý
5. červen 2024, 05:47

To nebylo na vás, to bylo na toho vašeho jmenovce, který už naprosto přesně ví jak v USA dopadnou v listopadu volby a co bude potom.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se