Výběrové řízení na britské SMR: Do dalšího kola postoupilo šest firem
EDF, GE Hitachi Nuclear Energy International LLC, Holtec Britain Limited, NuScale Power, Rolls-Royce SMR a Westinghouse Electric Company UK Limited byly vyzvány k předložení nabídek vládě Spojeného království na výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR). Smlouvy by měly být uzavřeny v létě 2024.
Britská vláda plánuje do roku 2050 navýšit instalovaný výkon v jaderných elektrárnách na 24 GW. Klíčovou součástí této strategie mají být malé modulární reaktory (SMR). Vláda a nově zřízený orgán Great British Nuclear (GBN), který byl zřízen za účelem podpory zvýšení těchto výrobních kapacit, spustily letos výběrové řízení pro technologii SMR.
Výběr technologie SMR
Ve světě existuje více než 70 různých návrhů SMR v různých fázích vývoje. Není známo, kolik z nich se přihlásilo do výběrového řízení, které GBN hodnotilo. Kritériem byla "nejlepší schopnost provozovat SMR do poloviny 30. let". Cílem je, aby konečné investiční rozhodnutí bylo přijato v roce 2029.
Studie malého modulárního reaktoru BWRX-300 od společnosti GE Hitachi (Zdroj: GE Hitachi)
Další etapa soutěže bude zahájena co nejdříve, přičemž úspěšné společnosti budou mít možnost podat britské vládě své nabídky. Vláda plánuje oznámit v jarních měsících roku 2024, která z těchto šesti společností získá podporu. Smlouvy by měly být uzavřeny do léta 2024. Tento časový harmonogram má ambici stát se nejrychleji realizovanou soutěží svého druhu na světě.
Pokrok SMR ve schvalovacím procesu
NuScale VOYGR SMR je zatím jediným reaktorem, který získal certifikaci od amerického regulátora (NRC). Tato technologie je aktuálně zvažována ve více než 10 zemích po celém světě.Holtec 160 MWe SMR je tlakovodní reaktor, který využívá nízko obohaceného uranového paliva. Tento design úspěšně absolvoval první fázi třífázového předběžného posouzení designu od kanadského regulátora (CNSC) a aktuálně podstupuje předběžné licenční aktivity s americkým NRC. Holtec také požádal o obecné hodnocení designu SMR-160 ve Spojeném království. Mezi zeměmi, které uvažují o jeho využití, je i Ukrajina, kde byla letos podepsána dohoda o spolupráci s cílovým datem dodávek energie do března 2029. V dlouhodobém horizontu by mohlo být v zemi postaveno až 20 těchto SMR.
Studie designu SMR Nuward od společnosti EDF (Zdroj: EDF)
EDF aktuálně ve Spojeném království staví jadernou elektrárnu Hinkley Point C, což je první nová jaderná elektrárna v zemi po desetiletích. Společnost také plánuje vystavět "identickou" elektrárnu v lokalitě Sizewell C, kde se čeká na finální rozhodnutí o investici.
Společnost EDF se svým SMR Nuward uvádí, že doba výstavby bude 40 měsíců a plánuje první betonáž prvního reaktoru v roce 2030. EDF zahájilo předběžné licenční řízení ve Francii a dále společně s regulačními orgány z Francie, České republiky a Finska provedlo rané hodnocení svého designu.
"Malé modulární reaktory pomohou Británii rychle rozšířit jadernou energii a dodávat levnější, čistší a bezpečnější energii britským domácnostem a firmám, vytvářet dobře placená pracovní místa a posilovat ekonomiku. Tato soutěž přilákala návrhy z celého světa a postavila Británii do čela globálního závodu ve vývoji této průlomové technologie, čímž upevnila pozici světového lídra v jaderných inovacích," prohlásila Claire Coutinhová, britská ministryně energetické bezpečnosti.
Malý modulární reaktor AP300 od společnosti Westinghouse (Zdroj: Westinghouse)
Reakce společností a statní podpora
Vybrané společnosti pochopitelně vyjádřily své nadšení. Představitelé GE Hitachi Nuclear Energy, Rolls-Royce SMR a Westinghouse Electric Company projevily optimismus a víru ve své technologie SMR a jejich přínos pro energetickou bezpečnost a dekarbonizaci ekonomiky Spojeného království.
NuScale, Holtec a EDF představily své technologie SMR a zdůraznily jejich pokrok v procesu licencování na mezinárodní úrovni.
Rolls-Royce SMR, malý modulární reaktor (Zdroj: Rolls-Royce SMR)
Great British Nuclear očekává, že pro podporu projektu od konečného investičního rozhodnutí až po výstavbu a provoz budou vybrány "až čtyři" technologie SMR. Podpora by měla zahrnovat "financování technologického vývoje, konkrétní projekt pro vybranou lokalitu, těsné partnerství s Great British Nuclear a pomoc při získávání pozemků."
Mohlo by vás zajímat:
Tohoto ekonomického propadáku se bezespory Briti rádi vzdají.
Za takových 15 let, až budou v Evropě růst SMR jako houby po dešti, se u nás teprve začne rozbíhat výběr dodavatele a s rychlostí českého vládně-byrokratického aparátu by se kolem roku 2050 mohlo kopnout poprvé do země. Vidí to někdo podobně, nebo jsem v tomto ohledu až přehnaně pesimistický?
Za 15 let pojede většina Evropy na OZE a stávající jaderky. Pár měsíců v zimě se bude pálit trochu plynu. SMR ještě nikde na západě nefunguje a ani se neví, kolik to bude stát.
Touché.
Předpovědi 15 let do budoucnosti mám nejraději :) Jsou velmi levné a ya 15 let si na tento komentář už nikdo nevypomene, aby to dotyčnému ukázal.. Ta "trocha" může být podstatně větší, než si teď představujeme.
ano, ano. vidime to v Nemecku. Ty uz sa tomu venuju podstatne dlhsie ako 15 rokov.
A mozme si lahko overi ci palia len tu "trosku" plynu, uhlia ci si pripadne tu "trosku" dovazaju
Zrovna teď, když odečtu elektřinu, kterou exportují, tak Německo pokrývá 100 % svoji spotřeby pomocí OZE. Dánsko a Nizozemsko to samé.
Jenom škoda že to vaše "zrovna teď" je z hlediska celkové bilance, o které je řeč, úplně irelevantní.
znáte stránky agorameter? je na nich detailní okamžitá výroba i zatížení sítě v Německu, a vaše tvrzení tomu absolutně neodpovídá, máte tam špičky od fve a fluktuace onshore vte a celkem stabilní nepatrnou dodávku offshore vte, ale vše je regulováno uhelnými a plynovými elektrárnami
pane Procházka co bude ta vaše většina EU dělat v noci a v zimě?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se