Domů
Jaderné elektrárny
Vítkovice Heavy Machinery dodají díly pro tureckou jadernou elektrárnu
Nedokončená jaderná elektrárna Satsop v USA, jejíž prostory momentálně slouží jako průmyslová zóna, autor: Tony Webster

Vítkovice Heavy Machinery dodají díly pro tureckou jadernou elektrárnu

Jaderné elektrárny
3 komentáře
23. červenec 2019, 19:36
ČTK

Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) získala referenční zakázku na díly čerpadel pro primární okruh jaderných elektráren. Jsou určeny pro ruského zákazníka, který je dodá do Turecka. Pro firmu jde o další krok v rozšiřování dodávek pro jadernou energetiku. ČTK to dnes sdělila mluvčí VHM Eva Kijonková.

„Díly jsou určeny pro ruského zákazníka, který čerpadla s nimi dodá na jadernou elektrárnu Akkuyu. Tu v Turecku staví Rosatom,“ uvedl generální ředitel VHM Daniel Kurucz.

Hodnotu zakázky firma neuvedla. „Jde však v krátké době již o druhý zřetelný inovativní vstup do jaderné energetiky. Loni v listopadu VHM získaly referenční zakázku na výkovky kontejnerů pro přepravu a uskladnění vyhořelého jaderného paliva pro tuzemské jaderné elektrárny Temelín a Dukovany,“ uvedla Kijonková. Firma podle ní dodávkou potvrzuje, že zvládla náročné výroby výkovků ze speciální nerezové korozivzdorné oceli.

„Museli jsme se vyrovnat s požadavkem velmi úzkého rozmezí takzvaného delta feritu, tedy modifikace železa, která má vliv na kvalitu oceli. V tomto případě jde o dosažení vysokých kvalitativních hodnot nejen při standardní teplotě 20 stupňů Celsia, ale i při zvýšené teplotě 350 stupňů Celsia,“ uvedl technický ředitel VHM Pavel Machovčák.

Firma podle něj musela upravit technologické postupy zejména při výrobě v ocelárně, ale také při tepelném zpracování výkovků.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Zhruba 80 procent výroby vyváží, hlavně do zemí EU. Firma má okolo 900 zaměstnanců.

Společnost patřila do strojírenského koncernu podnikatele Jana Světlíka. Loni v březnu ale skončila v úpadku. Podnik po vážných potížích obnovil výrobu, poté co do firmy vstoupila společnost SPV VTK zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, která firmu postupně přebírá. Soud letos v březnu schválil reorganizační plán firmy, který spočívá právě v převzetí novým investorem, jenž vložil do firmy peníze a zajistil jí financování.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Loudil
23. červenec 2019, 19:53

Dobrá spolupráce s ruským Rosatomem. Rosatom má začít stavět dalších asi 20 rektorů, takže by to mohl být "dobrý byznys". Tedy jen pokud se to nedozví Trumpík za oceánem a nezarazí nám to. I to je možné , sankce, cla, to je zase jeho byznys.

Andrea Borotea
24. červenec 2019, 05:17

Daniel Kurucz MBA, made in Agrofert designed in Čapí hnízdo odborník na heavy machinery.......

rosa
24. červenec 2019, 14:07

Nedávno psali, že rovněž kovárna Žďas podepsala kontrakt na výkovky pro CKBM(vyrobce HCČ), zřejmě Rusové nestíhaji kovat sami.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se