Domů
Jaderné elektrárny
V Dukovanech je připravený na spuštění 2. blok neplánovaně odstavený od 15.října
Jaderná elektrárna Dukovany

V Dukovanech je připravený na spuštění 2. blok neplánovaně odstavený od 15.října

V Jaderné elektrárně Dukovany je připravený na spuštění druhý blok, který byl neplánovaně odstaven 15. října. Technici v něm opravili ucpávku jedné z 12 uzavíracích armatur. Blok by měl být znovu uveden do provozu v následujících dnech, uvedl mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk v dnešní tiskové zprávě. Podle údajů, které firma ČEZ zveřejnila v systému Market Transparency (REMIT), by tento blok mohl začít dodávat elektřinu do sítě v úterý.

„Čekají nás ještě důležité zkoušky a testy zařízení, které provádíme standardně před každým uvedením zařízení do provozu a až poté budeme moci prohlásit odstávku za úspěšně ukončenou,“ uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín v dnešní zprávě.

Druhý blok museli energetici nejdřív odstavit a vychladit. Následná kontrola podle firmy ČEZ potvrdila závadu těsnění ucpávkového systému armatury, kterou technici opravili. Po kontrolách a zkouškách zařízení je blok připravený k opětovnému uvedení do provozu.

V elektrárně Dukovany jsou teď v provozu dva ze čtyř bloků. Třetí blok je od 30. září v plánované odstávce kvůli výměně části paliva za čerstvé a pravidelné údržbě zařízení. Tato odstávka by podle údajů v systému REMIT měla skončit 18. listopadu.

Minulý měsíc energetici podle tiskové zprávy dokončili ve třetím dukovanském bloku všechny servisní a údržbové práce a také většinu ze 47 plánovaných technických a investičních akcí. Palivo do reaktoru tohoto bloku zavezli minulý víkend. Termín ukončení jeho odstávky podle tiskové zprávy firma ČEZ upřesní podle průběhu zbývajících plánovaných činností a podle výsledků kontrol a testů.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín vloni dodaly v součtu 30,73 terawatthodiny (TWh) elektřiny, Temelín se na tom podílel 15,86 TWh a Dukovany 14,87 TWh. Od začátku letoška dodala dukovanská elektrárna do sítě skoro 12 TWh elektrického proudu. Bloky Dukovan byly uváděné do provozu v letech 1985 až 1987.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Martin P
1. listopad 2022, 14:18

To je ten blok, o kterém Jindřich Rajchl přesvědčoval a snažil se setřít Danu Drábovou, že bude odstaven min. 6 měsíců? ;-)

Emil
1. listopad 2022, 15:10

Ano, dluží jí flašku whisky.

Josef Babor
2. listopad 2022, 15:09

Zatím nedluží. Přečtěte si to jejich povídání na FB celé. Napsal, že sázku přijímá, jen když se vyjádří k poškozenému potrubí chlazení 1. bloku ETE. Od té doby se Ing. Drábová nevyjádřila, pouze suše sdělila, že ETE jede na nominál a má provozní systémy dle svých potřeb (ano, jede na druhé potrubí). To ale pan Rajchl nezpochybňoval. Nechápu, proč se k tomu Ing. Drábová nevyjádřila přímo, zda tam ta závada je nebo není, když se ptá občan úředníka. Já zase po ní v minulosti chtěl zprávu z pádu el. vedení V052, kterou má SÚJB dle AtZ požadovat po ČEZ a ten po ČEPS. Bez reakce, nechápu. Nikomu z vlády ani samosprávy to zřejmě nevadí.

Emil
2. listopad 2022, 17:11

Pokud se chce ptát občan úředníka, měl by k tomu využívat standardní komunikační kanály a nikoliv soukromý účet na Facebooku. Pak se těžko může divit že nedostane odpověď. A o těch výmluvách na potrubí si jistě každý obrázek udělá sám.

Martin P
2. listopad 2022, 19:53

"Pan" Rajchl hlavně mlel nesmysly o odstávce 2. bloku na půl roku, realita je cca 14 dní. A přel se s osobou, která je na rozdíl od něj ve věci kovaná a vzdělaná praktička. A jeho odkazy na "insider" informace od kamaráda či známého, jsou také neseriózní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se