Domů
Jaderné elektrárny
Vláda v úterý projedná zjednodušení procesů pro stavby jaderných bloků

Vláda v úterý projedná zjednodušení procesů pro stavby jaderných bloků

Stát chystá zjednodušení povolovacích procesů a regulatorních požadavků pro stavby nových jaderných bloků v Česku. Cílem je urychlit jejich stavbu. Nová pravidla chce přitom přizpůsobit nejen velkým blokům v Dukovanech a Temelíně, ale i připravované výstavbě modulárních reaktorů. Vyplývá to z návrhu novely atomového zákona, kterou v úterý projedná vláda.

Jaderná energie by podle současných plánů státu měla být spolu s obnovitelnými zdroji hlavním zdrojem tuzemského energetického mixu. Stát proto připravuje stavbu nových reaktorů i malých modulárních bloků.

V této souvislosti proto upravuje i příslušnou legislativu, která může stavby urychlit. Aktuálně se tak bude vláda zabývat novelou atomového zákona. „Novelizace zejména přináší možnost kratších a jednodušších povolovacích procesů pro nové zdroje a SMR (malé modulární reaktory – pozn. (ČTK), což by mělo urychlit celkový postup jejich zavádění v České republice,“ stojí v důvodové zprávě pro vládu.

Úpravy zákona by podle dokumentu měly především omezit regulatorní zátěž při projednávání staveb v rámci státní správy. Jde především o technické změny. Novelu je zároveň nutné přizpůsobit novým technologiím, jako jsou modulární reaktory. Dosavadní zákon totiž s nimi nepočítal. Úpravy byly podle dokumentu nutné také kvůli novým mezinárodním standardům v jaderné energetice.

Novela je podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nezbytná, protože při zachování stávajícího atomového zákona by hrozilo, že se spuštění nových jaderných technologií zdrží nebo i zastaví. „Tím by mohlo dojít k ohrožení energetické bezpečnosti České republiky a zabránění dosažení klimatických cílů,“ podotkl úřad ve zprávě pro vládu.

Stát v současnosti pořádá tendr na stavbu nových jaderných bloků. Polostátní společnost ČEZ, která má tendr na starosti, v minulém týdnu obdržela nabídky na stavbu až čtyř reaktorů od francouzské firmy EDF a korejské KHNP. ČEZ nyní jednotlivé nabídky analyzuje a v průběhu června je předá vládě. Ta následně během léta vybere vítěze a zároveň by měla rozhodnout o počtu bloků, které by se měly v budoucnu v ČR stavět. Se spuštěním prvního z nich nyní stát počítá v Dukovanech v roce 2036.

Ještě předtím by měl v Česku začít fungovat také první malý modulární reaktor. ČEZ ho plánuje postavit v Temelíně. Další modulární reaktory společnost plánuje i na dalších místech, patří mezi uvažované náhrady za uhelné elektrárny.

sip rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pravoslav Motyčka
5. květen 2024, 12:21

Výsledkem bude , že se byrokratická zátěž naprosto nezmění, stejně jako se nezměnila u stavebního zákona.

Richard Vacek
5. květen 2024, 16:12

V Maďarsku museli úřad pro jaderný dozor "rozprášit a založit znovu" aby se povolovací procesy urychlily. Možná naše vláda cítí stejný problém.

Baton David
6. květen 2024, 18:22

rozprášit vládu a sestavit znovu to není špatný nápad

Bob
6. květen 2024, 18:46

Nejdřív je nutno mít plán B.

Abychom nedopadli, jako vrazi Caesara, kteří nechtěli konec republiky a způsobili začátek císařství.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se