Domů
Jaderné elektrárny
V Tušimících by ČEZ mohl provozovat až šest malých jaderných reaktorů
Vizualizace malého modulárního reaktoru Rolls-Royce stejnojmenné firmy (zdroj: Rolls-Royce).
Zdroj: Rolls-Royce

V Tušimících by ČEZ mohl provozovat až šest malých jaderných reaktorů

V Tušimicích na Chomutovsku by mohl ČEZ provozovat až šest malých modulárních reaktorů. Nahradí výrobu elektřiny v hnědouhelné elektrárně Tušimice II. Se zprovozněním prvního bloku se počítá v roce 2038. Vyplývá to ze zveřejněného záměru. Ministerstvo životního prostředí zahájilo zjišťovací řízení. K záměru se mohou vyjádřit obce a další orgány do měsíce od jeho zveřejnění na úřední desce Ústeckého kraje.

Celkový elektrický výkon reaktorů bude nejvýše 1500 megawattů. Počítá se s nepřetržitým provozem, který zajistí 1200 pracovníků. Odvod zbytkového a technologického tepla do atmosféry zajistí cirkulační chlazení a chladicí věže. Zdrojem vody bude řeka Ohře a jako záložní zdroj bude sloužit vodní nádrž Nechranice. K záměru se bude vyjadřovat Ústecký kraj, města Chomutov a Kadaň a obce v okolí Tušimic

Elektrárna TušimiceIlustrační foto

Modulární reaktory lze vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný. Jejich využití je podle expertů vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren. První modulární reaktor připravuje ČEZ poblíž jihočeské jaderné elektrárny Temelín.

Počátek výroby elektřiny v lokalitě Tušimice se datuje do let 1963 -1964, kdy se zprovoznila elektrárna Tušimice I. Sloužila do začátku 90. let, poté odborníci všech šest bloků odstavili. Elektrárna Tušimice II se čtyřmi bloky funguje od poloviny 70. let. Každý má výkon 200 megawatt. Limitem pro provoz elektráren je těžba uhlí. Do Tušimic míří uhlí ze sousedního dolu Libouš, který patří pod Doly Nástup Tušimice. "Těžba na Dolech Nástup Tušimice by mohla dle povolení k hornické činnosti pokračovat do roku 2029, případné zkrácení je nyní posuzováno v rámci dekarbonizačních cílů," řekl ČTK mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Na Dolech Nástup Tušimice pracovalo ke konci loňského roku 864 lidí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr
14. květen 2025, 12:12

Ale prosímvás… Co bude ty reaktory chladit, když už teď je problém s letním stavem vody na většině toků?

Emil
14. květen 2025, 12:21

Chladit je bude voda z Ohře, stejně jako chladí tu současnou uhelnou elektrárnu. Se stavem vody tam není žádný problém, zvlášť když je ta elekrárna hned vedle jedné z největších vodních nádrží v ČR.

Miloslav Černý
14. květen 2025, 15:39

Problém v chlazení není jenom v té vodě, ale v maření samotné energie v chladících věží. Většinu roku převezmou hlavní energetickou úlohu v té době při současném rozvoji OZ společně s akumulací, podotýkám stále efektivnější a přes nepříznivé období je neefektivní mařit zbytkovou energii v chladících věžích, když jí jde využívat mnohem efektivněji, když už se nějakému jadernému programu v podobě max. SMR vyhnout nedokážeme, i když by to šlo. Jestli se tak dosud neděje, tak by bylo vhodné zauvažovat, všechno je jednou poprvé. Problémy nás vždycky doženou, když se jim budeme vyhýbat, hlavně při ulehčení v rozhodování. Tak to bylo před 15lety s fotovoltaikou a nyní je to s těmi jader. mamuty. Ta doba doufejme je na vždy pryč, kdy jsme přikládali více do kotle a zároveň větrali otevřenými okny. Bez efektivity v rozhodování nás lepší budoucnost čekat nemůže.

Emil
14. květen 2025, 15:50

1) Problém v chlazení není ani v té vodě ani v maření samotné energie v chladících věžích.

2) Na vaše věštby co převezme "hlavní energetickou úlohu" vůbec nejsem zvědavý, zkuste se laskavě držet faktů a ne svých dojmů.

3) Efektivní, když už ta elektrárna stojí, je samozřejmě aby vyráběla co nejvíc, ne aby za ní něco přebíralo "hlavní energetickou úlohu".

Vladimír Šťastný
14. květen 2025, 14:00

Současné Tušimické bloky mají po obnově v minulém desetiletí výkon 250MW. Spuštění malých modulárních reaktorů v roce 2038 se zhruba kryje s původním termínem úplného vyuhlení Dolů Nástup Tušimice. Po obnově Tušimic II a Prunéřova II byla plánována jejich životnost a dostupnost uhlí do roku 2037. Předpokládám, že do té doby nějakou formou alespoň jeden z nich bude vyrábět.

Vladimír Šťastný
14. květen 2025, 14:00

Současné Tušimické bloky mají po obnově v minulém desetiletí výkon 250MW. Spuštění malých modulárních reaktorů v roce 2038 se zhruba kryje s původním termínem úplného vyuhlení Dolů Nástup Tušimice. Po obnově Tušimic II a Prunéřova II byla plánována jejich životnost a dostupnost uhlí do roku 2037. Předpokládám, že do té doby nějakou formou alespoň jeden z nich bude vyrábět.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se