Domů
Jaderné elektrárny
Výstavba finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3 se kvůli koronaviru protáhne téměř o rok
EPR reaktor Olkiluoto 3. Zdroj: TVO
Zdroj: TVO

Výstavba finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3 se kvůli koronaviru protáhne téměř o rok

Nový třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto zná harmonogram uvádění do provozu, který musel být z důvodu koronavirové pandemie aktualizován. Oproti tomu poslednímu došlo k posunutí zavážky paliva do reaktoru o devět měsíců na březen 2021. Další milníky, jako je připojení k síti a zahájení komerčního provozu, byly posunuty o měsíců jedenáct na přelom roku 2021 a 2022. Doba výstavby tohoto bloku typu EPR se tak protáhne nejméně na 17 let.

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO), provozovatel nového bloku jaderné elektrárny Olkiluoto, obdržela od konsorcia Areva-Siemens očekávaný aktualizovaný harmonogram projektu. Zpoždění, jež TVO očekávalo z důvodu koronavirové pandemie, dosáhne v konečném důsledku téměř jeden rok.

„Vzhledem k pandemii COVID-19 pokračovaly práce na staveništi Olkiluoto 3 za přijetí zvláštních opatření. Nyní se připravujeme na zavážku paliva, což je pro nás velký a důležitý krok,“ uvedl Jouni Silvennoinen, ředitel projektu v TVO.

Zavážení jaderného paliva, které se mělo uskutečnit letos v červnu bylo posunuto o devět měsíců na březen 2021. O jedenáct měsíců pak bylo posunuto připojení Olkiluoto 3 k síti (z listopadu 2020 na říjen 2021) a také zahájení komerčního provozu (z března 2021 na únor 2022).

TVO uvedlo, že problémy, které způsobily zpoždění v harmonogramu projektu, jsou:

  • pomalu postupující testování,
  • technické problémy, které byly zjištěny při testování,
  • zvýšení množství údržbových prací způsobených zpožděním projektu,
  • nedostatek nezbytných náhradních dílů.

Výstavba trvá již 15 let

Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto byla zahájena v srpnu 2005 a hotova měla být po 4 letech v roce 2009. Podle posledního plánu se výstavba protáhne nejméně na 17 let. Co všechno stálo za více než desetiletým zpožděním tohoto prvního jaderného bloku typu EPR ve výstavbě si můžete přečíst v našem předchozím článku.

Zdroj úvodní fotografie: TVO

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
energetik II
31. srpen 2020, 11:53

To už nemá cenu vůbec komentovat. Je to "nekonečný příběh". V Číně tento blok zvládli uvést do komerčního provozu za 9 let, Finsko zřejmě 17 - "pokud vše půjde dobře".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se