Výroba jaderného paliva: Rusové spojují síly s Američany

DomůJaderné elektrárnyVýroba jaderného paliva: Rusové spojují síly s Američany

Jaderná energetika nemusí být „parodií na studenou válku“. Američané a Rusové – dosud považovaní především za velké soupeře v oboru – uzavřeli strategickou alianci pro výrobu jaderného paliva ve Spojených státech. To vše za účasti předních japonských firem.

Příslušnou dohodu dojednali zástupci dvou předních globálních dodavatelů paliva – společnosti Global Nuclear Fuel – Americas se sídlem v Severní Karolíně a ruské firmy Tvel. Obě strany budou spolupracovat při licencování, výrobě a prodeji paliva v USA podle ruského designu TVS-Kvadrat.

Toto palivo Rusové vyvinuli pro tlakovodní reaktory (PWR) západního typu. V současné době ho testují ve švédské elektrárně Ringhals.

Výroba paliva TVS-Kvadrat přímo ve Wilmingtonu v Severní Karolíně má přispět k diverzifikaci dodávek pro americké elektrárny. Spojené státy mají největší počet jaderných reaktorů na světě (necelou stovku) a tamní trh s jaderným palivem je tedy poměrně rozsáhlý – celkové objemy jsou v řádu miliard dolarů ročně. Palivo typu TVS-Kvadrat by z technického hlediska bylo možné využít na více než třetině reaktorů.

Nový segment pro Tvel i GNF

Tvel je zatím znám především jako dodavatel paliva pro reaktory ruského typu VVER. V tomto segmentu je jeho hlavním (a zatím také jediným) konkurentem jiná americká firma Westinghouse. Právě Tvel a Westinghouse budou soupeři v soutěži o dodávky paliva pro českou jadernou elektrárnu Temelín po roce 2020.

Palivový soubor složený z palivových proutků. Zdroj: ČEZ

O riziku, že soupeření mezi Američany a Rusy v jaderné energetice může připomínat „parodii na studenou válku“, v minulosti několikrát mluvil český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Společnost Global Nuclear Fuel (GNF) se zatím zaměřovala především na palivo pro reaktory zcela jiného typu, než známe z Česka – takzvané varné reaktory. GNF je společný podnik americké společnosti GE s japonskými firmami Hitachi a Toshiba. Kromě Spojených států působí také v Japonsku.

Z pohledu ruského Tvelu jde bezpochyby o „pikantní“ záležitost – Toshiba, nyní fakticky díky dohodě s GNF nový partner, je totiž zároveň majoritním vlastníkem jeho soupeře Westinghouse.

GE společně s Hitachi je zároveň předním světovým výrobcem samotných varných reaktorů. Ty vyrábí také právě Toshiba. V poslední době nicméně společnost GE Hitachi již vstoupila také do segmentu služeb pro tlakovodní reaktory (PWR) – konkrétně v elektrárně R.E. Ginna ve státě New York.

V případě paliva pro PWR Rusové společně s Američany dobývají trh, kterému zatím dominovaly dvě firmy – kromě zmiňované společnosti Westinghouse také francouzská Areva.

Rozdělení úloh

Pokud jde o rozdělení úloh v nové americko-ruské alianci, společnost GNF-Americas bude mít na starosti řízení společného projektu na území Spojených států, bude řešit otázky licencování, zajištění kvality paliva a inženýringové služby. Cílem je, aby americký regulátor NRC (Nuclear Regulatory Commission) schválil komerční dodávky paliva. NRC má pověst mimořádně kompetentního regulátora a jeho stanovisko může být významné i pro licencování paliva v dalších zemích.

Bazén pro výměnu paliva v reaktoru.

Na druhé straně ruský Tvel poskytne know-how ohledně konstrukce paliva TVS-Kvadrat, které je svou konstrukcí unikátní. Podle Tvelu je právě konstrukce, která se liší od západního paliva, zárukou reálné diverzifikace. Tvel bude mít v alianci s GNF na starosti také „technickou podporu“ a vyrobí na svých závodech první soubory paliva pro testování v USA. Postupně se pak výroba přemístí do amerického Wilmingtonu.

Autor pracuje jako konzultant a specialista pro energetické projekty agentury HATcom.

Zdroj úvodní fotografie: Nuclear Regulatory Commission

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...